Dlaczego ceny rosną tak szybko?
Dlaczego ceny rosną tak szybko?
Liderzy największych kanadyjskich sieci spożywczych twierdzą, że rosnące ceny żywności nie są spowodowane chęcią zysku i że ich zyski i marże związane z żywnością pozostają niskie.
Dyrektorzy generalni i prezesi Loblaw Cos. Ltd., Metro Inc. i Empire Co. Ltd. – które zarządzają sieciami takimi jak Sobeys, Safeway i FreshCo – pojawili się w środę przed komisją parlamentarną, która bada zawyżone ceny artykułów spożywczych.
Dyrektorzy pojawili się w Parlamencie na wezwanie polityków federalnych, w tym minister finansów Chrystii Freeland i lidera NDP Jagmeeta Singha, którzy chcą, by branża była bardziej przejrzysta w kwestii tego, co napędza jej rekordowo wysokie zyski.
Wszyscy trzej szefowie firm powiedzieli członkom Parlamentu, że „fałszem” jest sugerowanie, iż sklepy spożywcze są odpowiedzialne za wysokie ceny żywności i stwierdzili, że inflacja żywności jest problemem globalnym.
– Nie ma znaczenia, ile razy to powiesz, napiszesz lub zatweetujesz. To po prostu nieprawda – powiedział Michael Medline, prezes i dyrektor generalny Empire – Prawda jest taka, że jesteśmy na końcu bardzo długiego łańcucha dostaw żywności, który pociąga za sobą finansowy koszt na każdym etapie.
Ceny artykułów spożywczych wzrosły w styczniu o 11,4 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, prawie dwukrotnie przekraczając ogólną stopę inflacji wynoszącą 5,9 procent.
Jednocześnie nastąpił znaczny wzrost zysków przedsiębiorstw, a duże sklepy spożywcze osiągają lepsze wyniki. Wszystkie trzy firmy odnotowały wyższe zyski w pierwszej połowie 2022 roku w porównaniu ze średnimi wynikami z ostatnich pięciu lat – wynika z raportu opublikowanego jesienią ubiegłego roku przez Agri-Food Analytics Lab na Dalhousie University.
Zysk brutto Loblaw w pierwszej połowie 2022 roku przebił poprzednie najlepsze wyniki o 180 mln CAD – co odpowiada około dodatkowemu milionowi dolarów dziennie – wynika z badań.
Galen Weston, miliarder i prezes Loblaw, powiedział, że firma osiągnęła większe zyski z usług finansowych oraz sprzedaży odzieży i z prowadzonych przez nią aptek, co stanowi ponad połowę jej działalności.
Powiedział, że zyski firmy wynoszą około 1 dolara na każde 25 dolarów wydanych na artykuły spożywcze, a ceny żywności wzrosły około 25 razy szybciej niż marże zysku na produktach spożywczych.
– Pomysł, że sklepy spożywcze powodują inflację żywności, jest nie tylko fałszywy, ale wręcz niemożliwy – powiedział.
Po spotkaniu Weston powiedział dziennikarzom, że uznaje kwestię inflacji żywności za „bardzo trudne wyzwanie”.
– Mam nadzieję, że nasza dzisiejsza możliwość zabrania głosu i odpowiadania na pytania była pomocna nie tylko by zadowolić komisję, ale także dzięki ekspozycji w mediach, aby pomóc odbudować zaufanie publiczne – powiedział.
Zapytany, dlaczego uważa, iż on i Loblaw stali się twarzą problemu, odpowiedział: „Nie wiem”.
Na spotkanie nalegała NDP, aby pociągnąć dyrektorów generalnych do odpowiedzialności za to, co działacze partyjni nazywają „chciwością”. Przywódca Nowych Demokratów Singh reklamował swoją rozgrywkę z Westonem w wielu postach w mediach społecznościowych. Partia stworzyła nawet stronę na swoim portalu internetowym umożliwiającą zwolennikom zobaczenie, jak to się rozwija.
Singh, ustępując miejsca partyjnemu krytykowi rolnictwa, skierował swoje pytania do Westona, który siedział zaledwie kilka metrów dalej.
– Patrzą na ciebie i widzą, jak osiągasz rekordowe zyski. Jak możesz to uzasadnić, kiedy rodziny walczą o to, by zapewnić jedzenie swoim dzieciom? – pytał.
– Czujemy i rozumiemy, że 95 procent Kanadyjczyków martwi się cenami żywności. Ale zyski sieci sklepów spożywczych nie są powodem inflacji żywności – odpowiedział Weston.
– Jak duży zysk to zbyt duży zysk? – pytał wielokrotnie Singh.
– Rozsądna rentowność jest ważną częścią prowadzenia odnoszącego sukcesy biznesu – odparł Weston.
Dodał, że firma reinwestuje te zyski w otwieranie nowych sklepów i zatrudnianie kolejnych pracowników.
– To nie idzie do mnie. To wraca do tego kraju.
Medline zażartował wcześniej:
– Głupotą jest sugerowanie, że nierentowny biznes spożywczy jest w jakiś sposób lepszy dla klientów i lepszy pod względem cen na półkach.
Prezesów zapytano, czy zobowiążą się do udostępniania szczegółowych sprawozdań finansowych Urzędowi ds. Konkurencji, który bada, czy brak konkurencyjności w branży spożywczej może przyczyniać się do wzrostu cen.
Wszyscy powiedzieli, że to robią i wyrazili poparcie dla nowego kodeksu postępowania w sklepach spożywczych.
– Myślę, że ogólnie otrzymaliśmy odpowiedzi – powiedziała po spotkaniu liberalna posłanka Leah Taylor Roy, dodając, że dyrektorzy generalni wyraźnie chronili swoje stanowiska i interesariuszy.
Wcześniej w środę minister Freeland powiedziała na konferencji prasowej, że dyrektorzy generalni „absolutnie mają obowiązek wobec nas wszystkich być przejrzystymi” w kwestii, dlaczego ceny są tak wysokie.
– Mam nadzieję, że powiedzą nam, że ceny zaczną spadać – powiedziała.
Medline powiedział, że jak dotąd w 2023 roku liczba wniosków o podwyżki kosztów od dostawców była podobna do tej z ubiegłego roku. Istnieje jednak „niewielka wskazówka”, że w kwietniu takie żądania będą wolniejsze.
Szybko zapewnił, że nie zamierza „wrzucać naszych partnerów-dostawców pod autobus”.
– Oni też dają z siebie wszystko w nadzwyczajnych czasach. Ogromny wpływ mają na nie rosnące koszty, które niestety są zmuszeni przenieść na detalistów – powiedział.
Podczas przesłuchania zarówno Medline, jak i Eric La Fleche, prezes i dyrektor generalny Metro, pytali, dlaczego posłowie wydają się wykluczać ze swojego badania duże amerykańskie firmy działające w Kanadzie.
Komisja jednogłośnie zatwierdziła wniosek liberalnego posła Ryana Turnbulla o zaproszenie Horacio Barbeito, prezesa i dyrektora generalnego Walmart Canada, oraz Pierre’a Riela, który stoi na czele Costco Wholesale Canada.
– Są ważnymi graczami w naszym systemie żywnościowym, zajmują się sprzedażą detaliczną żywności i sprzedają ją kanadyjskiej publiczności. A my chcemy spojrzeć na cały obraz – powiedział Turnbull po przesłuchaniu.
Na podst. Canadian Press
Komentarze (44)