Zmarł Claude Cormier, znany kanadyjski architekt krajobrazu
Zmarł Claude Cormier, znany kanadyjski architekt krajobrazu

http://www.jaimehogge.com
Zmarł Claude Cormier, najsłynniejszy architekt krajobrazu z Quebecu, którego projekty ożywiły przestrzenie publiczne w całej Ameryce Północnej.
Miał 63 lata.
Mieszkający w Montrealu architekt zasłynął z pokrycia wioski piękną tęczową dekoracją utworzoną przez tysiące kolorowych kulek. Zaprojektował ozdobne kule – nazwane później 18 twarzami gejów – które zawieszono na kilometrowym odcinku ulicy Ste-Catherine. Miały zostać zainstalowane tylko na jedno lato, ale ostatecznie pozostały tam przez siedem lat. Miejsce to cieszyło się ogromną popularnością wśród mieszkańców Montrealu i turystów.
Rzecznik założonej przez niego firmy architektonicznej CCxA potwierdził w oświadczeniu, że Cormier zmarł w piątek w swoim domu w Montrealu z powodu powikłań związanych z zespołem Li-Fraumeni – rzadką chorobą genetyczną związaną ze zwiększonym ryzykiem rozwoju kilku rodzajów chorób genetycznych, w tym raka.
W Montrealu jego prace można zobaczyć na zygzakowatych ścieżkach przecinających Place d’Youville w Starym Montrealu, na plaży Clock Tower z charakterystycznymi niebieskimi parasolami na nabrzeżu miasta, 52 różowych betonowych drzewach tworzących Lipstick Forest, oraz przekrojoną na pół fontannę, którą zaprojektował na odmłodzonym Dorchester Square.

18 twarzy gejów, zaprojektowane przez Claude’a Cormiera, zdobi ulicę Ste-Catherine w Montrealu.

Dorchester Square w Montrealu.
„Radosne i wywrotowe projekty Cormiera łączyły przejrzystość konceptualną z wystudiowanym instynktem tworzenia trwałych miejsc. Jego umiejętność projektowania przestrzeni publicznych o szerokim zasięgu wynikała z wielu cech: śmiałości, szczerości, dyscypliny, przywództwa, przenikliwości biznesowej i talentu do kreatywnego rozwiązywania problemów oraz umiejętność niesienia światła i śmiechu każdemu – w każdej sytuacji, którą napotkał” – czytamy w nekrologu opublikowanym w piątek.

Plaża Clocktower w Montrealu.

Las szminek w Montrealu.
Cormier, który studiował historię i teorię projektowania na Uniwersytecie Harvarda, był także pomysłodawcą projektów w Toronto, takich jak Sugar Beach i miejski Berczy Park — projekt polegający na włączeniu do krajobrazu wśród budynków rzeźb psów naturalnej wielkości wykonanych z brązu. Za ten projekt spotkała go ostra krytyka ze strony miejskich urzędników.

Berczy Park w Toronto.
W nekrologu został również opisany jako „ambasador kwestii queer”.
„Czy to poprzez różowe kolumny Lipstick Forest (2002), charakterystyczne różowe parasole Sugar Beach w pobliżu centrum gejowskiej wioski w Toronto, czy tęczowe kule Pink Balls Cormiera (2011–2016) i 18 Shades of Gay (2017–2019) ) instalacji, które wisiały nad Sainte-Catherine Street East w Montrealu każdego lata przez prawie dekadę, wyraz queerowej radości był ważnym wymiarem tożsamości projektowej Cormiera” – czytamy w nekrologu.

Sugar Beach w Toronto.
Burmistrz Montrealu Valérie Plante stwierdziła, że jego śmierć jest „ogromną stratą”. Stwierdziłą, że Cormier był wizjonerem, budowniczy i wybitnym mieszkańcem Montrealu.
„Jego wpływ na miejskie ikony i place publiczne można policzyć w dziesiątkach: Oval, Village Boules, Dorchester Square, Horloge Beach i nie tylko. Jego prace architektoniczne to dziedzictwo, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci” – napisała w piątek w mediach społecznościowych Plante -„Składam wyrazy współczucia jego rodzinie, bliskim i wszystkim, którzy go dzisiaj opłakują. Dziękuję za wszystko, Claude. Możesz spoczywać w pokoju”.
Cormier dorastał na rodzinnej farmie prowadzonej przez jego ojca, Laurenta, w Princeville w Que, mieście położonym około 180 kilometrów na północny wschód od Montrealu. Jego matka, Solange, była nauczycielką. W 2009 roku otrzymał Ordre National du Québec i w swojej karierze architekta krajobrazu otrzymał ponad 100 nagród.
Jego ostatnie duże projekty realizował w miastach, które kochał najbardziej – Montrealu i Toronto. Pierścień, masywna stalowa pętla o średnicy 30 metrów, został zainaugurowany w zeszłym roku na Place Ville Marie w Montrealu. Na początku tego roku odsłonił staw w kształcie serca w Love Park na nabrzeżu w centrum Toronto.
Rak prześladował jego rodzinę
Rak szczególnie mocno dotknął rodzinę Cormierów. Choroba odebrała życie jego siostrze w 2009 roku, która zmarła w wieku 53 lat; ojcu w 1976 roku; a także kilku ciotom i wujkom ze strony ojca.
Z jego nekrologu wynika, że cztery lata temu u Cormiera zdiagnozowano raka płuc i nerek, a także rzadką postać chłoniaka.
Potrójna diagnoza skłoniła go do zbadania możliwych genetycznych przyczyn rzadkiej choroby, na którą cierpiał. Później dowiedział się, że kilku krewnych ze strony ojca cierpiało na zespół Li-Fraumeni.
Cormier pozostawił po sobie matkę, siostrę, brata, siostrzenicę i siostrzeńca oraz kilku kolegów z CCxA.
Na podst. CTV News
Komentarze (1)