Oszustwa i przestępstwa
Oszustwa i przestępstwa
W ostatnim tygodniu agencja CRA profilaktycznie zablokowała dostęp do portalu podatkowego dla 800,000 podatników z powodu… obaw, że hakerzy mogą się włamać na te konta.
Po szeregu włamaniach na konta podatników agencja CRA (od lata 2020 do lutego 2021) w dalszym ciągu nie posiada bezpiecznego systemu chroniącego podatnika przed kradzieżą danych osobistych i finansowych.
A oszuści przeżywają okres boomu, ponieważ agencja niezdarnie próbuje coś robić, na przykład opracowała szereg plakatów ostrzegających przed oszustwami i zalecających ochronę danych osobistych.
Internet ma wiele zalet, ale też jest miejscem gdzie panuje również przysłowiowe prawo pięści czyli dziki zachód. Z moich obserwacji – te włamania, kradzież danych jest możliwa z tego powodu, że użytkownicy internetu, przeważnie z lenistwa, używają tych samych danych typu hasło i imię użytkownika na wielu portalach. Zapominamy, że internet jest obsługiwany przez ludzi, którzy mają dostęp do naszych danych. Na te dane jest rynek zbytu, który agencja CRA nazwała „dark web”, gdzie odbywają się nielegalne na ogół transakcje.
Również oszuści próbują wyłudzić kasę bezpośrednio od przestraszonego podatnika wykonując telefon, wysyłając maila lub tekst. I o tym chcę napisać trochę więcej. Jeżeli otrzymasz maila lub ktoś nieznany do ciebie zadzwoni i wygląda to jak oszustwo, to najprawdopodobniej to jest oszustwo. Gdy agent CRA kontaktuje się z podatnikiem, nigdy nie pyta w mailu lub w tekście o osobiste informacje, nigdy nie prosi o płatność za pomocą przedpłaconej karty kredytowej, nie zostawi osobistej informacji na automatycznej sekretarce i co najważniejsze, nigdy nie użyje zastraszenia lub niewłaściwych słów. Jeżeli masz wątpliwości – zadzwoń na numer CRA 1-800-959-8281 i może uda ci się połączyć i dowiedzieć, czy rzeczywiście istnieje jakiś problem z kontem podatkowym.
COVID-19 wygenerował nowe kategorie oszustw
Przede wszystkim należy pamiętać, że programy CERB i CESB zostały zamknięte. CRA nie informuje tekstem lub mailem, że dostałeś zasiłek. W związku z zamknięciem programów, oszuści zabrali się za ściąganie tych zasiłków nieprawnie otrzymanych z tytułu CERB lub CESB. Zwrot może nastąpić jedynie oficjalnymi kanałami, a nie na przykład depozytem bitcoin w automacie lub przez Interac. A zasiłków CERB lub CESB od dawna się nie wypłaca.
Na innym plakacie agencja CRA informuje, że agent może zapytać o twoje dane, takie jak nazwisko, imię, datę urodzenia oraz numer SIN. Więc i oszuści mogą łatwo posłużyć się personifikacją i udawać pracownika CRA, skoro te pytania są zgodne z tekstem na plakacie CRA. Stąd praktycznie trudne jest odróżnienie autentycznego agenta CRA od osoby udającej pracownika CRA, a w rzeczywistości będącego oszustem.
Według plakatu agencji CRA, agent może:
1. Agent może poprosić o osobiste informacje typu nazwisko, imię, data urodzenia, numer SIN. Jestem ciekaw, czy fałszywy agent rozpozna fałszywy numet SIN lub fałszywą datę urodzenia, które podamy mu w celu przetestowania). O te same informacje agent nie może poprosić w mailu lub tekście. Czyli może zapytać jedynie przez telefon. Zapamiętaj te różnice, bo jak dostaniesz maila lub tekst proszący o te dane, to od razu powinieneś wiedzieć, że jest to oszustwo.
2. Agent może zapytać o detale dotyczące konta biznesu
3. Agent może powiadomić cię ustnie lub pisemnie o rozpoczęciu kontroli podatkowej
4. Agent może powiadomić cię mailem, że masz coś ciekawego do zobaczenia na twoim portalu podatkowym. Pracuje to trochę kiepsko, gdy niemożliwy jest dostęp do 800,000 kont. Co gorsza, urzędnik z CRA od spraw bezpieczeństwa cybernetycznego w wywiadzie medialnym nie ukrywał, że takie blokowania kont będą miały miejsce również w przyszłości. Agencja wie od dawna o tym problemie, ale nie potrafi lub nie chce rozwiązać tego problemu
