Prawa podatnika (Cz. 5-Taxpayer Relief)
Prawa podatnika (Cz. 5-Taxpayer Relief)
Niezależnie od złożenia odwołania lub skargi na serwis Agencji, można równocześnie złożyć podanie do jeszcze innego działu Agencji, która nosi w nazwie obietnicę – ”Taxpayer Relief” czyli ulga dla podatnika w postaci anulowania lub redukcji kar i odsetek.
Niestety nie możemy ubiegać się w tym oddziale Agencji o anulowanie podatków, chociaż mi się to raz udało, o czym napisałem poniżej.
Aby starać się o umorzenie całkowite lub częściowe kar i odsetek należy wypełnić formularz RC376 i wysłać z załącznikami do CRA w Prince Edward Island, jeżeli mieszkasz w Ontario.
Jakie trzeba spełniać warunki, aby móc się starać o te ulgi. Agencja zajmie się rozpatrzeniem podania, jeżeli kwalifikujesz się w jednej lub więcej kategorii przyczyn:
1. Trudności finansowe i niemożliwość zapłacenia podatków.
Agencja definiuje tę kategorię jako trwającą długo w czasie trudność (hardship) zapewnienia sobie podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie, wydatki medyczne, przemieszczania się czy koszt mieszkania. Jeżeli masz biznes, to te trudności odnoszą się do trudności finansowych związanych z kontynuacją działalności, utrzymania pracowników czy zapłaty dostawcom.
Aby przyspieszyć rozpatrywanie sprawy, osoby indywidualne powinny przygotować i wysłać zestawienie dochodów i wydatków oraz majątku trwałego i długów lub można po prostu opisać swoją sytuację. Dokumentacja, którą należy dołączyć może składać się z bieżącego stanu hipoteki, wyceny wartości nieruchomości lub umowy o wynajem miejsca zamieszkania, umowy pożyczkowej, miesięcznych stałych opłat, sprawozdania bankowe i z kart kredytowych za ostatnie trzy miesiące oraz sprawozdania z inwestycji.
Biznesy przedstawiają zestawienia dochodów i wydatków oraz majątku trwałego i zadłużeń, podabnie jak osoby indywidualne.
2. Smierć, wypadek, choroba, emocjonalny lub mentalny stres.
Śmierć współmałżonka lub partnera, wypadek samochodowy, rak, depresja, wylew. Należy przestawić certifikat zgonu lub ogłoszenie o śmierci, zaświadczenie od lekarza o chorobie – od kiedy i do kiedy, daty pobytów w szpitalu, o ile miało to miejsce, i jakiekolwiek inne istotne informacje dotyczące stanu zdrowia, które nie pozwalają na zapłacenie podatków.
3. Katastrofy: Naturalne lub spowodowane przez ludzi. Głównie powodzie i pożary. Na ten rodzaj przyczyny wystarczy zaświadczenie z ubezpieczalni oraz raport z policji i straży pożarnej. Z pewnością pomocne są również zdjęcia lub filmy video.
4. Rozruchy (civil disturbances) i przerwy w usługach wykonywanych przez państwowe instytucje, np. strajk poczty. Zwykle nie potrzeba dostarczać żadnych zaświadczeń od BLM lub/czy Antify, ponieważ rozruchy czy strajk poczty są wszystkim znane.
5. Błędy Agencji. Są one zwykle połączone z mocnym przeciąganiem rozpatrywania spraw. Należy na piśmie przedstawić chronologię sprawy oraz opisać popełnione błędy.
Aby lepiej zrozumieć jak działa „Taxpayer Relief” warto zapoznać się z dokumentem stworzonym przez Agencję, pod nazwą Income Tax Information Circular IC07-1R1. Dokument ten liczy sobie 23 strony i opisuje dokładniej powyższe wymagania do kwalifikowania się na rozpatrzenie podania o umorzenie kar i odsetek.
W mojej wieloletniej działalności miałem okazję skorzystać z tej furtki na anulowanie kar i odsetek. Jedną ze spraw było zredukowanie sfabrykowanego przez Agencję dochodu klienta. Był to ciekawy przypadek stworzenia klientowi dochodu na podstawie niemożliwych godzin pracy zawartych w tzw. „time sheets”, nota bene wyprodukowych przez Agencję. Nie udało się przekonać agenta rozpatrującego odwołanie, że klient nie mógł pracować 25 godzin na dobę lub 180 godzin w tygodniu, skoro tydzień ma tylko 168 godzin. Urzędnik był tak nieczuły na jakąkolwiek argumentację, że korekta kalkulacji nie wchodziła w rachubę.
Dopiero poprzez Taxpayer Relief mogłem uzyskać anulowanie większości kar i odsetek, jak również w tym przypadku obniżenie podatków po zmniejszeniu dochodu poprzez zaakceptowanie przez Agencję nowej kalkulacji godzin pracy – z 25 godzin na dobę zjechaliśmy do 8 godzin.
