Ponad połowa Polaków chce bronić ojczyzny
Ponad połowa Polaków chce bronić ojczyzny
W badaniach przeprowadzonych przez firmę IBRiS na zlecenie Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej Akademii Sztuki Wojennej wynika, że 57 procent respondentów wyraża chęć obrony ojczyzny w przypadku ataku militarnej agresji na Polskę. Ankietowani zostali także zapytani o swoje zdanie w kwestii obowiązkowych ćwiczeń wojskowych.
Osoby pytane o swoją gotowość do udziału w obronie kraju jako żołnierz lub cywil w przypadku agresji na Polskę, odpowiedziały w następujący sposób: 57 procent zadeklarowało gotowość do walki, 33 procent było przeciwnego zdania, a 10 procent trudno było określić ich stanowisko. Co więcej, 60 procent respondentów stwierdziło, że ich decyzja o obronie kraju jest trwała, podczas gdy 28 procent osób gotowych do obrony Polski przyznało, że ich poglądy uległy zmianie po inwazji Rosji na Ukrainę.
Wyniki badania pokazują, że 80 procent respondentów, którzy zadeklarowali gotowość do obrony kraju, motywowane jest przede wszystkim chęcią ochrony swoich bliskich. Inne często podawane powody to poczucie obowiązku (60 procent), solidarność z narodem (56 procent) oraz miłość do ojczyzny (55 procent).
Liczebność armii
Badani zostali również zapytani o swoją opinię na temat różnych zmian wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny. Okazało się, że 66 procent respondentów popiera zwiększenie liczebności armii do 300 tysięcy żołnierzy, a 12 procent uważa to za niewłaściwe. Zwiększenie wydatków na cele obronne z 2 procent PKB do 3 procent od 2023 roku popiera 63 procent Polaków, a 14 procent jest przeciwnych. 64 procent Polaków popiera zwiększenie liczby przeszkolonych żołnierzy rezerwy i stworzenie możliwości dla Polaków zdobycia i utrzymania zdolności obrony kraju, natomiast 14 procent jest temu przeciwnych. 56 procent respondentów pozytywnie ocenia tworzenie dodatkowych źródeł finansowania, takich jak Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, a 17 procent jest przeciwnych temu pomysłowi. 55 procent badanych popiera intensyfikację ćwiczeń żołnierzy rezerwy, a 17 procent wyraziło negatywną opinię.
Obowiązkowa służba wojskowa
W badaniu zapytano również, czy powinno się przywrócić obowiązkową zasadniczą służbę wojskową trwającą dziewięć miesięcy w odniesieniu do różnych grup obywateli. Wyniki pokazują, że tylko 36 procent respondentów popiera wprowadzenie takiej służby dla młodych mężczyzn, którzy nie poszli na studia, a 30 procent uważa, że służba wojskowa powinna być obowiązkowa dla młodych kobiet i mężczyzn, którzy nie studiują. 60 procent badanych jest przeciwna wprowadzeniu zasadniczej służby wojskowej dla wszystkich obywateli, którzy posiadają kwalifikacje przydatne w wojsku, a 25 procent popiera to rozwiązanie.
W ankiecie pytano również, czy w Polsce powinny być wprowadzone obowiązkowe ćwiczenia wojskowe i dla jakich grup. Najwięcej poparcia zdobyła opcja wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych dla młodych mężczyzn poniżej 35. roku życia (67 procent wskazań). Co drugi respondent był zwolennikiem objęcia obowiązkowymi ćwiczeniami wojskowymi wszystkich mężczyzn (51 procent), a mniej więcej co trzeci popierał pomysł, aby wszyscy obywatele brali udział w takich ćwiczeniach (35 procent).
W raporcie podkreślono, że choć początkowo niektórzy mieli obawy co do zwiększonych ćwiczeń rezerwy, to poparcie dla udziału mężczyzn, szczególnie młodych, w ćwiczeniach jest bardzo wysokie. Respondenci, którzy chcieliby osobiście uczestniczyć w ćwiczeniach wojskowych, częściej niż osoby niezainteresowane, popierają ich wprowadzenie dla każdej z trzech analizowanych grup, ale najczęściej uważają, że ćwiczenia powinny dotyczyć młodych mężczyzn (92 procent).
Szansa kariery zawodowej
W raporcie podano również, że 58 procent badanych uważa Wojsko Polskie za miejsce potencjalnego rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji, a 46 procent uważa, że można tam doświadczyć przygód i nawiązać nowe znajomości. Jednak zdaniem 33 procent badanych, Wojsko Polskie nie dba dostatecznie o swoich pracowników i żołnierzy, podczas gdy 24 procent się z tym nie zgadza. 38 procent ankietowanych utożsamia Wojsko Polskie z instytucją autorytarną, a 22 procent jest temu przeciwnego zdania. 29 procent uważa Wojsko Polskie za instytucję skostniałą i zachowawczą, podczas gdy 40 procent jest przeciwnego zdania.
Warto zauważyć, że aż jedna trzecia Polaków w wieku 18-55 lat wykazuje potencjalne zainteresowanie jakąś formą służby wojskowej w czasach pokoju, co stanowi 5,5 miliona osób. Największym zainteresowaniem cieszą się formy służby, które można łączyć z cywilnym życiem zawodowym, takie jak służba w rezerwie aktywnej, dobrowolna zasadnicza służba wojskowa oraz Wojska Obrony Terytorialnej (WOT).
Sposób przeprowadzenia badania
Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2023 roku przy użyciu telefonii komórkowej i komputerowo wspomaganego kwestionariusza, zawierającego 20 pytań zamkniętych, w tym pięć z skalą Likerta, oraz pytania metryczkowe. Grupę badanych stanowili mieszkańcy całego kraju w wieku od 18 do 55 lat, co stanowiło odzwierciedlenie 19 milionów Polaków.