Liczba chorych na grypę gwałtownie rośnie
Liczba chorych na grypę gwałtownie rośnie
Według najnowszego raportu FluWatch, Kanada znajduje się w samym środku epidemii grypy. Odnotowywany jest stały wzrost zachorowań – szczególnie wśród małych dzieci i osób starszych.
„Na poziomie krajowym aktywność grypy nadal gwałtownie rośnie, gdy wkraczamy w piąty tydzień krajowej epidemii grypy. Wszystkie wskaźniki nadzoru rosną i wszystkie są powyżej oczekiwanych poziomów typowych dla tej pory roku” – czytamy w raporcie opublikowanym w piątek .
Między 20 a 26 listopada zgłoszono 8226 wykrytych przypadków laboratoryjnych, w porównaniu do 5891 zgłoszonych w poprzednim tygodniu ; wzrost o około 14,8 proc. Najbardziej dotknięte grypą prowincje to PEI, Alberta i Kolumbia Brytyjska.
W ciągu zaledwie kilku tygodni zachorowalność gwałtownie wzrosła. Najwcześniejszy raport w tym miesiącu, kończący się w tygodniu 5 listopada, donosił o 999 wykrytych grypach wśród osób w wieku od pięciu do 19 lat. W najnowszym raporcie, kończącym się 26 listopada, liczba ta wzrosła do 4692.
Wiele przypadków (około 46 procent) zgłoszono u Kanadyjczyków w wieku 0-19 lat. Jednak grupy, w których wystąpiły poważniejsze skutki grypy, to dzieci w wieku poniżej czterech lat i dorośli w wieku powyżej 45 lat.
Hospitalizacje wśród dzieci w wieku 0-4 lat należą do najwyższych i wynoszą 40,9 procent potwierdzonych przypadków. W szczególności dzieci w wieku 2-4 lat były najczęściej hospitalizowane, z 203 zgłoszonymi przyjęciami w zeszłym tygodniu. W przypadku osób dorosłych w wieku 65 lat i starszych wskaźnik hospitalizacji wzrósł do 33,4 procent w najnowszym raporcie. Raport podaje, że od początku sezonu grypowego w sierpniu odnotowano 109 przyjęć na OIOM i 36 zgonów związanych z grypą.
Raport wskazuje, że obecne wskaźniki chorób grypopodobnych (Influenza-Like Illness – ILI) przekraczają normalne poziomy sezonowe, podobnie jak wskaźnik kaszlu i gorączki wśród Kanadyjczyków. ILI obejmuje wszelkie objawy niezwiązane z jedną chorobą układu oddechowego, ale obejmuje inne wirusy, takie jak syncytialny wirus oddechowy (RSV) i SARS-CoV-2 (COVID-19).
Eksperci ds. Zdrowia ostrzegali Kanadyjczyków przez cały sezon grypowy, aby podjęli środki ostrożności, ponieważ epidemia w połączeniu z przypadkami COVID-19, RSV i innymi chorobami układu oddechowego, a także niedoborem leków przeciwbólowych dla dzieci, pogorszyła sytuację szpitali w całym kraju i przytłoczyła inne części systemu opieki zdrowotnej.
Niedawny raport National Institute on Aging wskazuje, że w tym sezonie nastąpił powolny wzrost szczepień przeciwko grypie wśród Kanadyjczyków. Badanie wykazało, że tylko 48 procent Kanadyjczyków otrzymało szczepionkę przeciw grypie przez cały sezon 2021-22. Szczepienie osób w wieku 65 lat i starszych było niższe niż przewidywano. Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego wskazuje, że do skutecznej ochrony grupy wrażliwej potrzebny jest 80-procentowy wskaźnik szczepień wśród populacji w wieku 65 lat i starszych.
Naczelna lekarz Kanady, dr Therea Tam, powiedziała w zeszłotygodniowej odprawie zdrowotnej , że Kanadyjczycy powinni zaszczepić się przeciw grypie, nosić maskę i pozostać w domu, gdy są chorzy.
Na podst. Canadian Press