Dzięki udowodnieniu rażących błędów Agencji , odzyskaliśmy klientowi wiele tysięcy dolarów oraz wyprostowaliśmy jego status jako podatnika.
W innym przypadku klient zaniósł osobiście zaległe rozliczenia do urzędu do rąk własnych urzędnika, który go ścigał za brakujące rozliczenia HST. Wkrótce okazało się, że klient jest nadal ściagany za brak rozliczeń, które osobiście zaniósł do urzędu. Jego błędem było to, że nie poprosił urzędnika, aby dał mu pokwitowanie przy doręczeniu rozliczeń. Co tu zrobić? Nie ma pokwitowania, Agencja domaga się rozliczeń. Odtworzyliśmy rozliczenia i złożyliśmy dokumentację wraz z wyjaśnieniem do Taxpayer Relief. Sprawa trwała długo, ale w sytuacji gdy nie mamy dowodów na piśmie, ale można skonstruować prawdopobny scenariusz i dodać oświadczenie klienta, to zwykle urząd mając słowo urzędnika przeciwko słowu podatnika nie chce zaakceptować słowa podatnika. Na szczęście Sąd zwykle idzie na rękę podatnikowi jako stronie słabszej i przyjmuje wersję podatnika, o ile jest on wiarygodny.
W tym przypadku mieliśmy argument do Taxpayer Relief, że wraz z rozliczeniami HST, klient dał również urzędnikowi czeki na pokrycie długu, które zostały przez Agencję natychmiast skasowane. Agencja cofnęła kary i odsetki z tytułu nie złożenia rozliczeń, które de facto były złożone.
Końcowe uwagi:
1. Można ubiegać się o umorzenie kar i odsetek, jeżeli złożymy podanie we właściwym czasie, który jest 10-letnim okienkiem zwanym „limitation period”. Rok podatkowy jest okresem od 1 stycznia do 31 grudnia, czyli jest rokiem kalendarzowym. Z powodu limitu czasowego, podatnik ma 10 lat na złożenie podania. Każdego 1 stycznia zaczyna się nowy rok do kalkulacji. Dla przykładu: Jeżeli podatnik miał dług za rok 2004 i złożył pierwsze podanie o umorzenie odsetek w roku 2017, to Urząd może przyznać zwolnienie z odsetek, które narosły w ciągu 10 lat. W tym przykładzie będzie to 10-letni okres od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2016. Odsetki, które narosły przed 1 stycznia 2007, niestety, nie mogą być umorzone.
2. Generalnie, aby zwiększyć szanse na zakwalifikowanie się, nie wystarczy mieć sytuacje podane wcześniej. Ponieważ prawo nie precyzuje dokładnie sytuacji, w których Agencja „musi” coś nam dać, poniewać dokument IC07-1R1 jest jedynie drogowskazem, który do niczego formalnie nie zobowiązuje Agencji.
Rozpatrując podanie, Agencja bierze pod uwagę między innymi, historię rozliczeń podatnika – czy były one zgodne w przeszłości z przepisami podatkowymi? Czy podatnik celowo opóźniał i pozwalał na narastanie odsetek? Czy podatnik był troskliwy o swoje rozliczenia, innymi słowy czy był zainteresowany sprawami swoich rozliczeń? Czy działał niezwłocznie, gdy była potrzeba działania?
Można poprosić o pozwolenie na złożenie dodatkowych informacji/dokumentacji poza normalnym 3-letnim okresem, gdy mamy między innymi następujące sytuacje: należne kredyty z tytułu GST/HST, dotacji, studiów, wydatków medycznych, wydatków nauczycieli, child tax benefit, chcemy skorygować nasz błąd sprzed lat. Na przykład w roku 2012 podatnik zgłosił 100% zysku za sprzedaży nieruchomości, którą posiadał na spółkę z żoną. Aby skorygować ten błąd, musi wystąpić do Taxpayer Relief i poprosić o korektę do swojego i żony podatku, ponieważ 3-letni okres na korektę dawno minął.
Rozliczenia podatkowe, to nie tylko wypełnienie formularza podatkowego poprzez przepisywanie informacji z druku do komputera. Mając wieloletnie doświadczenie między innymi w kontroli podatków, wykonaliśmy wiele korekt do starych rozliczeń podatków, które przyniosły naszym klientom tysiące dolarów, na które nie liczyli. Na przykład podatnik, który nie był jeszcze naszym klientem, otrzymał ponad $60,000 z tytułu zrobienia przez nas dodatkowego rozliczenia jego działalności w zakresie badań naukowych (Scientific Research and Experimental Development, tzw. „SR&ED”).
Jeżeli masz nietypową lub trudną sytuację, potrzebujesz dodatkowej opinii, zadzwoń. Zapraszam. Tel: 647 648-6363