Matka oskarżyła twórców gry komputerowej, że jej syn wpadł w nałóg grania
Matka oskarżyła twórców gry komputerowej, że jej syn wpadł w nałóg grania
Matka z Vancouver złożyła wniosek o pozew zbiorowy przeciwko twórcom gry komputerowej Fortnite, w którym twierdzi, że popularna gra wideo ma być dla dzieci „tak uzależniająca, jak to tylko możliwe”.
W pozwie złożonym w Sądzie Najwyższym Kolumbii Brytyjskiej w piątek powódka, która zidentyfikowała się tylko jako AB, twierdzi, że jej syn pobrał Fortnite w 2018 roku i „rozwinął niekorzystne uzależnienie od gry”.
W oświadczeniu czytamy, że gra zawiera szereg celowych wyborów projektowych, takich jak oferowanie nagród za ukończenie wyzwań i dokonywanie częstych aktualizacji, co zachęca graczy do wielokrotnego powrotu.
Twórca Fortnite, firma Epic Games, mówi w pisemnym oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek, że będzie walczył z „podżegającymi zarzutami”.
W oświadczeniu czytamy, że Epic Games wzbogaca się, udostępniając zawartość i opcje dostosowywania, które można kupić za pośrednictwem waluty w grze, którą kupuje się za prawdziwe pieniądze.
Pozew zbiorowy nadal wymagałby zatwierdzenia przez sędziego, a żaden z zarzutów nie został udowodniony w sądzie.
Powódka domaga się odszkodowania, zarzucając, że gra narusza ustawę BC Business Practices and Consumer Protection Act, a także za „bezpodstawne wzbogacenie” i między innymi koszty leczenia urazów psychicznych lub fizycznych.
„Gry wideo istnieją od dziesięcioleci, ale Fortnite jest wyjątkowa, ponieważ nauka i psychologia uzależnień oraz rozwój poznawczy leżą u podstaw projektu gry” – czytamy w oświadczeniu dla sądu.
Opisuje grę jako „drapieżną i opartą na wyzysku”, biorąc pod uwagę jej popularność wśród nieletnich.

Obraz promocyjny gry wideo „Fortnite”.
Epic Games twierdzi, że firma ma „konta kabinowe” od 2022 roku, które pozwalają rodzicom śledzić czas zabawy ich dzieci i ograniczać zakupy.
Firma twierdzi, że obowiązują również inne środki, takie jak dzienny limit wydatków dla graczy poniżej 13 roku życia i natychmiastowe anulowanie zakupów.
„Twierdzenia te nie odzwierciedlają sposobu działania Fortnite i ignorują wszystkie sposoby, w jakie rodzice mogą kontrolować swoje dziecko za pomocą kontroli rodzicielskiej Epic” – czytamy w oświadczeniu.
W pozwie AB twierdzi, że jej syn zaczął grać w Fortnite: Battle Royale na konsoli do gier Sony PlayStation 4, gdy miał dziewięć lat. Powiedziała, że chłopiec wkrótce zaczął kupować różne produkty Fortnite, jednocześnie dodając grę do różnych platform w domu, w tym na telefon komórkowy i komputer.
Od tego czasu AB twierdzi, że Epic Games „otrzymało płatności za liczne obciążenia” dokonane na jej karcie kredytowej bez jej autoryzacji. W oświadczeniu czytamy, że syn AB wydał „tysiące dolarów” na zakupy w grze.
„Gdyby Epic Games ostrzegło AB, że gra w Fortnite może prowadzić do szkód psychicznych i wydatków finansowych, AB nie pozwoliłaby (synowi) pobrać Fortnite” – czytamy w oświadczeniu.
Pozew, jeśli zostanie zatwierdzony przez sąd, obejmowałby trzy kategorie powodów: „Klasę uzależnień” osób, które ucierpiały w wyniku uzależnienia od Fortnite, „Klasę nieletnich nabywców”, która obejmuje graczy, którzy dokonywali zakupów w grze w ramach pełnoletności oraz „Klasa przypadkowych nabywców” użytkowników, którzy omyłkowo kupili przedmioty ze względu na projekt gry.
Pozew obejmowałby wszystkie osoby, których dotyczy Fortnite w Kanadzie, z wyjątkiem Quebecu, gdzie firma Epic przegrała w zeszłym miesiącu próbę odwołania się od decyzji sądu zezwalającej na podobny pozew zbiorowy.
W próbie odwołania zbiorowego w Quebecu prawnicy Epic argumentowali, że twierdzenia, że dzieci uzależniają się od Fortnite, były „oparte wyłącznie na spekulacjach” i nie istnieje naukowy konsensus w sprawie cyberuzależnienia.
Epic Games powiedziała również w sprawie Quebecu, że nie dano mu szansy sprzeciwić się twierdzeniu, że wykorzystywano nieletnich, którzy kupili walutę w grze Fortnite.
Sędzia Sądu Apelacyjnego w Quebecu, Guy Cournoyer, powiedział w swojej decyzji, że firma Epic nie wykazała żadnego istotnego błędu w decyzji sędziego sądu niższej instancji o zezwoleniu na pozew zbiorowy w tej sprawie.
Epic oświadczyła w dokumentach upublicznionych w oddzielnej batalii prawnej z Apple w Stanach Zjednoczonych, że Fortnite zarobił łącznie ponad 9 miliardów dolarów w 2018 i 2019 roku.
Roszczenie prawne w Quebecu przeciwko producentowi gier wideo wciąż musi zostać rozpatrzone w sądzie.
Na podst. Canadian Press