Wyższe kary dla nieuczciwych pracodawców
Wyższe kary dla nieuczciwych pracodawców
Pracodawcy, którzy przetrzymują paszporty pracowników, będą musieli liczyć się z wyższymi karami – zgodnie z nowym projektem ustawy proponowanym w Ontario.
Pracodawcy, którzy wstrzymują oddanie paszportów lub pozwoleń na pracę zatrudnionym obcokrajowcom, mogą wkrótce stanąć w obliczu setek tysięcy dolarów, na które opiewają nowe kary wprowadzone dzisiaj na mocy przepisów w Ontario.
Minister pracy Monte McNaughton przedstawia dziś projekt ustawy zbiorczej, która obejmuje ochronę pracowników migrujących, rozszerzenie powodów, dla których rezerwiści wojskowi mogą brać urlopy zawodowe, oraz wymóg większej ilości toalet na budowach, w tym niektórych przeznaczonych tylko dla kobiet.
Obecnie inspektorzy pracy mogą nakładać kary w wysokości 250 dolarów za każdy paszport lub pozwolenie na pracę, które jest wstrzymane, ale z proponowanymi zmianami, kary te wzrosną do 100,000 dolarów. Ponadto, jeśli pracodawca indywidualny zostanie ostatecznie skazany przez sąd za takie przestępstwo, będzie podlegał karze grzywny w wysokości do 500,000 dolarów, do 12 miesięcy więzienia lub obu tym karom, natomiast korporacje będą mogły zostać ukarane grzywną w wysokości do 1 miliona dolarów.
Obecnie grzywny wynoszą 50 tys. dolarów dla osób fizycznych i 100 tys. dolarów dla korporacji. McNaughton proponuje również zwiększenie grzywny dla korporacji skazanych za jakiekolwiek wykroczenie w ramach Occupational Health and Safety Act z 1,5 miliona dolarów do 2 milionów dolarów.
Nowe przepisy pojawiają się po tym, jak policja regionu York rozbiła międzynarodowy pierścień handlu ludźmi, w którym 64 urodzonych w Meksyku obywateli było zmuszanych do pracy i życia w “godnych pożałowania” warunkach. Policja postawiła zarzuty osobom rzekomo zamieszanym w ten proceder na podstawie przepisów o handlu ludźmi.
McNaughton mówi, że nowe przepisy będą wspomagać nową jednostkę ministerstwa, która została uruchomiona 18 miesięcy temu w celu zwalczania handlu ludźmi w prowincji. W ciągu pierwszego roku działalności ministerstwo pomogło 3500 pracownikom odzyskać 400,000 dolarów wynagrodzeń.
W poniedziałek ministerstwo pracy zaproponowało również zmiany w ustawie o bezpieczeństwie i higienie pracy (OHSA). Jeśli zostaną one uchwalone, maksymalna grzywna dla firm wzrośnie do 2 milionów dolarów w przypadku skazania za wykroczenie w ramach tej ustawy.