Jechał 70km/h ponad limit – wygrał sprawę w sądzie
Jechał 70km/h ponad limit – wygrał sprawę w sądzie
Po oskarżeniu o przekroczenie prędkości udowodnionym przez miejski fotoradar, kierowca z Toronto był w stanie skutecznie zwalczyć zarzuty w sądzie – wszystko dzięki jednemu małemu szczegółowi.
Kierowca, zidentyfikowany w postępowaniu sądowym jako Blayne Kumar, został uchwycony przez automatyczny fotoradar (ASE) jadąc Avenue Rd. tuż po godzinie 3 rano 15 sierpnia 2021 roku. Kumar, lat 35, jechał do rezydencji swojej dziewczyny, kiedy, jak twierdzą dokumenty sądowe, kamera ASE zarejestrowała jego prędkość na poziomie około 121 km/h – 71 km/h powyżej dopuszczalnego limtu.
Automatycznie otrzymał mandat, jak wynika z protokołu programu ASE, wdrożonego przez miasto Toronto w 2019 roku. Stojąc w obliczu kary w wysokości 1400 dolarów, Kumar zakwestionował mandat – i wygrał.
W grudniu Sąd Ontario oddalił oskarżenie, przy czym Justice of the Peace Roger Rodrigues stwierdził, że prokuratura nie mogła ponad wszelką wątpliwość udowodnić, że Kumar jechał 121 km/h. Obrona i późniejsze zwycięstwo Kumara zależały od jednego czynnika: czy kamera ASE, która zarejestrowała jego rzekomą prędkość, pracowała niezawodnie. Podczas przesłuchania oskarżenie nie było w stanie udowodnić dokładności i rutynowej konserwacji kamery.
Podczas gdy miasto Toronto utrzymuje dokładność i niezawodność swojego programu fotoradarowego, eksperci prawni twierdzą, że sprawa Kumara może utorować drogę do precedensu dla przyszłych wyzwań związanych z mandatami ASE.
Kiedy mandat jest automatycznie wystawiany przez kamerę ASE, jest on wystawiany na nazwisko właściciela samochodu. Kamery ASE nie są w stanie rozróżnić ani zidentyfikować kierowców pojazdów. Jak w przypadku wszystkich wykroczeń ASE, potencjalne konsekwencje są wyłącznie pieniężne.
Jak wynika z dokumentów, to matka Kumara Ooma Ramroop została wymieniona jako pozwana w sprawie,
Zgodnie z decyzją, podczas zeznań Kumar utrzymywał, że nigdy nie jechał ponad 50 km/h w sierpniowy wieczór. Zeznał, że często jeździ po Avenue Road i dlatego był świadomy zainstalowanej niedawno “pułapki prędkości”. Z tego powodu Kumar zeznał, że “zawsze” ustawiał tempomat pojazdu na “47 lub 48 km/h”. Kumar powiedział również sądowi, że jako kierowca od 16 roku życia wie, jak “czuje się” prędkość 121 km/h.
David Powers, funkcjonariusz, który poświadczył zdjęcie ASE skutkujące oskarżeniem Kumara, zeznał, że tablica rejestracyjna pojazdu była wyraźnie widoczna na obrazie wytworzonym przez kamerę ASE, a odczyt z kamery wskazywał na prędkość 121 km/h. Jednak kiedy Powers został przesłuchany przez obronę i zapytany o instalację i konserwację urządzenia, nie był w stanie przedstawić wystarczającego i niezbędnego kontekstu.
Dokumenty stwierdzają, że Powers nie był w stanie podać nazwy firmy odpowiedzialnej za certyfikację dokładności kamery, ani określić kiedy kamera była ostatnio testowana pod kątem dokładności. Zgodnie z prawem każde urządzenie musi być skalibrowane w ciągu 12 miesięcy przed domniemanym wykroczeniem.
Nigdzie w decyzji nie ma informacji, że certyfikat dokładności dla kamery ASE, która wystawiła Kumarowi mandat, został przedstawiony jako dowód w sądzie. Miasto na swojej stronie internetowej wymienia takie certyfikaty dla każdej kamery.
Dokumenty stwierdzają także, że Powers błędnie twierdził, że na zdjęciu uchwycony był tylko jeden pojazd, gdy w rzeczywistości widoczne były dwa pojazdy. Z kolei Rodrigues w swojej decyzji napisał, że krzyżowe przesłuchanie oficera “znacząco osłabiło” siłę jego dowodów, podczas gdy zeznania Kumara “zawierały odpowiednie szczegóły, aby można je było uznać za wiarygodne” i stwierdził, że oskarżenie nie udowodniło ponad wszelką wątpliwość, że pojazd przekroczył prędkość.
Miasto Toronto obecnie analizuje decyzję, powiedział w e-mailu oświadczenie do CTV News Toronto.
“W międzyczasie ważne jest, aby zrozumieć, że każda sprawa jest orzekana na własnych podstawach i uniewinnienie w tym przypadku w żaden sposób nie oznacza, że system ASE w Toronto nie jest dokładny lub wiarygodny” – czytamy w oświadczeniu.
Dylan Finlay, prawnik procesowy w Oykhman Criminal Defence w Toronto, powiedział w piątek CTV News Toronto, że sprawa Kumara może wytyczyć ścieżkę dla przyszłych wyzwań sądowych ASE.
2 lutego, podczas ujawniania lokalizacji 25 nowych kamer ASE w całym mieście, burmistrz Toronto John Tory powtórzył, że głównym priorytetem programu jest bezpieczeństwo na drogach i stwierdził, że kamery odniosły sukces w obniżeniu prędkości niektórych kierowców.
Statystyki miejskie pokazują, że w okresie od lipca 2020 do listopada 2022 roku torontońskie fotoradary wydały ponad 590,000 mandatów, co pozwoliło miastu zebrać 34 miliony dolarów.