Eutanazja dla biednych i bezdomnych
Eutanazja dla biednych i bezdomnych
Zatrważające wyniki sondażu dotyczącego możliwości rozszerzenia „legalnej eutanazji” potwierdzają niepokojące zjawisko zachodzące w kanadyjskim społeczeństwie.
Według badania aż jedna trzecia Kanadyjczyków popiera wprowadzenie eutanazji dla osób bezdomnych lub żyjących w skrajnym ubóstwie, nawet jeśli są całkowicie zdrowe. Ten trend potwierdza globalną tendencję, która sugeruje, że po zalegalizowaniu nawet ograniczonej formy pomocy w samobójstwie jest trudno ją później powstrzymać.
Sondaż został przeprowadzony przez narodowy instytut badawczy siedem lat po wprowadzeniu w Kanadzie nowych przepisów dotyczących tzw. pomocy medycznej w umieraniu. Obecnie wspomagane samobójstwo jest możliwe dla każdej dorosłej osoby, która twierdzi, że cierpi z powodu, który subiektywnie uważa za nie do zniesienia, oraz istnieje hipotetyczna możliwość pogłębienia tego cierpienia.
Według relacji serwisu Vatican News aż 27% Kanadyjczyków stwierdziło, że zgodziłoby się na przyznanie „pomocy medycznej w umieraniu” w przypadku jedynego powodu cierpienia, jakim jest ubóstwo, bez żadnej towarzyszącej choroby. 1% więcej respondentów uznało bezdomność za wystarczający powód do przeprowadzenia eutanazji. Badanie wykazało, że w ciągu ostatnich lat w kanadyjskim społeczeństwie wzrosło ogólne poparcie dla eutanazji, które według 20% respondentów powinno być dostępne dla każdego człowieka z dowolnego powodu. Co więcej, jedna piąta uczestników sondażu zgodziła się z tezą, że „pomoc medyczna w umieraniu powinna być zawsze dozwolona, niezależnie od osoby, która o nią prosi”, nawet bez dowodów na jakiekolwiek cierpienie.
W Kanadzie pierwsze federalne prawo dotyczące eutanazji zostało uchwalone w 2016 roku. Dotyczyło ono wyłącznie osób nieuleczalnie chorych. Jednak pięć lat później wprowadzono reformę, która rozszerzyła je na wszystkie możliwe formy cierpienia.
Na podst. KAI