Sukcesy torontońskich uczniów w międzynarodowym konkursie o Żołnierzach Wyklętych
Sukcesy torontońskich uczniów w międzynarodowym konkursie o Żołnierzach Wyklętych
Uczniowie Szkoły Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto osiągają sukcesy i rozsławiają dobre imię szkoły
Dobiegł końca VII Międzynarodowy Konkurs Historyczny “Żołnierze Wyklęci” organizowany przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Konkursy organizowane przez Komitet Pamięci Rotmistrza Pileckiego podejmują rokrocznie kluczowe zagadnienia z dziejów Polski. Od kilku lat, z inicjatywy kierownika szkoły, pani Sylwii Krupy, współorganizatorem konkursu jest m.in. Szkoła Polska przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Wśród tegorocznych laureatów znalazła się także dwójka uczniów Szkoły Polskiej w Toronto.
Marek Widełka, z klasy kl.II LO zdobył Wyróżnienie w kategorii Szkoły Ponadpodstawowe – Projekt serii znaczków pocztowych oraz Julia Pawluk, kl.V SP zdobyła Wyróżnienie w kategorii Szkoły Podstawowe kl. 4-8 – Projekt serii banknotów.
Rozmowa z Julią Pawluk,
uczennicą klasy V SP w Szkole Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto, laureatką Międzynarodowego Konkursu O Żołnierzach Wyklętych.
Powiedz kilka słów o sobie:
Nazywam się Julia Pawluk, chodzę do klasy 5. w Polskiej Szkole a do 6. w szkole Kanadyjskiej. Mam małą siostrę – Zosię. Uczę się grać na gitarze. Lubię rysować i malować, dlatego spodobał mi się pomysł konkursu.
Co skłoniło Cię do uczestnictwa w konkursie?
Do uczestnictwa w konkursie namówił mnie tata. Pomysł spodobał mi się, bo lubię malowanie i rysowanie zarówno na papierze jak i elektronicznie. Na konkurs przygotowałam projekt serii banknotów z Żołnierzami Wyklętymi.
Czy interesujesz się historią Polski? Jeśli tak, to jakim okresem najbardziej?
Zajęcia z historii dopiero zaczęliśmy tak naprawdę w klasie 4. Jest to nowy temat dla mnie. Lubię Polskie Legendy.
Czy zwycięstwo w konkursie o skali międzynarodowej daje dużo satysfakcji?
Zdecydowanie tak. Bardzo ucieszyłam się, kiedy dowiedziałam się, że mój projekt spodobał się komisji konkursowej. Polecam wszystkim wzięcie udziału w takim konkursie.
Wywiad z Markiem Widełką,
uczniem klasy II a LO w Szkole Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto, laureatem Międzynarodowego Konkursu O Żołnierzach Wyklętych.
Powiedz kilka słów o sobie:
Jestem uczniem II kl LO. Interesuję się sportem. Lubię jeździć na rowerze a zimą na nartach. Kiedy mam wolny czas to dużo rysuję.
Co skłoniło Cię do uczestnictwa w konkursie?
Brałem udział w poprzednim konkursie organizowanym przez Komitet Pamięci Witolda Pileckiego na temat Bitwy Warszawskiej. W tym roku zainteresował mnie temat konkursu “Żołnierze Wyklęci”, żołnierze o których powinniśmy pamiętać i postanowiłem wziąć w nim udział.
Czy interesujesz się historią Polski? Jeśli tak, to jakim okresem najbardziej?
Lubię historię Polski ponieważ jest bogata w wiele wydarzeń, przez co jest bardzo ciekawa. Jestem dumny, że Polska ma taką piękną historię. Myślę, że najbardziej ciekawi mnie okres walk niepodległościowych i odzyskanie niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli.
Czy zwycięstwo w konkursie o skali międzynarodowej daje dużo satysfakcji?
Każde zwycięstwo daje dużo satysfakcji, ale nie jest ono najważniejsze. W tym konkursie zdecydowałem się na wykonanie 3 rysunków, co wymagało wiele pracy, ale ponieważ rysowanie to moje hobby to była to również przyjemność. Cieszę się że wziąłem udział w tym konkursie. Było naprawdę warto.
O szkole….
Szkoła Polska w Toronto jest jednostką podlegającą polskiemu Ministerstwu Edukacji Narodowej . Pracę szkoły koordynuje Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy ul. Kieleckiej 43 w Warszawie. Szkoła mieści się w Bishop Allen Academy, 721 Royal York Road w Toronto. Szkoła Polska w Toronto to placówka edukacyjna o wieloletniej tradycji i dużym prestiżu w środowisku polonijnym. Szkoła została założona w 1993 roku. Jest miejscem, gdzie nowe pokolenia dzieci i młodzieży zdobywają wiedzę na poziomie zbliżonym do szkół w Polsce i poznają polskie dziedzictwo kulturowe przekazywane im przez zespół wykwalifikowanych nauczycieli o dużym doświadczeniu zawodowym. Uczniowie uczęszczający do szkoły mają takie same przywileje jak uczniowie uczęszczający do szkół w Polsce. Uczeń kończący naukę w danym roku szkolnym otrzymuje świadectwo szkolne według zasad i wzorów obowiązujących w systemie oświaty Rzeczpospolitej Polskiej. Szkoła prowadzi zajęcia sobotnie na poziomie szkoły podstawowej oraz czteroletniego liceum. Nauczanie obejmuje przedmioty ojczyste, w tym: język polski, edukację wczesnoszkolną oraz wiedzę o Polsce ( historia i geografia Polski) z możliwością zdawania polskiej matury toronto.orpeg.pl