CUSBRF CRB – dodatek
CUSBRF CRB – dodatek
Rząd robi co może, aby wykazać się, że pomaga małemu biznesowi, nawet jeżeli ta pomoc ma wynieść $5,000.
Otóż począwszy od 26 października 2020, małe i średnie firmy mogą się ubiegać o grant czyli bezzwrotną zapomogę w wysokości do $5,000. Program ten nosi nazwę Canada United Small Business Relief Fund (CUSBRF).
Na czym ten program polega? Z inicjatywy banku RBC mamy program pomocy dla lokalnych biznesów. Jako część tego programu, RBC zmobilizował ponad 70 biznesów pod hasłem „okaż trochę miłości lokalnemu biznesowi („show local some love”). Program ten zachęcał do lokalnego kupowania i wydawania pieniędzy. Szczyt programu miał miejsce w sierpniu (28-30) pod nazwą Canada United Weekend.
RBC pomógł zainicjować fundusz CUSBRF, który powstał, aby pomagać lokalnym biznesom w pokryciu kosztów związanych z bezpiecznym otwarciem biznesów lub zaadoptowaniu biznesu dla potrzeb internetu czyli sprzedaży online. Dzięki pomocy rządu federalnego, fundusz ten urósł do kwoty $14 milionów.
Kto może aplikować o grant w wysokości do $5,000?
Tylko jeden biznes z grupy i tylko raz. O co aplikujemy? Program wymienia trzy główne kategorie wydatków, które kwalifikują się na zwrot kosztów, a mianowicie:
Koszty zakupu PPE (Personal Protective Equipment)
Koszty renowacji pomieszczeń, aby były przystowane do wymogów działalności.
Rozbudowanie/zmiany stron internetowych/dewelopment e-commerce.
Te wydatki muszą mieć miejsce po 15 marca 2020 i mieć związek z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa z powodu COVID-19. Zwykłe, codzienne wydatki się nie liczą.
PPE. Zakup PPE może również obejmować sprzęt, dzięki któremu firma może działać bezpiecznie zarówno dla klientów, jak i pracowników. Dla przykładu: kwalifikują się zakupy masek, rękawiczek, przyłbic, środków chemicznych do dezynfekcji, specjalnych spryskiwaczy, termometrów bezdotykowych, ubrań lub płaszczy ochronnych, itd.
Renowacje
W renowacje wlicza się zmiany specyficzne do wymogów COVID-19, które mogą być tymczasowe lub stałe. Aby zredukować ryzyko klientom i pracownikom. Można wliczyć następujące zmiany:
Zbudowanie lub zakupienie i zainstalowanie fizycznych barier (plexiglas)
Oznakowanie, w tym położenie markerów na podłodze
Zbudowanie lub zakupienie stacji do dezynfekcji
Zbudowanie lub zakupienie materiałów do zbudowania struktury ułatwiającej odbieranie produktów na zewnątrz budynku
Zainstalowanie bezdotykowych urządzeń takich jak drzwi, kontenery na śmieci oraz umywalki w toaletach
Koszty zabezpieczenia przebiegu renowacji
Koszt podwykonawców , o ile nie byli spowinowaceni z firmą, czyli nie ma konfliktu.
Rozbudowa strony internetowej/dewelopment e-commerce
Polega na zrobieniu strony lub jej ulepszeniu pod kątem lepszego serwisu aby w ogóle biznes miał szanse przetrwania. Wymagany jest dokładny opis zmian pod kątem COVID-19.
Do wydatków, które się kwalifikują możemy ująć takie jak:
Stworzenie lub zaprojektowanie strony internetowej;
Zatrudnienie osoby z zewnątrz firmy do napisania/poprawienia tekstu strony;
Wykonanie profesjonalnych fotografii;
W kategorii e-commerce zaliczamy jednorazowy koszt setupu transakcji online
Miesięczne opłaty (od marca 2020 do września 2020) związane z serwisem tego setupu.
Software pozwalający na realizację kontaktu przez internet z klientami (np. webinar);
Urządzenia do bezdotykowych płatności.
Jakie koszty nie wchodzą w rachubę?
