Kanada obchodzi 4. doroczny Narodowy Dzień Prawdy i Pojednania
Kanada obchodzi 4. doroczny Narodowy Dzień Prawdy i Pojednania
W Kanadzie obchodzony jest dziś czwarty doroczny Narodowy Dzień Prawdy i Pojednania.
Dzień ten jest czasem pamięci o rdzennych dzieciach, które zginęły w szkołach z internatem, ocalałych, ich rodzinach i społecznościach. Znany również jako Dzień Pomarańczowej Koszuli, odbywa się 30 września każdego roku i jest federalnym świętem ustawowym.
Ponad 150,000 dzieci Pierwszych Narodów, Metysów i Inuitów zostało zmuszonych do uczęszczania do prowadzonych przez kościół i finansowanych przez rząd szkół z internatem w latach 1870-1997. Narodowe Centrum Prawdy i Pojednania oszacowało, że ponad 4,100 dzieci zmarło podczas uczęszczania do tych szkół, w których szerzyły się nadużycia, niedożywienie i nieodpowiednia opieka zdrowotna.
W całym kraju odbywają się wydarzenia upamiętniające ten dzień, w tym 90-minutowa ceremonia w Ottawie. Wieża Pokoju i budynek Senatu będą podświetlone na pomarańczowo przez cały wieczór. Wydarzenia planowane są w Algonquin College, University of Ottawa i Carleton University.
Alliance Française Ottawa ma wystawę pokazującą, jak młodzi lokalni artyści wyobrażają sobie pojednanie. Zgromadzenie Siedmiu Pokoleń (Assembly of Seven Generations) w godzinach od 10:00 do 18:00 organizuje piesze wycieczki po centrum miasta opowiadając o roli rządu federalnego w relacjach rdzennych mieszkańców Kanady i szkół z internatem.
First Nations Child & Family Caring Society organizuje zajęcia na cmentarzu Beechwood, w tym piesze wycieczki i pokaz filmu Spirit Bear: Echoes of the Past. Makatew Workshops zorganizowali ceremonię o 10 rano w Diefenbunker w Carp. W Digital Arts Resource Centre odbędą się pokazy filmów nakręconych przez rdzennych reżyserów.
O 17:30 w Kanadyjskim Muzeum Historii odbędzie się oficjalne odsłonięcie pomnika Indian Residential School Memorial Monument. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Biblioteka i Archiwa Kanady będą gościć autorkę z pleniemia Anishinaabe Tanyę Talagę na premierze jej książki, “The Knowing”, która bada historię Kanady przez rdzenną i osobistą soczewkę.
Odawa Native Friendship Centre wyświetli film dokumentalny Sugarcane, który przedstawia makabryczną historię szkoły rezydencjalnej w B.C. Następnie odbędzie się Q&A z reżyserami. Bilety są bezpłatne i dostępne według kolejności zgłoszeń. W niektórych oddziałach Biblioteki Publicznej w Ottawie odbędą się zajęcia edukacyjne.
Na Wzgórzu Parlamentarnym ponownie odbędzie się specjalne zgromadzenie narodowe, które rozpocznie się o godzinie 15:00. Można dołączyć do tłumu osobiście lub oglądać na żywo w CBC.
Inuit Tapiriit Kanatami organizuje przyjazne dla rodzin zajęcia i wystawę historii Inuitów od godziny 11:00 przy 100 Wellington St.
Nie tylko stolica przygotowała się do obchodów. Mohawk Council of Akwesasne organizuje wydarzenie społecznościowe w Lamoureux Park w Cornwall, a Stowarzyszenie Tyendinaga Native Women’s Association będzie gospodarzem czwartego dorocznego marszu Every Child Matters.
Almonte’s Mississippi Valley Textile Museum organizuje wydarzenie Reconciliation Through Art, prezentujące rdzenną sztukę i opowiadanie historii. Zajęcia zaplanowane są na cały dzień. W Belleville można odwiedzić Market Square wziąć udziałe w specjalnej ceremonii, Brockville uczci ten dzień w Hardy Park, gdzie zapłonie ogień, będzie bębnienie, nauki, jedzenie i stragany.
W Bibliothèque Donalda-Charron w Gatineau, w godzinach od 16:00 do 20:00 odbędzie się doświadczenie wirtualnej rzeczywistości o nazwie William 360, w którym będzie można doświadczyć i dowiedzieć się o systemie szkół z internatem. Queen’s University w Kingston uczci poniedziałek świętym ogniem. Miasto Kingston planuje również ustawić pomarańczowe światła wokół Springer Market Square.
Renfrew będzie gospodarzem ceremonii w Ma-te-Way Park. W Rockland odbędzie się cichy spacer smutku i ceremonia od rogu ulic Giroux i Laurier o godzinie 15:30, kończąca się w Parc du Moulin.
Pomnik ku czci ocalałych ze szkół rezydencjalnych zostanie dziś także odsłonięty na torontońskim Nathan Phillips Square.
Nowy ogród duchów przed torontońskim ratuszem powstał w odpowiedzi na apel Komisji Prawdy i Pojednania do rządów o ustanowienie publicznie dostępnych, dobrze widocznych pomników ku czci ocalałych i tysięcy dzieci, które zginęły w szkołach z internatem.
Centralnym elementem ogrodu jest duża rzeźba żółwia umieszczona na lustrze wody, która odbija nazwy 18 szkół z internatem, które kiedyś działały w Ontario, wypisane na jednej ze ścian oczka wodnego.
Szef regionu Ontario Abram Benedict powiedział, że trwały międzypokoleniowy wpływ szkół „nigdy nie może zostać zapomniany”. „Nasze unikalne narody i kultury istnieją dzisiaj, ponieważ osoby, które przeżyły system szkół rezydencjalnych, walczyły o utrzymanie ich przy życiu – często w obliczu poważnej osobistej krzywdy” – powiedział Abrams w oświadczeniu. „Przekazali tradycje, języki i nauki, które te instytucje starały się zniszczyć, abyśmy wszyscy dzisiaj wiedzieli, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i jak się tu znaleźliśmy”.
Premier Ontario Doug Ford i minister ds. rdzennej ludności Greg Rickford wydali w poniedziałek oświadczenie z okazji Narodowego Dnia Prawdy i Pojednania, uznając to, co określili jako „bolesne dziedzictwo” systemu szkół rezydencjalnych. „Jako Ontaryjczycy, ważne jest, abyśmy nadal pogłębiali nasze wspólne zrozumienie, aby uhonorować tych, którzy przeżyli i pamiętać o tysiącach dzieci, które nie wróciły do domu” – czytamy w oświadczeniu.
Zastępca lidera Nowych Demokratów Sol Mamakwa, jedyny przedstawiciel Pierwszego Narodu w prowincyjnej legislaturze, powiedział, że zamierza przedłożyć ustawodawstwo w swoim rdzennym języku, aby dzień ten został ogłoszony płatnym świętem prowincjonalnym.
Komentarze (19)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.