Kanadyjscy Sikhowie apelują o „jednolity front” przeciwko Indiom
Kanadyjscy Sikhowie apelują o „jednolity front” przeciwko Indiom

Moninder Singh, rzecznik Rady Gurdwaras Kolumbii Brytyjskiej, rozmawia z reporterami przed światynią Guru Nanak Sikh Gurdwara Sahib w Surrey w Kolumbii Brytyjskiej w poniedziałek 18 września 2023 roku, gdzie w czerwcu prezydent Hardeep Singh Nijjar został zastrzelony w swoim pojeździe, gdy wyjeżdżał z parkingu.
Dwie grupy z sikhijskiej diaspory w Kanadzie wzywają partie polityczne do „zachowania jednolitego frontu” w sprawie Indii po tym, jak premier Justin Trudeau wskazał „potencjalny związek” między zabójstwem lokalnego przywódcy Sikhów w Kolumbii Brytyjskiej a indyjskim rządem.
We wspólnym oświadczeniu Komisja Gurdwaras w Ontario i Rada Gurdwaras w Kolumbii Brytyjskiej stwierdzają, że „kanadyjskie partie wszelkiej maści muszą jednoznacznie wyrazić swój sprzeciw wobec możliwej zagranicznej ingerencji w związku ze śmiercią Hardeepa Singha Nijjara w czerwcu”.
18 września Trudeau ujawnił w Parlamencie w Ottawie, że kanadyjskie służby wywiadowcze badają możliwe powiązania między działaniami rządu Indii a śmiertelnym postrzeleniem Nijjara w Surrey w Kolumbii Brytyjskiej, niedaleko świątyni Guru Nanak Sikh Gurdwara.
Indie, które wydały nakaz aresztowania Nijjara za jego wspieranie ruchu działającego na rzecz niepodległego państwa sikhijskiego, zaprzeczyły oskarżeniu określając je jako „absurdalne i umotywowane” (politycznie).
Przywódcy partii federalnych wypowiadali się krytycznie o możliwym zaangażowaniu Indii w zabójstwo Nijjara. Przywódca Konserwatystów Pierre Poilievre wkrótce po oświadczeniu Trudeau powiedział, że Kanadyjczycy „muszą być zjednoczeni dla dobra naszego kraju i dla siebie nawzajem”. Jednocześnie poprosił premiera o podanie „więcej faktów” na temat tego zabójstwa.
Lider NDP Jagmeet Singh, który sam jest Sikhem, powiedział, że napisał bezpośrednio do sędziego Sądu Apelacyjnego w Quebecu, Marie-Josee Hogue, z prośbą o włączenie Indii do prowadzonego dochodzenia w sprawie zagranicznej ingerencji w politykę kanadyjską.
Sędzia Hogue kieruje 16-miesięcznym dochodzeniem, które ma zbadać rzekome bezpośrednie wtrącanie się w sprawy Kanady takich krajów jak Chiny i Rosja.

Komentatorzy przypominają oficjalną wizytę, jaką pięć lat temu wraz z rodziną złożył w Indiach Justin Trudeau. Prawdopodobnie chcąc sprawić przyjemność miejscowym przebierał się w hinduskie stroje rodem z Bollywood szokując zarówno Kanadyjczyków jak i samych Hindusów. Obecnie wobec głębokiego kryzysu w stosunkach kanadyjsko-indyjskich komentatorzy pytają: „I na co ci to było chłopie?”
Na podst. Canadian Press