Korzyści z korporacji
Korzyści z korporacji
Rząd kanadyjski dwoi i troi się, aby dogodzić wyborcom. Przede wszystkim przez pomoc indywidualnym osobom poprzez program CERB.
Niedawno, ale po wielu miesiącach od początku programu CERB (15 marzec 2020), nie tylko rozszerzono program CEBA dla biznesów, o którym pisałem ostatnio, ale również ogłoszono przedłużenie do grudnia 2020 innego programu dla biznesów -CEWS. Nie podano jednak ani konkretnej daty, ani warunków przedłużenia CEWS. Dzięki czemu trwamy w permanentnym stanie niepewności od początku marca 2020 do chwili obecnej.
Program CERB dla osób indywidualnych okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę.
Program ten oraz kilka innych zadłużyły kraj w kilka miesięcy tylko na 343 miliardy dolarów czyli około $9,300 na każdego mieszkańca Kanady. I w ten prosty sposób przekroczyliśmy zaczarowany próg całkowitego zadłużenia Kanady na ponad jeden trylion dolarów ($1.2T). Bo kto by zwracał uwagę na jakiś trylion długów skoro “dają” $500 na tydzień? Tyle, że program ten niedługo się skończy i co dalej? Rząd nie podał żadnych planów odnośnie odmrożenia działalności gospodarki na przyszłość. Nawet nie wiadomo, czy i kiedy dzieci pójdą do szkoły? Nie wiadomo kiedy otworzą się dla osobistego kontaktu z ludźmi takie instytucje jak Service Canada i Urząd Podatkowy? W takich okolicznościach planowanie czegokolwiek przypomina wróżenie z kart lub z herbacianych fusów. Jeżeli rząd zarządził, że nie będzie spotykać się w parlamencie i nie ogłosił budżetu na rok finansowy Kwiecień 1, 2020 – Marzec 31, 2021, to co nam pozostaje?
Otóż, niezależnie od braku dostępu osobistego do urzędów, my możemy i powinniśmy działać, zwłaszcza w dziedzinach niezbędnych do funkcjonowania gospodarki. Jeżeli jesteś pracownikiem lub się sam zatrudniasz, to do tej pory firma zapewniała ci pracę. Kiedy firma dostała nakaz zaprzestania działalności, to zakwalifikowałeś się na CERB czyli zasiłek $500/tydzień.
Program CERB będzie kontynuowany do 26 września 2020 i nie zanosi się na jego dalsze przedłużanie, ponieważ rząd ogłosił przedłużenie programu CEWS do grudnia 2020 czyli daje do zrozumienia, że będzie pomagał firmom, które zatrudniać będą pracowników. Rząd milcząco i optymistycznie zakłada, że firmy przetrwają do tego okresu.
Warunki kwalifikowania się na przedłużony program CEWS nie zostały podane. Do tej pory, aby firma mogła kwalifikować się na CEWS, powinna mieć niższe obroty o 30% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym lub wobec średniej ze stycznia i lutego 2020 (za wyjątkiem pierwszego okresu od 15 marca 2020 – 15%). Wymóg ten jest trudny do spełnienia zwłaszcza w firmach, które nie zostały zamknięte nakazem urzędnika rządowego i niestety wiele firm nie ma szans o ubieganie się o te 75% subsydium. Ponadto, firma musi dopłacać 25% do wypłaty dla pracownika z własnej kieszeni czyli powinna mieć wystarczające zaplecze finansowe. Stąd tylko około 250,000 firm ubiegało się do tej pory o subsydium CEWS czyli około 25% zakładanego przez rząd miliona firm, które, według założeń, miały skorzystać z tego programu. Czyżby rząd się pomylił w założeniach aż o 750,000 firm, które nie aplikowały jeszcze o CEWS? Wygląda na to, że program CERB zarżnął program CEWS, co chyba powoli zaczyna docierać do ekspertów finansowych w Ottawie. Również program CEBA w nowej wersji $40,000 wydatków jest trudny do spełnienia dla małych firm, skoro nie liczą się wydatki bezpośrednio związane z zarobkową działalnością firmy (materiały w firmach budowlanych lub paliwo w firmach transportowych).
Właściciele korporacji mogą z kolei pomyśleć o różnych benefitach dla pracowników (w tym o sobie), o których wcześniej być może nie myśleli. Przede wszystkim należy podkreślić, że benefity przysługują jedynie pracownikom firmy. Biznes typu sole proprietorship (SP), mający jednego właściciela ma ograniczone, wręcz skromne, możliwości podatkowe. Nie mówiąc już o nieograniczonej odpowiedzialności osobistej w przypadku jakiegoś nieszczęśliwego wypadku.
