Poilievre wzmógł krytykę polityki Trudeau
Poilievre wzmógł krytykę polityki Trudeau

Pierre Poilievre
Przy okazji odbytych właśnie „rekolekcji” liberalnego rządu w Hamilton w Ontario przywódca Konserwatystów Pierre Poilievre wzmocnił swój przekaz, że „wszystko wydaje się niszczone” kpiąc z premiera Justina Trudeau, który oburzał się na krytykę jego sposobu sprawowania rządów.
Na wstępie dwudniowego spotkania klubu poselskiego Konserwatystów, na którym posłowie próbowali wytyczyć swoje priorytety przed wznowieniem obrad Izby Gmin w przyszłym tygodniu Poilievre usiłował sobie odpowiedzieć na pytanie – co się dzieje w kraju?.
Jego przemówienie zawierało wstrząsający przegląd prawie ośmiu lat rządów Trudeau, wymieniając powody przez które życie Kanadyjczyków staje się coraz cięższe – od coraz wyższych cen w sklepach spożywczych po wzrastającą gwałtownie przestępczość w walce z którą rząd w ogóle sobie nie radzi. Przywódca Torystów uważa, że poszerzają się obszary życia w Kanadzie, z którymi rząd Trudeau zawodzi. Jako przykład podał niedawny chaos związany z podróżami wakacyjnymi.
– Wszystko wydaje się zepsute – powiedział Poilievre – Och! Właśnie obraziłem Justina Trudeau. Bardzo się złości, kiedy mówię o tych problemach – kpiąc z przesadnej wrażliwości premiera.
Wskazał na komentarze Trudeau na dorocznej imprezie świątecznej Liberałów w zeszłym miesiącu, gdzie premier przeciwstawił się przesłaniu przywódcy konserwatystów, mówiąc swoim zwolennikom: „Kanada nie jest zepsuta”.
Poilievre zarzucił Trudeau, że nie jest w stanie zobaczyć, jak bardzo życie ludzi w Kanadzie staje się udręką zmagania się z setkami przeszkód i problemów, mówiąc, że te problemy są wyłącznie winą Trudeau.
– Powiedziałeś nam, że lepsze jest zawsze możliwe –powiedział zwracając się do premiera Poilievre – A jednak wszystko jest gorsze.
Szef Torysów zasugerował, że jeśli Trudeau nie potrafi naprawić swoich błędów, powinien „zejść z drogi i pozwolić prowadzić sprawy państwowe komuś innemu”. Ta fraza przemówienia Polilievre;a została powitana owacjami członków klubu Torysów.
Trudeau zareagował szybko na krytykę Poilievre’a. W drodze na spotkanie klubu Liberałów stwierdził, że przywódca Konserwatystów wzmacnia gniew ludzi, zamiast „oferować im rozwiązania”.
W swoim przemówieniu Poilievre położył szczególny nacisk na kwestię przestępczości, mówiąc, że miasta stają się „strefami bezprawia” pod okiem Trudeau i sugerując, że nie podejmuje on niezbędnych działań w celu ograniczenia przemocy.
Poilievre wymienił Toronto jako przykład, gdzie w ostatnich tygodniach miała miejsce seria gwałtownych incydentów w systemie miejskiej komunikacji publicznej.
Raport Statistics Canada opublikowany w listopadzie ubiegłego roku pokazuje, że wskaźnik zabójstw w tym kraju wzrósł trzeci rok z rzędu, a miasta takie jak Winnipeg i Regina mogą pochwalić się najgorszymi wskaźnikami na mieszkańca.
Poilievre rozpoczyna drugie posiedzenie Parlamentu jako przywódca Oficjalnej Opozycji od objęcia przywództwa partii zeszłej jesieni. W przerwie między posiedzeniami odbył kilka spotkań z wyborcami w Quebecu, północnym Ontario, Winnipeg i Vancouver. Wszystkie one przypominały kampanię wyborczą, co nie budziło zdziwienia, bowiem Liberałowie nie mają stabilnej większości i bazując na chwiejnym kontrakcie z NDP.
Ale szefowanie 116-osobowym klubem Torysów nie jest to pozbawione problemów. W tym tygodniu, na polecenie Poilievre’a, bicz partyjny poinformował posłów, że mają dawać przykład w okazywaniu odpowiedzialności fiskalnej, kładąc kres praktyce zmuszania podatników do płacenia za domowe usługi internetowe.
Izba Gmin zezwala członkom na zwrot tych wydatków z ich budżetów biurowych, ale kierownictwo partii poprosiło swoich posłów i pracowników, aby zaprzestali tej praktyki i płacili za nie z własnej kieszeni.
Kilku posłów z obszarów wiejskich wyraziło swoje niezadowolenie, prosząc o wstrzymanie się ze zmianą polityki do czasu spotkania klubu w piątek, ale ostatecznie tak się nie stało.
Poilievre wydał również kilka oświadczeń politycznych w zeszłym tygodniu, w tym zapowiedział, że planuje konsultacje z rdzennymi narodami w sprawie zwiększenia ich dostępu do dochodów z zasobów naturalnych, które znajdują się na ich ziemiach.
Na podst. Canadian Press