Od 2022 r. utrata siły nabywczej z powodu inflacji i stóp procentowych: PBO
Od 2022 r. utrata siły nabywczej z powodu inflacji i stóp procentowych: PBO
Z nowego raportu parlamentarnego dyrektora ds. budżetu wynika, że inflacja i wyższe stopy procentowe osłabiają siłę nabywczą Kanadyjczyków od 2022 r., szczególnie w przypadku gospodarstw domowych o niższych dochodach.
Ale siła nabywcza najbogatszych gospodarstw domowych wzrosła w dużej mierze dzięki dochodom z inwestycji. W dłuższym okresie, bo od ostatniego kwartału 2019 r., średnia siła nabywcza kanadyjskich gospodarstw domowych wzrosła o 21 proc.
– Transfery rządowe, wzrost wynagrodzeń i dochody netto z inwestycji przyczyniły się do wzrostu – stwierdził w raporcie parlamentarny dyrektor ds. budżetu Yves Giroux.
„Jednak wniosek ten nie daje pełnego obrazu ostatnich zmian w sile nabywczej w Kanadzie” – stwierdzono w raporcie. „W istocie powszechnie przyjmuje się, że inflacja i towarzyszące jej zaostrzenie polityki pieniężnej wpłynęły nieproporcjonalnie na siłę nabywczą gospodarstw domowych, w zależności od poziomu dochodów”.
W przypadku gospodarstw domowych o niższych dochodach „niewielki wzrost dochodów nie był wystarczający, aby zrównoważyć wpływ inflacji na ich siłę nabywczą”.
Z raportu wynika, że w tym okresie gospodarstwa domowe odnotowały wzrost cen typowego „koszyka” towarów i usług o około 15 procent.
Wydatki na żywność, schronienie i transport odpowiadały za ponad trzy czwarte inflacji, chociaż na te kategorie przypadała mniej niż połowa pakietu konsumpcyjnego na 2019 rok.
W raporcie zauważono, że inflacja zaczęła przyspieszać w 2021 r., ponieważ koszty surowców i zakłócenia w łańcuchu dostaw wywierają presję na ceny.
Wraz z gwałtownym przyspieszeniem inflacji w 2022 r. siła nabywcza gospodarstw domowych spadła. Tymczasem Bank Kanady szybko podniósł swoją podstawową stopę procentową z najniższych poziomów z czasów pandemii, osiągając do połowy 2023 r. nawet 5 procent, po czym wstrzymał się.
Indeks cen towarów i usług konsumenckich osiągnął rekordowy poziom 8,1% w czerwcu 2022 r. i od tego czasu spadł pod wpływem podwyżek stóp procentowych Banku Kanady.
Jak wynika z raportu, wyższe stopy procentowe odbiły się na wielu gospodarstwach domowych w związku ze wzrostem kosztów spłaty kredytu hipotecznego, ale pomogły także zwiększyć dochody z inwestycji.
Dochody z inwestycji 20 proc. najbogatszych gospodarstw domowych rosły szybciej niż ich spłaty odsetek, co doprowadziło do wzrostu dochodów netto w stosunku do inflacji i zwiększenia ich siły nabywczej w 2023 r.
W przypadku pozostałych gospodarstw domowych podwyżki odsetek były średnio wyższe niż ich dochody z lokat w ubiegłym roku.
W rezultacie siła nabywcza gospodarstw domowych z trzeciego i czwartego kwintyla uległa stagnacji, podczas gdy siła nabywcza gospodarstw domowych o niższych dochodach uległa pogorszeniu.
„Podsumowując, siła nabywcza większości gospodarstw domowych w pierwszym kwartale 2024 r. pozostała wyższa niż w ostatnim kwartale 2019 r.” – czytamy w raporcie.
„Jednak od 2022 r. rosnąca inflacja i zaostrzona polityka pieniężna osłabiły siłę nabywczą, szczególnie wśród gospodarstw domowych o niższych dochodach”.