Podatki, opłaty dla konsultantów, koszt planów biznesowych, koszt inwentarza, płac, istniejących kosztów operacyjnych wcześniej i ich kontynuację, zakup mebli, komputerów, laptopów, drukarek, kabli, etc, opłat związanych z transakcjami, renowacje nie związane z niezbędnymi odległościami, ogłoszenia w mediach społecznych, marketing, subskrypcje, koszty ogólnego sprzątania.
Kto się kwalifikuje?
Mały lub średni biznes, który miał przychód brutto w roku 2019 ponad $150,000, ale nie więcej niż $3,000,000.
Również kwalifikują się organizacje Non-For-Profit, ale nie organizacje charytatywne. Czyli na przykład kondominium może aplikować jako organizacja Not-For-Profit, ale kościół jako organizacja charytatywna, nie kwalifikuje się.
Biznes może być korporacją, sole proprietorship, partnership , który istniał w Kanadzie w dniu 1 Marca 2020 i nie może mieć więcej niż 75 pracowników. Ważnym warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia biznesowego w wysokości 1,000,000.
Ponadto biznes musi mieć czystą kartotekę (CRA i inne urzędy), jeżeli chodzi o działalność zgodną z przepisami rządowymi, np. mieć zrobione wymagane rozliczenia podatkowe, etc.
Należy dostarczyć kopie wszystkich wydatków, które muszą być zapłacone wraz z dowodem zapłaty.
Firma musi dostarczyć numer GST/HST, certyfikowaną kopię rejestracji biznesu, articles of incorporation, lub letters patent każdego partnera.
Aby nie było wątpliwości, że hasło „equality” jest tylko hasłem, program ten daje pierwszeństwo biznesom, którymi właścicielami są Indigenous People, kobiety, przedstawiciele widocznej mniejszości, LGBTQ2 oraz osoby niesprawne. Ponadto program ten będzie się starał, aby pieniądze były rozparcelowane możliwie równo wśród całej Kanady.
Nie wiem ile jest biznesów, które mogłyby się kwalifikować, ale nie mieszczą w żadnej z powyższych uprzywilejowanych kategorii osób.
CRB
Na koniec dodam istotną uwagę do najnowszego programu CRB (Canada Recovery Benefit). Przypominam, że jest to zupełnie inny program niż CERB. Wśród warunków, które trzeba spełniać, między innymi jest obowiązek szukania pracy w trakcie okresu dwóch tygodni, po upływie których staramy się o zasiłek. O CRB aplikujemy z dołu, czyli po upływie okresu dwóch tygodni, w czasie którego szukaliśmy pracy od rana do wieczora pięć dni w tygodniu. Aplikując o ten zasiłek jednocześnie potwierdzamy, że spełniliśmy wszystkie warunki w czasie minionych dwóch tygodni, w tym szukaliśmy pracy.
W razie kontroli, należy udokumentować co robiliśmy, aby tę pracę znależć. Rząd ma 36 miesięcy na sprawdzenie tego warunku, a przypadku podejrzenia oszustwa – okres ten zwiększa się do 72 miesięcy czyli sześciu lat.
W ustawie C-4 jest spora część poświęcona powyższym kwestiom. W przypadku, gdy urząd stwierdzi, że zasiłek się nie należał, bo, na przykład, aplikant nie szukał pracy lub odmówił rozsądnej oferty pracy lub nie miał żadnej dokumentacji dotyczącej szukania pracy, to może dostać karę w wysokości 50% pobranego zasiłku, maksymalnie, łącznie do $5,000. Kara jest dodana do kwoty zwrotu zasiłku i może być odebrana przez urząd poprzez wejście na konto lub odjęcie od innych, należnych zasiłków. Urząd może to zrobić bezzwłocznie. Trzeba więc uważać i zbierać dokumentację szukania pracy, notować wszystkie działalności w tym kierunku. Warto drukować wszystkie maile, mieć kopie cv, notować kiedy i z kim miało miejsce spotkanie odnośnie oferty pracy. Warunki nałożone na CRB przypominają bardziej te nałożone na zasiłek EI niż na CERB.