Kto zapłaci za zepsuty telewizor z powodu „przepięcia” prądu?
Kto zapłaci za zepsuty telewizor z powodu „przepięcia” prądu?
Dwóch mieszkańców Ontario było zaskoczonych, gdy ich duże i drogie telewizory z płaskim ekranem uległy zniszczeniu w wyniku chwilowych zmian napięcia prądu, zwanych „przepięciami” spowodowanych przerwami w dostawie prądu.
– Kiedy wróciłem do domu, okazało się, że mój Smart TV jest zepsuty. Nie działał, ponieważ został złapany w cyklu zasilania w wyniku przerwy w dostawie prądu – powiedział Artak Arzumanyan z Pickering.
Arzumanyan musiał kupić nowy telewizor, a jego „usmażony”, trzyletni odbiornik stoi teraz w piwnicy.
Telewizor za 1600 dolarów włącza się, ale po chwili wyłącza się i ekran szybko robi się czarny.
– Można go włączyć, ale po kilku sekundach wyłącza się i nie można już korzystać z telewizora – powiedział Arzumanyan.
Arzumanyan powiedział, że używał listwy przeciwprzepięciowej, produktu mającego chronić jego urządzenia elektroniczne przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmiernym napięciem prądu. Powiedział, że uważa, iż jego dostawca energii elektrycznej, Elexicon Energy, powinien wymienić mu telewizor. Złożył więc reklamację do firmy ubezpieczeniowej dostawcy energii elektrycznej.
– Myślę, że muszą wziąć odpowiedzialność za to, co się stało – powiedział Arzumanyan.
Jednak reklamacja Arzumanyana została odrzucona.
Rzecznik Elexicon Energy wyjaśnił, że 4 września 2023 roku około 27 tysięcy klientów w Ajax, Pickering i Whitby doświadczyło wielu przerw w dostawie prądu w ciągu jednej godziny. Przerwy były spowodowane „komplikacją obciążenia” w stacji transformatorowej HydroOne.
„Wszelkie roszczenia klientów dotyczące uszkodzonych urządzeń elektronicznych podczas tych nieplanowanych przerw w dostawie prądu zostały niezwłocznie przesłane do ubezpieczyciela Elexicon, The MEARIE Group, w celu rozpatrzenia. MEARIE odrzuciło te roszczenia stwierdzając, że Elexicon nie miał kontroli nad tymi przerwami w dostawie prądu, ponieważ wynikały one z utraty dostaw od HydroOne” – stwierdził rzecznik – „Rozumiemy, że przerwy w dostawie prądu i wahania napięcia są uciążliwe. Nasze oddane zespoły dokładają wszelkich starań, aby chronić sieć elektryczną przed przerwami w dostawie prądu, jednak zdarzają się okoliczności powodujące przerwy i wahania, na które nie mamy wpływu. Zachęcamy klientów do rozważenia środków zapobiegawczych w celu lepszej ochrony urządzeń i elektroniki domowej poprzez zainstalowanie domowego ogranicznika przepięć i/lub wtykowych ograniczników przepięć w celu zmniejszenia potencjalnego wpływu nieprzewidzianych przerw w dostawie prądu”.
W osobnym incydencie Brian Brodhagen z Brantford również doświadczył uszkodzenia telewizora przez przepięcie, mimo że używał zabezpieczenia przeciwprzepięciowego. Brodhagen powiedział, że w jego budynku występowały problemy z przepięciami, a gdy jego telewizor został uszkodzony, chciał, aby właściciel budynku zapłacił za jego naprawę lub wymianę.
– Lewa strona telewizora była jasna, a prawa ciemna i nie było obrazu. Chcę, żeby to naprawili – powiedział Brodhagen.
Kiedy Brodhagen zwrócił się do właściciela budynku z prośbą o wymianę, powiedziano mu, aby złożył wniosek o odszkodowanie za pośrednictwem ubezpieczenia lokatora, czego nie chciał zrobić.
– Kiedy zgłaszam roszczenie do ubezpieczyciela, składka ubezpieczeniowa wzrasta i uważam, że nie powinienem za to płacić – powiedział Brodhagen.
Rich Fisco, ekspert ds. technologii w Consumer Reports, twierdzi, że ograniczniki przepięć nie działają w 100 procentach przypadków. Powiedział, że mogą się przeterminować lub wymagać wymiany, w zależności od tego, jak często były używane.
– Ochronniki przeciwprzepięciowe rzeczywiście mają datę ważności – powiedział Fisco.
Fisco powiedział, że ograniczniki przepięć mogą wymagać wymiany co trzy do pięciu lat, ponieważ zużywają urządzenia zabezpieczające. Silny wstrząs spowodowany przerwą w dostawie prądu może sprawić, że ogranicznik będzie nieskuteczny.
– To tak, jakby oddawał życie, aby chronić telewizor. Kiedy to się skończy, to już koniec, po prostu koniec. Nie wróci i czas kupić nowy – powiedział Fisco.
Arzumanyan nadal uważa, że jego dostawca energii elektrycznej powinien ponieść odpowiedzialność za szkodliwy skok napięcia, który uszkodził jego telewizor.
– Nie oczekuję, że zapłacą za mój nowy telewizor ani pełną cenę za mój stary telewizor, ale spodziewałem się, że wezmą na siebie część odpowiedzialności za to, co się stało – powiedział Arzumanyan.
Na podst. CTV News
Komentarze (3)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.