Czy Chiny ingerowały w kanadyjskie wybory? – 5 wniosków ze wstępnego raportu Davida Johnstona
Czy Chiny ingerowały w kanadyjskie wybory? – 5 wniosków ze wstępnego raportu Davida Johnstona

David Johnston
Były Gubernator Generalny David Johnston, powołany przez premiera Justina Trudeau na sprawozdawcę problemu chińskiej ingerencji w wybory federalne w 2019 i 2021 roku, opublikował we wtorek swój pierwszy raport. O działalności służb chińskich donosiły kanadyjskie agencje bezpieczeństwa i media.
Były Gubernator Generalny ocenił, czy liberalny rząd zignorował groźby lub porady agencji bezpieczeństwa narodowego.
Johnston wykluczył publiczne dochodzenie, stwierdzając, że jego większość musiałaby się odbyć w tajemnicy, ale obiecał zamiast tego przeprowadzić własne przesłuchania. Jego końcowy raport ma być gotowy pod koniec października.
Oto pięć ustaleń, które dowiedzieliśmy się z jego pierwszego raportu.
1. W pracach rządu istnieją poważne problemy z udostępnianiem danych wywiadowczych.
Johnston stwierdził, że nie znalazł dowodów na to, że ministrowie gabinetu lub sam Trudeau świadomie ignorowali dane wywiadowcze, ale wskazał, że musi istnieć lepszy przepływ informacji między nimi.
Pracownicy Kancelarii Premiera powiedzieli Johnstonowi, że dostali duży segregator, który mogli przeglądać tylko w specjalnym, bezpiecznym pomieszczeniu bez możliwości robienia notatek. Segregator zawiera mieszankę tematów z całego świata, ale nikt nie mówi im: „Powinieneś zwrócić szczególną uwagę na ten problem” – czytamy w raporcie Johnstona.
Premier powiedział Johnstonowi, że jest informowany tylko o sprawach, które są poparte wiarygodnymi informacjami.
2. Niektóre organizacje medialne niewłaściwie interpretują dane wywiadowcze.
Johnston, który miał dostęp do tajnych dokumentów i danych wywiadowczych po przejrzeniu powiązanych informacji wywiadowczych w szerszym kontekście zakwestionował kilka tekstów, które ukazały się na łamach Global News oraz Globe and Mail.
Powiedział jednak, że szerszy kontekst nie może być udostępniony publicznie.
Johnston stwierdził, że przygotował szczegółowy, tajny załącznik tego, co faktycznie wydarzyło się w odniesieniu do każdego z tych medialnych doniesień. Otrzyma je premier, członkowie gabinetu, a także urzędnicy lub liderzy opozycji, którzy otrzymają poświadczenie bezpieczeństwa.
3. Nie ma dowodów, że pieniądze z Chin trafiły do konkretnych kandydatów w wyborach w 2019 roku.
W doniesieniach medialnych opublikowano zarzuty, że kandydaci na posłów do federalnego parlamentu otrzymali fundusze z Chin podczas wyborów federalnych w 2019 roku.
„Ograniczone dane wywiadowcze” potwierdzają tezę, że chiński rząd zamierzał przekazać fundusze siedmiu kandydatom Liberałów i czterem Konserwatystom, ale nie ma danych wywiadowczych sugerujących, że którykolwiek z nich otrzymał te pieniądze.
Inne raporty wskazywały, że istnieje sieć kandydatów i agentów z Greater Toronto Area, którzy chętnie kotnaktowali się z przedstawicielami Chińskiej Partii Komumistycznej. Johnston jednak nie znalazł „żadnych podstaw”, aby stwierdzić, że kandydaci pracowali w porozumieniu lub rozumieli intencje rzekomych pełnomocników chińskiego rządu, którzy się z nimi kontaktowali.
„Nie wydano żadnych zaleceń dotyczących sieci kandydatów, ponieważ nie było wiadomo, że taka sieć istnieje” – czytamy w raporcie.
4. Niewiele jest dowodów na poparcie twierdzenia byłego przywódcy Konserwatystów, że w wyborach w 2021 roku konkretni kandydaci zostali pokonani z powodu zagranicznej ingerencji.
Po zakończeniu wyborów federalnych w 2021 roku były przywódca Torysów Erin O’Toole stwierdził, że Chiny ingerowały w proces wyborczy, co kosztowało jego partię osiem lub dziewięć mandatów.
Johnston stwierdził, że trudno zaakceptować to twierdzenie. Powiedział, że istnieje możliwość, iż niektórzy chińscy Kanadyjczycy nie zgodzili się z platformą Partii Konserwatywnej, ale to „nie jest ingerencja, to proces demokratyczny”.
Raport Johnstona rzucił również cień na pomysł, że Chiny poparły powstanie rządu mniejszości liberalnej w wyborach w 2021 roku, jak sugerował tekst w Globe and Mail.
Raport Johnstona twierdzi, że Chiny są generalnie „partyjnie obojętne”, a ich zamiarem była raczej marginalizacja niechętnych Chinom kandydatów niż faworyzowanie poszczególnych partii.
5. Poseł z Toronto Han Dong nie doradzał chińskim władzom przedłużenia aresztu dla Kanadyjczyków Michaela Kovriga i Michaela Spavora.
W marcu Global News opublikował historię, powołując się na niezidentyfikowane źródła bezpieczeństwa, które twierdziły, że Dong powiedział chińskiemu dyplomacie w lutym 2021 roku, że uwolnienie Michaela Kovriga i Michaela Spavora przyniesie korzyści Konserwatystom.
Dwaj Kanadyjczycy byli w tym czasie przetrzymywani w Chinach od grudnia 2018 roku, w odwecie za aresztowanie, na podstawie amerykańskiego nakazu ekstradycji, Meng Wanzhou, dyrektor chińskiej firmy Huawei.
Dong po tej publikacji opuścił klub Liberałów, aby zasiadać jako niezależny poseł i złożył pozew przeciwko Global News .
„Zarzut jest fałszywy” – napisał Johnston w swoim raporcie, mówiąc, że oparł swój wniosek po przejrzeniu tego samego raportu wywiadowczego dostarczonego premierowi Trudeau. Dodał, iż zarzut miał „niekorzystny wpływ” na Donga. Johnston przyznał jednocześnie, że Dong utrzymywał „bliskie stosunki” z chińskimi urzędnikami konsularnymi podczas wyborów w 2021 roku.
Na podst. Canadian Press
Komentarze (22)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.