CPPOAS GIS– czyli nasza emerytura
CPPOAS GIS– czyli nasza emerytura
Ottawa przedłużyła program CERB na następne 8 tygodni, a CEWS do końca sierpnia więc mamy chwilę czasu na przemyślenie, jak będzie wygłądała nasza emerytura?
Czy będą jeszcze jakieś pieniądze w kasie na wypłaty emerytur? Kiedy zacząć brać emeryturę? W wieku 60 lat? A może 65 lat? Czy zaczekać do 70 lat?
Jak planować emeryturę? Co brać pod uwagę? Jakie mamy opcje? Jak może wpłynąć na moją emeryturę przeniesienie się do Polski? Czy mogę dostawać w Polsce kanadyjską emeryturę? A jeżeli tak, to jaką i co muszę mieć na uwadze?
Rozważę kilka aspektów korzystnego planowania emerytury z punktu widzenia finansów. Wyjściowym momentem czasowym korzystania z emerytury jest zwykle osiągnięcie wieku 65 lat, ale wezmę pod uwagę kilka istotnych okresów życiowych, aby mieć lepszą perspektywę i informację na temat co i kiedy można i należy wziąć pod uwagę.
CPP czyli Canada Pension Plan przysługuje osobom, które wpłacały składki na ten plan poprzez pracę lub samo-zatrudnienie. Składki te są obowiązkowe. W zamian, pula CPP daje różne benefity, nie tylko emeryturę, ale również wypłaca zasiłek dla członków najbliższej rodziny osób zmarłych (survivors benefit), z tytułu niepełnosprawności (disability benefit) oraz śmierci (death benefit).
Benefity z tytułu CPP są zgłaszane na drukach T4A(P) Statement of Canada Pension Plan Benefits i muszą być zgłoszone na podatku indywidualnym.
Można poprosić Service Canada o historyczne zestawienie naszych wpłat na plan CPP, które nazywa się Canada Pension Plan Statement of Contributions, które podaje również ile dostaniemy emerytury w wieku 65 lat, typowy wiek przejścia na emeryturę. Warto zapoznać się z tym dokumentem, aby być lepiej zorientowanym co nas czeka, na co możemy liczyć. Maksymalny benefit wynosi 25% średniej zarobków, tzw. pensionable earnings, w ciągu ostatnich 5 latach. Dla przykładu podam kilka liczb:
Maksymalna miesięczna emerytura (w wieku 65 lat) wynosiła $1,154 w roku 2019;
Maksymalna miesięczna emerytura dla osób niepełnosprawnych wynosiła $1,362 w roku 2019;
Maksymalna emerytura dla „survivor” (poniżej 65 roku) wynosiła $626, a powyżej 65 roku wynosiła $692;
Maksymalny benefit z powodu śmierci wynosi $2,500.
W roku 2019 mieliśmy istotną zmianę do kalkulacji emerytury CPP, a mianowicie podniesiono kalkulowaną wysokość emerytury z 25% na 33%. Efekt tej zmiany będzie widoczny dopiero w roku 2040. Aby to było możliwe, podniesiono składki na CPP, począwszy od roku 2019.
Jeżeli jedno ze współmałżonków umrze, to ta druga osoba może kwalifikować się na tzw. CPP Survivor benefit, jeżeli zmarła osoba płaciła składki na CPP. Warto tu nadmienić istotną pułapkę, którą włożono do przepisów. Jeżeli oboje małżonkowie płacili na CPP i jedno z nich umarło, to osoba, która została przy życiu nie dostanie podwójnej emerytury, swojej oraz emerytury po zmarłej osobie, lecz może dostać najwyżej maksymalną miesięczną emeryturę. W efekcie oznacza to całkowitą lub częściową utratę „survivor” benefit po osobie, która płaciła składki CPP przez całe życie.
Od roku 2012 mamy zniesiony obowiązek zaprzestania pracy w wieku 65 lat. Ponadto osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat, nadal mają obowiązek płacenia składek CPP w okresie do 65 roku życia (jeżeli nadal pracują). Można natomiast zaprzestać płacenia składek CPP w wieku 65 lat, jeżeli pobiera się emeryturę CPP i dalej się pracuje. W ten sposób tworzy się dodatkowa emerytura zwana „Post-Retirement Benefit (PRB).
Często zadawane są pytania: kiedy najlepiej przejść na emeryturę? W jakim wieku? Kiedy przestac płacić składki? Skąd wziąć środki na życie, jeżeli zdecyduję się na opóźnienie brania emerytury?
Oczywiście najważniejszą zmienną w naszym rozważaniu jest założenie jak długo będziemy żyć?
Dla przykładu załóżmy, że ojciec pana Jana żył do 90 roku życia. Jan ma 59 lat i zastanawia się kiedy zacząć brać emeryturę? W wieku 60, 65 czy 70? Według Statement od Contributions, będzie pobierał $900 dolarów począwszy od 65 roku życia.
Według opcji 60 lat, emerytura będzie zmniejszona o 36% i wyniesie $576/miesiąc. Zakładając, że Jan dożyje wieku ojca i będzie pobierał emeryturę do 90 roku, czyli przez następne 30 lat, otrzyma w sumie około $207,000 nie uwzględniając inflacji.
Według opcji 65 lat, Jan otrzyma $270,000 czyli o $63,000 mniej, pomijam inflację i możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy poprzez inwestowanie przez 5 lat $34,560 (60 miesięcy x $576).
Według opcji 70 lat, Jan otrzyma $306,000, pomijając inflację oraz możliwość zarobienia poprzez zainwestowanie $69,120 (120 miesięcy x $576).
Inwestować można poprzez wpłacenie pieniędzy na konto TFSA, aby nie płacić podatków od zysków.
Ponieważ benefity są opodatkowane, należy wziąć pod uwagę inne dochody. Dochód z CPP może wpłynąć na tzw. clawback indywidualnych kredytów i/oraz Old Age Benefits (OAS). W wieku 71 lat osiągamy obowiązkowy wiek emerytalny i nie płacimy więcej składek CPP.
Jest możliwe opóźnienie brania CPP do 70 roku, co zwiększy wypłatę emerytury. Może mieć to sens, kiedy dalej pracujemy i mamy duże zarobki. Znowu jest to ciekawa pułapka, bo dalej musimy płacić składki i przy dużych zarobkach nie są one małe. Dla osób samo-zatrudniających się w roku 2019, maksymalna składka wyniosła prawie $5,500 a w roku 2020 wyniesie $5,800. Ile dodatkowych lat musimy żyć, aby otrzymać swoje składki z powrotem?
Pracując dalej i pobierając emeryturę i nie płacąc więcej składek, mamy emeryturę nieźle opodatkowaną. Jak nie kijem go, to pałką.
Wydawać by się mogło, że taki prosty temat, jak emerytura CPP nie powinna stanowić większego dylematu. Osiągam wiek 65 lat i zaczynam brać emeryturę. Ta strategia wymaga dobrej analizy w przypadku, gdy dalej pracujemy i gdy mamy mieć spore dochody w wieku emerytalnym. O emeryturach OAS i GIS napiszę wkrótce.
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
905 821-1888