RCMP planuje w tajnych operacjach łapać brutalnych ekstremistów
RCMP planuje w tajnych operacjach łapać brutalnych ekstremistów
Królewska Kanadyjska Policja Konna (RCMP) planuje prowadzić tajny monitoring internetowy, posługując się fałszywymi tożsamościami w celu śledzenia ekstremistów ideologicznych działających w Kanadzie – wynika z wewnętrznego dokumentu strategicznego.
Eksperci w dziedzinie brutalnego ekstremizmu ideologicznego (IMVE) w Kanadzie podkreślają, że ta strategia jest potrzebna, gdyż internetowy ekstremizm staje się zagrożeniem mogącym przerodzić się w przemoc w realnym świecie. Ostrzegają, że po wyborach w USA aktywność ekstremistyczna w Kanadzie może się nasilić, niezależnie od wyniku wyborczego.
Obrońcy praw obywatelskich wyrażają zaniepokojenie, że prowadzenie tajnych operacji online przez funkcjonariuszy RCMP z użyciem fikcyjnych tożsamości może naruszać prawa gwarantowane Kartą Praw i Wolności, a także skłaniać osoby do działań, których normalnie by nie podjęły. Podkreślają również, że RCMP wcześniej naraziła się na krytykę ze strony komisarza ds. prywatności przez swoje internetowe metody śledcze. Wzywają, aby ustanowiono odpowiednie zabezpieczenia dla prowadzenia takich tajnych operacji.
Wewnętrzny dokument z kwietnia 2024 r., uzyskany przez naukowca Matta Malone’a, zwraca uwagę, że termin IMVE obejmuje szerokie spektrum ideologicznych grup ekstremistycznych, od białych suprematystów i neonazistów po radykalnych działaczy ekologicznych czy obrońców praw zwierząt. W dokumencie zwrócono uwagę na konieczność współpracy policyjnej w zwalczaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego i opisano plany RCMP dotyczące rozszerzenia śledztw poza monitorowanie treści publikowanych online.
W dokumencie można przeczytać, że „brak tajnej obecności RCMP w sieci został wcześniej wskazany w przeglądzie operacyjnym, który rekomendował stworzenie tajnego programu internetowego wspierającego śledztwa w zakresie bezpieczeństwa narodowego”. RCMP aktualnie pracuje nad rozwinięciem „legend” i tworzeniem person, ale podkreślono konieczność priorytetowego przyspieszenia tych działań, aby sprostać przyszłym potrzebom w zakresie działań tajnych online. Wskazano również na potrzebę zwiększenia zasobów – utworzenia dodatkowych fałszywych profili i zakupienia sprzętu.
RCMP nie ujawnia, jakie postępy osiągnęła od kwietnia w zakresie rozwijania tajnego programu ani czy ich funkcjonariusze już prowadzą działania online pod przykrywką.
Na pytanie o aktualny stan programu, RCMP odpowiedziała ogólnikowo, podkreślając, że stosuje różne techniczne narzędzia śledcze, aby legalnie zbierać dowody i chronić obywateli Kanady. „Dla zachowania integralności naszych operacji zazwyczaj nie ujawniamy stosowanych metod i narzędzi ani nie komentujemy ich statusu” – stwierdzono w e-mailu RCMP.
Policja broniła również konieczności prowadzenia tajnych operacji, zaznaczając, że są one szczegółowo planowane, przeglądane i monitorowane, a ich stosowanie podlega prawom i procedurom sądowym, jeśli jest to wymagane.
W wewnętrznym dokumencie RCMP zaznaczono również, że informacje wywiadowcze od krajowych i zagranicznych sojuszników są kluczowe, choć często niekompletne, co ogranicza ich wartość operacyjną. „Często otrzymujemy jedynie fragmenty – nazwisko lub podejrzaną aktywność – lecz to zbyt mało, aby rozpocząć pełne dochodzenie. Budowa wewnętrznych zdolności wywiadowczych pozwoliłaby nam korzystać z dostępnych danych w szerszym zakresie” – czytamy w dokumencie.
Dokument wskazuje również na potrzebę zmiany podejścia RCMP, odchodząc od zarzutów terrorystycznych jako głównego narzędzia prawnego i wprowadzając inne środki, jak zarzuty alternatywne, przepisy o imigracji, obligacje pokojowe na wypadek terroryzmu czy interwencje zdrowotne.
Ekspertka ds. ekstremizmu Barbara Perry zaznaczyła, że Kanada jest opóźniona względem innych krajów zachodnich w walce z zagrożeniami ze strony IMVE, a rozwój tej strategii jest bardzo potrzebny.
Eksperci wskazują także, że zwiększona polaryzacja polityczna w USA, niezależnie od wyniku wyborów, może wpływać na nastroje ekstremistyczne w Kanadzie. Profesor Garth Davies z Uniwersytetu Simona Frasera dodaje, że obecne regulacje utrudniają RCMP skuteczne działania. Podjęcie takich kroków, o których mówi dokument jest konieczne, aby służby mogły działać w tej samej przestrzeni, w której działają ekstremiści.
Tim McSorley z International Civil Liberties Monitoring Group zauważył, że RCMP był wcześniej krytykowany za swoje działania online, jak np. monitorowanie ruchów społecznych przy użyciu fałszywych profili na Facebooku.
– Dobrze, że RCMP pracuje nad strategią IMVE i uznaje jej wagę dla bezpieczeństwa Kanadyjczyków – stwierdził, wyrażając jednocześnie obawy co do zachowania swobód obywatelskich.
Na podst. Canadian Press i CBC
Komentarze (19)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.