5. Agent może podać ci link, formularz lub publikację, o którą prosisz w rozmowie
6. Agent może ci wysłać Notice of (Re) Assessment
7. Agent może poprosić o zrobienie płatności jednym z kilku zaaprobowanych sposobów
8. Agent może zainicjować akcję ściągania długów metodami zgodnymi z prawem.
Agentowi nie wolno:
1. Agentowi nie wolno zapytać o dane paszportu, karty Health Card, lub prawa jazdy
2. Agentowi nie wolno napierać o natychmiastowe zapłacenie długu podatkowego
3. Agentowi nie wolno akceptować płatności w bitcoin, przedpłaconymi kartami podatkowymi lub kartami typu prezent gotówkowy nabity na kartę
4. Agentowi nie wolno używać agresywnego języka, straszyć aresztowaniem lub deportacją
5. Agentowi nie wolno podać ci linka do twojego zwrotu podatkowego
6. Agentowi nie wolno zostawiać wiadomości, które straszą lub podają osobistą informację
7. Agentowi nie wolno pytać o osobiste informacje i podać link do kliknięcia
8. Agentowi nie wolno wysłać maila i nakazać wypełnienie formularza online z osobistymi lub/i finansowymi informacjami
9. Agentowi nie wolno zaproponować spotkanie w miejscu publicznym w celu odebrania zapłaty za zaległe podatki.
A oto przykłady:
1. Telefoniczna wiadomość, która została przekazana pracownikowi agencji CRA: „powodem, dla którego wykonany jest ten telefon jest to, że zarejestrowano w sądzie federalnym sprawę kryminalną przeciwko tobie o naruszenie prawa podatkowego. Jeżeli chcesz więcej szczegółów dotyczących tej sprawy to zadzwoń po numer 1-613-927-9919. Powtórzę ten numer raz jeszcze: 1-613-927-9919. Jeżeli nie oddzwonisz, bądź przygotowany na konsekwencje prawne, ponieważ sprawa jest niezwykle pilna i wymaga natychmiastowego działania. Życzę błogosławionego dnia.”
Komentarz: Zanim agencja CRA zarejestruje w sądzie jakąkolwiek sprawę przeciwko tobie, zwykle ma miejsce najpierw kontrola, inicjowana zwykle listem poleconym, jeżeli sprawa jest aż tak ważna. Jeżeli sprawa jest super poważna, wówczas może być przekazana przez agencję do prokuratora, który ma obowiązek zawiadomić cię pisemnie o sprawie lub nawet aresztować. Prokurator nie bawi się w telefoniczny ping pong w sprawie kryminalnej.
Na przykład: Podatnik został zaatakowany przez oszustów w ten sposób, że dostał fałszywe pismo na podrobionym druku CRA, że jeżeli zapłaci gotówką zaległy podatek, to dzięki temu, że CRA ma specjalny program, który mu umorzy część długu. Następnie oszust zadzwonił do podatnika i zaoferował spotkanie na terenie budynku, w którym mieściła się agencja CRA w celu przekazania gotówki.
Na pozór sprawa wyglądała w miarę wiarygodnie, więc podatnik przekazał gotówkę fałszywemu agentowi, który wręczył mu fałszywe pokwitowanie na fałszywym druku agencji CRA (po uzgodnieniu kwoty).
Podatnik wcześniej zawierzył innemu oszustowi, który namówił go, aby nie płacił „nielegalnych” podatków do CRA. Stąd podatnik miał spory dług, ponad $100,000, bo nie płacił „nielegalnych” podatków i chciał zaoszczędzić na podatkach. No cóż, podatnik działał w pojedynkę, bez konsultacji z kimkolwiek. Został więc ukarany podwójnie, stracił sporo gotówki, a podatek i tak musiał zapłacić. CRA skierowała bowiem sprawę do sądu, który nie uwierzył podatnikowi i nie zatwierdził płatności gotówką. A oszusta nigdy nie odnaleziono.
2. Dzwoni oszust i zostawia wiadomość: „ tu oficer Jan Janek z agencji CRA. Gorąca linia telefoniczna do mojego departamentu ma numer 613-665-0503, powtarzam 613-665-0503. Nie lekceważ tej wiadomości i oddzwoń zanim rozpoczniemy akcję przeciwko tobie”.
Komentarz: Wiadomość jest bez szczegółów i aż się prosi, aby zadzwonić i dowiedzieć się o co chodzi. Rada – nie oddzwaniaj.
3. Znowu dzwoni oszust i zostawia wiadomość, aby „skontaktować się z nim w ciągu 24 godzin, ponieważ będzie rejestrowane przejęcie i konfiskata (lien) majątku i kont bankowych podatnika z powodu nieuregulowania długu do CRA. Inny oficer CRA odwiedzi cię wkrótce w celu dopełnienia dokumentacji.
Zadzwoń do nas, jeżeli masz jakieś pytania na nasz specjalny numer związany z długami podatkowymi: 888-745-0433. Powtarzam 888-745-0433. Jeżeli nie usłyszymy natychmiast od ciebie lub od twojego prawnika, będziesz odpowiadać za wszystkie konsekwencje prawne. Do usłyszenia.”
Z powyższych przykładów widać, że oszust powtarza numer telefonu dwa razy. W każdym przypadku domaga się natychmiastowego kontaktu. Każda sprawa jest super szybka i niezwykle poważne będą konsekwencje, gdy nie oddzwonimy. A co się dzieje, gdy oddzwonimy? Zaczną nas straszyć aresztem, więzieniem, konfiskatą majątku, etc. Mogą powiedzieć, że szeryf już jest w drodze, etc. Co robić? Nie bój się! Skończ rozmowę jak najszybciej i nie odbieraj, gdy zadzwoni ponownie.
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
905 821-1888