Najlepszy sportowiec 100-lecia
Najlepszy sportowiec 100-lecia
Najstarsza polska gazeta – Przegląd Sportowy – obchodzi właśnie 100-lecie swego istnienia.
Przetrzymała wszystkie burze wojenne, polityczne, ustrojowe i w dalszym ciągu jest najlepszym sportowym wydawnictwem w kraju.
Oczywiście – pomocną w tym istnieniu jest jej tematyka: sport.
Sport jest ponad wszystko. Ponad ustrojowy. Jedno z najstarszych zajęć ludzkości.
Co tu dużo mówić – w końcu jest odpowiednikiem „zachowania gatunku”.
Polski sport zaczął rozwijać się po pierwszej wojnie światowej i do dziś jest bardzo ważnym składnikiem kulturowym narodu i państwa polskiego.
Najwybitniejsze postacie sportowe zawsze były poważnie traktowane, niezależnie od ustrojów politycznych, a wśród publiczności – często stawały się legendami wartymi naśladowania.
Nazbierało się przez lata wiele ludzkich pomników sportowych i, właśnie z okazji swojego stulecia, Przegląd Sportowy ogłosił konkurs na najlepszego sportowca tego właśnie minionego stulecia.
Wybór niełatwy, bo i porównania między dyscyplinami sportowymi, ich zasięgiem, popularnością tak w kraju jak i za granice – równie niełatwe.
„Przegląd” wyszedł więc z pomysłem poszerzenia kategorii i wyselekcjonowaniem dwudziestu największych gwiazd.
Decydujący głos miała publiczność, która głosowała na swoich wybrańców internetowo.
Plebiscyt zakończył się zgodnie z oczekiwaniami.
Zwyciężyła Irena Szewińska. Znakomita lekkoatletka wyprzedziła skoczka narciarskiego Adama Małysza oraz piłkarza Roberta Lewandowskiego.
Szewińska wygrała także bowiem głosowanie w kategorii dodatkowej „Olimpijczyk Letni Stulecia” i w tym wypadku również nie było to zaskoczenie. Żaden inny polski sportowiec nie ma na koncie większej liczby medali letnich igrzysk olimpijskich.
Szewińska to siedmiokrotna medalistka olimpijska, który stała na podium na aż czterech kolejnych igrzyskach. Zmarła w 2018 roku wielokrotna rekordzistka świata była gwiazdą nie tylko polskiej, lecz światowej lekkoatletyki.
Choć wielu uważała ją za faworyta Plebiscytu, to zwycięstwo w głosowaniu kibiców nie było jednak jednoznaczne. Walka w tej najważniejszej kategorii naszego Plebiscytu toczyła się do ostatnich dni, a nawet godzin.
Ostatecznie Szewińska pokonała Adama Małysza różnicą kilkuset głosów. Ich przewaga nad Robertem Lewandowskim była już znacząca. W czołowej piątce znaleźli się także drugi skoczek narciarski Kamil Stoch oraz żużlowiec Tomasz Gollob.
Przyznam, że końcowy wynik plebiscytu wcale mnie nie zaskoczył, to jednak zaskoczyła mnie w miarę minimalna skala wygranej.
Wprawdzie Adam Małysz czy Kamil Stoch to wybijające się osobowości sportowe w skokach narciarskich, ale nie zapomnijmy o „niszowym” zasięgu tego sportu.
W pierwszej piątce znaleźli się aż dwaj przedstawiciele skoków narciarskich i jeden żużlowiec.
Skoki narciarskie jako sport są traktowany poważnie raptem w Norwegii, Niemczech, Austrii, Polsce … i w Japonii.
Jeszcze mniejszy zasięg geograficzny ma żużel: Polska, Dania, Szwecja, Anglia…
Lekka atletyka czy piłka nożna to najpopularniejsze sporty na świecie. Sporty globalne.
Rozgrywane wszędzie przez biednych i bogatych. Nie ma kraju, gdzie nie ma lig czy mistrzostw krajowych. Irena Szewińska i Robert Lewandowski to właśnie przedstawiciele takich sportów, jednak publiczność wybrała właśnie tak jak wybrała …
Zwycięzców Plebiscytu poznaliśmy podczas uroczystej Gali w siedzibie Przeglądu Sportowego.
Było przy okazji trochę wzruszeń dzięki rodzinie Ireny.
„Pomimo tego, że mamy nie ma z nami i nie startowała od 40 lat, to nadal jest w sercach i pamięci kibiców. Dziękujemy za to.” – mówił wyraźnie wzruszony młodszy syn – Jarosław Szewiński.
„Ta nagroda jest ukoronowaniem całej kariery mojej mamy” – podkreślił jego starszy brat Andrzej. (PS)
www.bogdanpoprawski.com