Węgry i Słowacja idą śladem Polski i wprowadzają embargo na ukraińskie zboże
Węgry i Słowacja idą śladem Polski i wprowadzają embargo na ukraińskie zboże
Węgry nałożyły krajowy zakaz importu na 24 ukraińskie produkty rolne – informuje agencja Reutera.
Komisja Europejska postanowiła, że nie będzie kontynuować embarga na ukraińskie zboże w pięciu krajach członkowskich Unii Europejskiej: Polsce, Bułgarii, Węgrzech, Słowacji i Rumunii. Ukraina ma wprowadzić od soboty “skuteczne środki kontroli” eksportu czterech rodzajów zbóż, aby uniknąć zakłóceń na rynkach tych sąsiednich krajów. Bruksela uważa, że zakłócenia na rynku rolnym w tych pięciu państwach UE zostały już wyeliminowane.
Jednakże Węgry postanowiły wprowadzić własne embargo na produkty z Ukrainy. Wśród produktów objętych “czarną listą” znajdują się m.in. zboża, warzywa, niektóre produkty mięsne i miód. Embargo ma obowiązywać od soboty, 16 września. Viktor Orban wcześniej zapowiadał, że Węgry nie zgodzą się na zniesienie zakazu i przygotują własne restrykcje.
Słowacja również zdecydowała się wprowadzić własne embargo. Wszystkie trzy embarga nie mają wpływu na tranzyt towarów na dalsze rynki.
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zareagował na decyzję Komisji Europejskiej o zniesieniu zakazu na import ukraińskiego zboża. Podziękował Ursuli von der Leyen za dotrzymanie słowa i uznał to za przykład współpracy między Ukrainą a Unią Europejską w duchu jedności i zaufania. Podkreślił również znaczenie solidarności europejskiej wobec Ukrainy w czasie konfliktu zbrojnego i zapowiedział, że Ukraina odpowiednio zareaguje, jeśli decyzje tych sąsiednich krajów naruszą prawo UE.
Warto zaznaczyć, że rząd Polski, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zignorował zalecenia Komisji Europejskiej i jako pierwszy wprowadził zakaz importu ukraińskiego zboża.
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że zakaz importu ukraińskiego zboża zostanie przedłużony, mimo braku zgody Komisji Europejskiej. Wyraził również stanowisko, że nie będzie podążać za opinią niemieckiego rządu ani postawą Ursuli von der Leyen, Donalda Tuska czy Manfreda Webera. Jego głównym celem jest obrona interesów polskich rolników.
Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, ogłosił poprzez wpis na portalu społecznościowym X (wcześniej Twitter), że podpisał rozporządzenie krajowe utrzymujące embargo na import ukraińskiego zboża. To rozporządzenie nie ma ustalonego terminu ważności i zostanie wprowadzone w życie o północy w sobotę, 16 września 2023 roku.
Waldemar Buda podkreślił, że najważniejszy jest interes polskiego rolnika i podziękował ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi, Robertowi Telusowi, oraz komisarzowi Unii Europejskiej ds. rolnictwa i rozwoju wsi, Januszowi Wojciechowskiemu, za ich wsparcie i współpracę.
Komentarze (0)