Niemcy wprowadzą kontrole na granicy z Polską
Niemcy wprowadzą kontrole na granicy z Polską
Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser zapowiedziała, że planuje wprowadzenie stałych kontroli na granicach z Polską i Czechami.
– Należy zintegrować dodatkowe kontrole z kontrolą całą graniczną strefy przy wsparciu cywilnych służb wywiadowczych – wyjaśniła Faeser w rozmowie z “Welt am Sonntag”. Do tej pory minister odmawiała zaostrzenia kontroli, czego opozycyjna CDU domagała się od dłuższego czasu, w kontekście wzmożonego napływu nielegalnych imigrantów.
Szefowa niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych twierdzi, że obecność federalnej policji na granicach z Polską i Czechami została już wzmocniona. Nancy Faeser zabiega również o osiągnięcie porozumienia z Czechami, które umożliwi niemieckiej policji działanie na terytorium Czech, podobnie jak ma to miejsce między Niemcami a Szwajcarią.
Dziennik “FAZ” publikuje reakcję posła CDU Alexandra Throma.
– Wreszcie, choć znacznie za późno. Widać, że opozycja działa efektywnie – powiedział.
W tym tygodniu minister spraw wewnętrznych Saksonii, Armin Schuster (CDU), wezwał rząd federalny do wprowadzenia stałych kontroli granicznych z Polską.
– Federalna policja musi zostać rozmieszczona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych bezpośrednio na granicy, na przejściach granicznych – powiedział polityk w radiu Deutschlandfunk. Zaznaczył, że “tam muszą być prowadzone kontrole”. Schuster uważa, że jest to konieczne ze względu na rosnący problem nielegalnej migracji.
Armin Schuster stwierdził, że preferowane przez federalną ministra spraw wewnętrznych, Nancy Faeser, kontrole policyjne w głębi Niemiec nie wystarczą, aby rozwiązać problem przemytu migrantów. Jak poinformował, w sierpniu 2023 roku granicę z Saksonią przekroczyło prawie 5000 osób, co stanowi dziesięciokrotny wzrost w porównaniu z sierpniem 2021 roku. Minister spraw wewnętrznych Saksonii nie zgodził się z opinią szefowej MSW, że deportacja migrantów jest również możliwa w przypadku kontroli w głębi kraju.
– Zgodnie z obowiązującym prawem, deportacja jest możliwa tylko przed wjazdem na terytorium. Decydujący element to kontrola graniczna, która umożliwia deportację – argumentował.