Zabójstwo w zwolnionym tempie
Zabójstwo w zwolnionym tempie

Stephanie Forster
Stephanie Forster zrobiła wszystko dobrze. Uzyskała zakaz zbliżania się, zmieniła numer telefonu i przeprowadziła się trzy razy w ciągu sześciu miesięcy. Kiedyś znalazła w swoim samochodzie Apple AirTag, więc poprosiła policję o przeszukanie pojazdu w poszukiwaniu innych urządzeń śledzących.
– Ale to nic nie pomogło – mówią jej siostra i rzecznik praw kobiet.
39-letnia Forster została zastrzelona 8 grudnia przed swoim domem w Coquitlam w Kolumbii Brytyjskiej. Podczas policyjnego śledztwa głównym podejrzanym był jej mąż, z którym była w separacji, który zmarł kilka dni później.
– Stalking to zabójstwo w zwolnionym tempie – powiedziała w wywiadzie Angela Marie MacDougall, dyrektor wykonawczy organizacji Canadian Femicide Observatory for Justice and Accountability (CFOJA)
Powiedziała, że prześladowanie jest „bardzo poważną i w dużej mierze niezrozumianą częścią nadużycia w związku”.
Technologia śledzenia, taka jak AirTags, daje prześladowcom jeszcze większy dostęp do już i tak bezbronnych kobiet, a jej grupa wzywa policję do poważnego traktowania wszelkich form nękania uważa MacDougall.
AirTag emituje zabezpieczony sygnał Bluetooth, który wykrywają pobliskie urządzenia należące do sieci usługi. Urządzenia przesyłają informację o położeniu AirTaga do chmury iCloud, która z kolei jest połączona z aplikacją „Znajdź”. Użytkownik otwiera aplikację i od razu widzi AirTaga na mapie. Pomaga to w lokalizowaniu zgubionych przedmiotów, które zaopatrzone są w AirTaga, ale też umożliwia śledzenie i lokalizowanie osób.
– W naszej pracy widzieliśmy, że policja jest bardzo odporna na chęć podjęcia działań w sprawie stalkingu. W szczególności AirTagi są dość niepokojące (ponieważ), szczerze mówiąc, śledzeni niewiele mogą zrobić.
Przyjaciele i rodzina Forster zebrali się w sobotę, aby uczcić jej życie w jej rodzinnym mieście Selkirk w prowincji Manitoba.
MacDougall powiedziała, że doświadczenie Forster związane z przemocą, która doprowadziła do jej śmierci, jest studium przypadku na wszystkie sposoby, w jakie agresywni partnerzy mogą działać, ale podkreśla również ograniczenia organów ścigania.
Dwa dni po jej śmierci mąż Forster, Gianluigi Derossi, postrzelił się, gdy jego samochód został zatrzymany przez policję. Zmarł później w szpitalu.
„Derossi został zidentyfikowany jako podejrzany o zabójstwo jeszcze przed śmiercią” – poinformował w e-mailu zintegrowany zespół dochodzeniowy ds. zabójstw (IHIT) – „Chociaż Derossi już nie żyje, akta pozostają otwarte, a IHIT kontynuuje dochodzenie”.
Siostra Stephanie, Rhiann Forster, wzywa policję do większej odpowiedzialności.
– To było do przewidzenia i uniknięcia. On eskalował w sposób podręcznikowy powiedziała.
Stwierdziła, że policja Coquitlam, policja Metro Vancouver, gdzie jej siostra skarżyła się na nękanie, „zlekceważyła sprawę mocno, naprawdę mocno”.
– Ona była kimś, kto wiedział, co ma zrobić. I zrobiła wszystko, a oni ją zawiedli. Dla mnie to naprawdę pokazuje, jak głęboko zepsuty jest system.
Forster powiedziała, że rodzina pracowała nad poskładaniem w całość wydarzeń, które doprowadziły do śmierci Stephanie.
– Nie opowiedziała nikomu pełnej historii, ponieważ tak się tego wstydziła — wyjaśniła Forster.
– Para poznała się jesienią 2021 roku, a w grudniu pobrali się. Dopiero w lutym jej siostra odkryła prawdziwą tożsamość męża – powiedziała Forster.
Derossi został skazany jako seryjny oszust matrymonialno-romansowy pod nazwiskiem Reza Moeinian.
Stephanie Forster wezwała policję i Derossi został aresztowany. W końcu został zwolniony pod pewnymi warunkami, między innymi pod warunkiem, że nie może kontaktować się z żoną.
Mimo to Stephanie musiała stawić czoła miesiącom nękania. Domagała się unieważnienia małżeństwa na tej podstawie, że Derossi występował pod fałszywym nazwiskiem, a później poprosiła o rozwód, któremu on się sprzeciwiał.