Dla przykładu: gdyby elektryk źle podłączył przewody i nastąpiło zwarcie, a w resultacie pożar i ogromne straty materialne i finansowe, to w takim przypadku właściciel nieruchomości najprawdopobnie by skarżył elektryka o odszkodowanie. Skoro elektryk działał jako firma sole proprietorship (SP), to odpowiada całym swoim osobistym majątkiem. Gdyby elektryk miał korporację, to wówczas jedynie majątek firmy mógłby być przedmiotem odszkowania. W Kanadzie, pod pojęciem firmy rozumie się korporację, a nie biznes typu sole proprietorship.
Korporacja może mieć wiele korzyści podatkowych, pożyczkowych i pomocy rządowej w postaci subsydiów. Dla przykładu, gdyby właściciel firmy SP zarobił w 2019 na czysto $25,000, zrobił rozliczenie, zapłacił podatek, ale nie miał $20,000 payroll’u, więc nie mógł skorzystać z programów rządowych przeznaczonych dla firm mający payroll. Gdyby zarobił w roku 2019 te same $25,000 jako pracownik własnej, jedno-osobowej korporacji, to korporacja mogłaby się starać i uzyskać pożyczkę $40,000, którą musiałaby spłacić w wysokości $30,000 do końca roku 2022, aby zyskać $10,000 jako grant od rządu, a w międzyczasie mógłaby użyć $40,000 np. na kupno sprzętu, trucka, maszyn, zatrudnienia kogoś do pomocy czy na marketing lub reklamę.
Jakie są jeszcze inne korzyści z działalności firmy jako korporacja?
1. Łatwiej jest rozwijać biznes, ponieważ firma korporowana uzyskuje natychmiast większą wiarygodność wśród inwestorów, klientów, pracowników, podwykonawców, pożyczkodawców i dostawców. Skąd bierze się ta większa wiarygodność? Otóż właściciel daje wszystkim stronom sygnał, że jest na serio zainteresowany rozwijaniem działalności na długi okres czasu.
2. Wiele firm oraz klientów nie chce zatrudniać osób indywidualnych działających jako SP, ponieważ myślą, że dzisiaj firma jest, a jutro? Jutro może być futro, a pojutrze już po futrze. Co będzie z gwarancją na wykonaną pracę, jeżeli mała firma szybko się zwinie? Ponadto firmy boją się, że podwykonawca może zostać uznany przez Urząd Podatkowy jako pracownik i firma będzie musiała zapłacić składki na emeryturę CPP oraz ubezpieczenie od bezrobocia nawet do kilku lat wstecz.
3. Innym, cichym sygnałem dla klienta jest to, że skoro firma nie jest korporacją, to nie zarabia i nie korzysta z niskiej stopy opodatkowania (13.2% w roku 2020, od dochodu na czysto do $500,000). Innymi słowy SP zawiadamia cały świat, że jest malutką firmą, bez dochodów, bez większej przyszłości. Stąd obawa, że jak będzie potrzeba jakieś reklamacji, to firmy może już nie być na rynku.
4. Korporacja ma bowiem nielimitowany okres działalności. Są w Kanadzie firmy istniejące około 400 lat. Łatwo jest dobrać nowych wspólników do firmy, sprzedać udziały, czy zakwalikować się na programy pomocy. Firma SP podlega natychmiastowej likwidacji w momencie śmierci właściciela.
5. Ponadto istnieje szereg korzyści podatkowych, takich jak możliwość niskoprocentowej pożyczki (obecnie na 1%) z korporacji na zakup miejsca zamieszkania (principal residence), samochodu lub akcji firmy przez jej pracownika.
6. Istnieje możliwość ucieczki od całego lub częściowego podatku przy sprzedaży akcji korporacji, lepszego rozpisywania zysków wśród członków rodziny, opóźnienia płacenia podatków, użycia korporacji do Estate Planning, ponieważ firma może istnieć dalej bez względu na losy właściciela. Ale to są bardziej specjalistyczne tematy, którymi moja firma zajmuje się i pomaga w realizacji wielu takich i innych strategii podatkowo – finansowych. Tniemy podatki głównie poprzez planowanie skutecznych, wypróbowanych i sprawdzonych strategii podatkowych i Estate w ramach istniejących i dozwolonych przepisów. Zapraszam.
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
905 821-1888