Dlaczego ceny żywności rosną? Szefowie sieci sklepów spożywczych tłumaczą się przed posłami
Dlaczego ceny żywności rosną? Szefowie sieci sklepów spożywczych tłumaczą się przed posłami
Szefowie dwóch sieci sklepów spożywczych zaprzeczają oskarżeniom, jakoby wykorzystywali trwającą inflację do nieproporcjonalnego zwiększania zysków kierowanych przez nich firm.
Szefowie Loblaw i Empire zeznawali w poniedziałek w komisji rolnictwa Izby Gmin w ramach badania przyczyn inflacji żywności.
– Imperium nie lubi inflacji – oświadczył Pierre St-Laurent, dyrektor operacyjny Empire, spółki macierzystej sklepów Sobeys.
Jodat Hussain, wiceprezes Loblaw ds. finansów detalicznych, powiedział posłom, że Loblaw podnosi ceny, ponieważ dostawcy żądają więcej pieniędzy, a marże brutto firmy na żywności pozostają stabilne.
– Zasadniczo ceny artykułów spożywczych wzrosły, ponieważ wzrosły koszty produktów, które nabywamy od dostawców – powiedział Hussain.
Dodał, że Loblaw naciska na dostawców, gdy proponują podniesienie cen. Jako przykład przytoczył swój spór z Frito-Lay w sprawie ceny chipsów ziemniaczanych, który doprowadził do braku produktu na półkach jego sklepów podczas trwania sporu.
Gwałtownie rosnące koszty artykułów spożywczych stały się gorącym tematem w polityce. Ceny żywności wzrosły w październiku o 11 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.
Eksperci od rynku nie przewidują, by w najbliższym czasie nadeszła jakakolwiek ulga.
Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek 13. wydaniem kanadyjskiego raportu o cenach żywności, całkowity koszt zakupów spożywczych dla czteroosobowej rodziny ma być o 1065 CAD wyższy niż w tym roku.
Badanie inflacji żywności przez komisję Izby Gmin zostało sprowokowane przez krytyka rolnictwa NDP, Alistaira MacGregora.
Nowi Demokraci oskarżyli firmy takie jak Loblaw o czerpanie korzyści z inflacji poprzez niesprawiedliwe podnoszenie cen dla konsumentów.
Posłowie wysłuchali zeznań innych osób z branży spożywczej, w tym Retail Council of Canada; Food, Health and Consumer Products of Canada i Fruit and Vegetable Growers of Canada.
– Doświadczamy wyjątkowego zbiegu wydarzeń: wojny, ekstremalnych warunków pogodowych i gwałtownie rosnących cen paliw, a wszystko to nakłada się na zakłócenia w łańcuchu dostaw i niedoboru siły roboczej – powiedział Karl Little, wiceprezes ds. publicznych Rady ds. Handlu Detalicznego Kanady.
Sylvain Charlebois, profesor dystrybucji żywności i polityki na Uniwersytecie Dalhousie, również stawił się przed posłami. Badacz rynku żywności wyraził obawy dotyczące braku nadzoru nad konkurencją, który – jak twierdzi – przyczynia się do nieufności między konsumentami, a sklepami spożywczymi.
– Biuro ds. Konkurencji nieustannie zawodzi kanadyjską opinię publiczną, nie udzielając silnego wsparcia prawodawcom w Kanadzie, podczas gdy po prostu popiera przejęcia i nadzoruje dochodzenia z niewielkim lub żadnym wigorem – powiedział Charlebois.
Biuro ds. Konkurencji ogłosiło w październiku, że rozpoczyna badanie mające na celu zbadanie, czy wysoce skoncentrowany sektor spożywczy przyczynia się do wzrostu kosztów żywności.
Oczekuje się, iż organ nadzorujący konkurencję przedstawi zestaw zaleceń dla rządu w swoim raporcie końcowym, który planuje opublikować w czerwcu.
Parlamentarny komitet odbędzie kolejne spotkanie w sprawie inflacji żywności 12 grudnia.
Na podst. Canadian Press