Organizacje żydowskie wzywają do usunięcia ukraińskiego pomnika w Oakville
Organizacje żydowskie wzywają do usunięcia ukraińskiego pomnika w Oakville

Rabin Stephen Wise, którego kongregacja znajduje się w Oakville, i dyrektor generalny B’nai Brith Canada Michael Mostyn stoją obok pomnika członków 14. Dywizji Waffen SS w West Oak Memorial Gardens w Oakville. Obaj panowie współpracują od lat apelując o usunięcie monumentu.
Niedawny skandal związany z uczczeniem ukraińskiego nazisty i zbrodniarza w kanadyjskim parlamencie spowodował, że cmentarz w Oakville po raz kolejny spotkał się z wezwaniami do usunięcia pomnika oddającego hołd ukraińskiej jednostce, której członkiem był Jarosław Hunka, ochoczo honorowany w Izbie Gmin.
Pomnik, o którym mowa, znajduje się na terenie West Oak Memorial Gardens, 30-hektarowego cmentarza przy 1280 Dundas St. W., który jest własnością i jest zarządzany przez Ukraiński Cmentarz św. Włodzimierza.
W 1988 r. na cmentarzu, który jest największym ukraińskim cmentarzem w Kanadzie, wzniesiono duży pomnik upamiętniający tzw. 1. Ukraińską Dywizję Ukraińskiej Armii Narodowej.
Jarosław Hunka, 98-letni Ukrainiec nieopatrznie celebrowany przez Izbę Gmin, służył w tej jednostce wojskowej, która została utworzona w 1943 roku i jest również znana jako Dywizja Waffen-SS Galicja i 14. Dywizja Waffen SS. Jednostka ta była nazistowską niemiecką formacją wojskową z II wojny światowej, składającą się głównie z ukraińskich ochotników i walczącą na Ukrainie, w Polsce, Słowacji i byłej Jugosławii. Została rozwiązana w 1945 roku.
W oświadczeniu Centrum Przyjaciół Simona Wiesenthala (FSWC) ds. Studiów nad Holokaustem potwierdziło swój głoszony „od dawna” sprzeciw wobec obecności „pomników nazistowskich kolaborantów”, stwierdzając, że „takie pomniki nie powinny mieć miejsca w naszym społeczeństwie” i stanowią „obrazę pamięci o Holokauście”.
„Pomniki 14. Dywizji Grenadierów Waffen w Oakville i Ukraińskiej Powstańczej Armii w Edmonton zniekształcają Holokaust, jednocześnie gloryfikując pamięć o jednostkach, które uczestniczyły w zbrodniach przeciwko ludzkości” – stwierdził Dan Panneton, dyrektor ds. sojuszy i zaangażowania społecznego w międzynarodowej żydowskiej organizacji praw człowieka – „Reakcja na ostatnie wydarzenia w Izbie Gmin wyraźnie pokazuje, że Kanadyjczycy nie są zainteresowani by byli kojarzeni z tą historią i że w naszym społeczeństwie nie ma miejsca na takie pomniki”.
Narodowa organizacja żydowska B’nai Brith Canada również od dawna opowiada się za usunięciem tego pomnika.
„To haniebne, że niektórzy ponownie próbują usprawiedliwić gloryfikację jednostki Waffen SS poprzez pomnik na cmentarzu w Oakville” – napisał w oświadczeniu dyrektor generalny Michael Mostyn – „B’nai Brith Canada od lat jest bezpośrednio zaangażowana w tę sprawę i jest niezwykle rozczarowana faktem, że pomimo zapewnień złożonych społeczności żydowskiej, nic się nie zmieniło. Najwyższy czas usunąć ten cenotaf.”
Burmistrz Oakville Rob Burton wraz z przedstawicielami Oakville North-Burlington, posłanką Effie Triantofilopoulos i posłanką Pam Dankoff, wyrazili wcześniej chęć usunięcia tego pomnika, który w czerwcu 2020 roku został zdewastowany. Pojawił się na nim napis „Pomnik wojny nazistowskiej”.
Prawie 850 osób podpisało się pod petycją, która powstała tego lata w sprawie usunięcia monumentu.
Sprawa zyskała większy rozgłos po tym, jak spiker Izby Reprezentantów Anthony Rota zaprosił Hunkę by go uhonorować w parlamencie podczas zeszłotygodniowej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Rota złożył rezygnację ze stanowiska, a premier Justin Trudeau w środę przeprosił w imieniu Kanady za żenujący incydent.
Na podst. CTV News