Służby wsparcia kobiet maltretowanych pomogły jej uzyskać nakaz ochrony, ale Derossi naruszył go co najmniej sześć razy – stwierdziła MacDougall.

Angela Marie MacDougall, dyrektor wykonawczy organizacji Canadian Femicide Observatory for Justice and Accountability
– Na przestrzeni lat, a zwłaszcza w ciągu ostatnich trzech lat, coraz bardziej obserwowaliśmy erozję egzekwowania przez policję nakazów ochrony – powiedziała.
– Sześć razy policja próbowała go aresztować i tego nie zrobiła – powiedziała – Był agresywny, aktywnie prześladował ją w pełnym wymiarze godzin. Wysyłał SMS-y, dzwonił, wysyłał e-maile, śledził ją, pojawiał się w jej pracy i kiedy wyjeżdżała na wakacje. To było codzienne zjawisko, które miało wpływ na każdą decyzję, którą podejmowała każdego dnia.
Podczas gdy wielu przestrzega nakazów ochrony, ci, którzy są najbardziej agresywni, zwykle je łamią – twierdzi MacDougall.
– Część stalkerów będzie angażować się w tak zwane nękanie przestępcze i zachowania związane z prześladowaniem, a te pod względem badań, dowodów, a w przypadku Stephanie Forster takie są. One uderzają we wszystkie nuty w odniesieniu do potencjalnej śmiertelnej przemocy.
Zespół zabójstw powiedział, że był świadomy, że wydano nakaz aresztowania Derossiego przed śmiercią w związku z naruszeniem nakazu ochrony.
„Egzekwowaniem nakazów ochrony zajmuje się oddział jurysdykcji, a IHIT nie jest w stanie komentować ich protokołów” – napisano.
RCMP z Coquitlam stwierdziła, że nie może komentować sprawy, ponieważ IHIT prowadził dochodzenie.
Raport Statistics Canada z października ubiegłego roku pokazuje, że zgłaszana przez policję przemoc w rodzinie wzrosła piąty rok z rzędu w 2021 roku i sięgnęła łącznej liczby 127082 ofiar. Agencja podała, że średnio co sześć dni kobieta zostaje zabita przez swojego partnera.
Okazało się, że nękanie przestępcze było o 10 procent wyższe w 2021 roku niż dwa lata wcześniej, podczas gdy nieprzyzwoita i nękająca komunikacja wzrosła o 29 procent od 2019 roku.
Rhiannon Wong, kierownik projektu bezpieczeństwa technologii w Women’s Shelters Canada, powiedziała, że cyfrowe formy przemocy ze strony intymnych partnerów również zaczęły się nasilać w 2020 r., gdy technologia stała się bardziej zintegrowana z powodu pandemii.
– Sprawcy wykorzystują technologię jako kolejne narzędzie do swoich starych zachowań związanych z władzą i kontrolą, nadużyciami i przemocą” – powiedziała.
W sierpniu 2021 r. BC Society of Transition Houses przeprowadziło ankietę dotyczącą programów przeciwdziałania przemocy w całej prowincji. Spośród 137 respondentów 89 procent stwierdziło, że kobiety, z którymi pracowały, ujawniły jakąś formę wykorzystywania wspomaganego technologią.
„Nękanie zostało uznane za najpopularniejszą formę przemocy związanej z technologią, która znacznie wzrosła podczas pandemii COVID-19” – czytamy w raporcie.
Stephanie Forster podejrzewała, że w jej samochodzie może znajdować się inny AirTag, taki jak ten, który znalazła wcześniej.
Rhiann Forster powiedziała, że jej siostra miała spotkanie z RCMP w celu poszukiwania urządzeń śledzących 9 grudnia, dzień po jej śmierci.
Powiedziała, że jej rodzina była początkowo podzielona co do uczuć związanych ze śmiercią Derossiego i faktem, że nigdy nie stanie przed sądem.
– Myślę, że w sumie wszyscy odetchnęliśmy z ulgą, że nie stanowi już zagrożenia dla nikogo innego i że nie uszło mu to na sucho – powiedziała.
Forster dodała, że zapamięta Stephanie ze względu na jej odwagę, „głupotę” i umiejętność „odnajdywania radości w codziennych sytuacjach”.
Ma nadzieję, że istnieje jakiś sposób, aby śmierć jej siostry miała znaczenie dla innych ofiar.
Powiedziała, że uważa, że przed wydaniem zezwolenia na zawarcie małżeństwa należy wprowadzić obowiązkowe kontrole w rejestrze karnym potencjalnego małżonka oraz zreformować sposób, w jaki policja radzi sobie z naruszeniami nakazów ochrony.
– Muszą zmienić sposób, w jaki egzekwują te zasady, ponieważ nie robią nic, aby chronić kobiety – podsumowała.
Na podst. Canadian Press
Komentarze (0)