Powrót do Kanady
Powrót do Kanady
Nie wszyscy wyjeżdżają na stałe z Kanady. Są bowiem i tacy, którzy wracają po czasowym pobycie poza Kanadą.
Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: czy będę musiał zapłacić podatek od moich oszczędności, inwestycji, itd. , które przywiozę ze sobą do Kanady? Krótka odpowiedź brzmi: nie. Zakładając, że pieniądze były uzyskane legalnie i nie byłeś w tym czasie mieszkańcem Kanady. Nie musisz się martwić o kanadyjski podatek od tych pieniędzy, niezależnie kiedy je przywieziesz do Kanady.
Kwestią kluczową jest uznanie przez agencję CRA, że nie byłeś mieszkańcem Kanady, gdy przebywałeś poza Kanadą. Zwykle jest to okres co najmniej dwóch lat, aczkolwiek wiele zależy od rodzaju więzi z Kanadą.
Jeżeli nie chcesz być mieszkańcem Kanadą, uważaj na następujące więzi z Kanadą:
1. Nie posiadasz „rodzinnego gniazdka” w Kanadzie, zamieszkałego przez współmałżonka i/lub członków rodziny będących na twoim utrzymaniu;
2. Nie posiadasz prowincjonalnego ubezpieczenia zdrowotnego i nigdy nie używałeś go podczas przebywania poza Kanadą;
3. Nie posiadasz ważnego kanadyjskiego prawa jazdy, które odnowiłeś podczas krótkiej wizyty w Kanadzie, na którym widnieje adres twojej rodziny;
4. Nie posiadasz samochodu i ubezpieczenia na swoje nazwisko;
5. Nie posiadasz konta w banku, na którym figuruje lokalny adres kanadyjski jako oficjalny adres;
6. Nie jesteś zatrudniony u kanadyjskiego pracodawcy, który płaci ci w Kanadzie;
7. Nie zarabiasz pieniędzy jako samo-zatrudniający się w Kanadzie generujący dochody z kanadyjskich źródeł; na przykład: nie odwiedzasz Kanady, aby zarabiać organizując seminaria, treningi, krótkie kontrakty, konsultacje lub inne „szybkie” biznesy;
8. Nie przebywałeś w Kanadzie ponad sześć miesięcy (łącznie) w danym roku kalendarzowym, podczas gdy mieszkałeś (przebywałeś) poza Kanadą jako non-resident.
Ponadto są inne więzi z Kanadą, o których pisałem uprzednio. Te wyżej wymienione stanowią główne czynniki brane pod uwagę przez agencję. Posiadanie RRSP, TFSA lub konta bankowego nie czyni nikogo automatycznie mieszkańcem Kanady. Istotne jest fizyczne przebywanie w Kanadzie. Jeżeli posiadasz nieruchomość w Kanadzie, którą wynajmujesz, jest to inwestycja, a nie rodzinny dom. Cottage, dom czy wakacyjna posiadłość w Kanadzie nie decyduje, tak długo, jak nie ma wielu innych więzi wymienionych powyżej.
$10,000 limit
Jednym z dylematów przekraczania granicy, zarówno samolotem, jak i samochodem, jest obowiązek zgłaszania posiadania CDN $10,000. Ten obowiązek dotyczy zgłaszania fizycznie przewożonych instrumentów finansowych oraz assets o łącznej wartości CDN $10,000, na które składają się między innymi gotówka, złoto, diamenty, jak również bank draft na nasze imię. Nie musimy płacić podatku od wartości powyżej CDN $10,000, ale mamy obowiązek zgłosić nadwyżkę na granicy. Wymóg ten nie ma związku z podatkami, lecz kontrolą gotówki oraz „prania pieniędzy”. Pieniądze można spokojnie przelać elektronicznie z banku do banku, bez ryzyka kradzieży lub nawet konfiskaty na wypadek, gdyby banknoty miały na sobie ślady narkotyków.
Nieruchomości poza Kanadą
Jedną z najtrudniejszych decyzji jest decyzja co zrobić z nieruchomością pozostawioną w kraju, z którego wyjeżdżamy, gdy przenosimy się do Kanady? Aby mieć najczystszą i najłatwiejszą sytuację po przeniesieniu się do Kanady, warto rozważyć jej sprzedaż, a pieniądze ulokować w banku lub przetransferować do Kanady. Nie ma problemu z kanadyjskimi podatkami. Jeżeli zdecydujemy się zatrzymać nieruchomość, wówczas warto jest wykonać formalną wycenę, najlepiej w okresie jak najbliższym dacie wjazdu do Kanady (np. na miesiąc przed wyjazdem). Na granicy należy zgłosić tę posiadaną nieruchomość, jak również inne dobra (z wyceną). Agencja CRA ma na to konto specjalny druk, który wypełniamy, podbijamy na granicy i zabezpieczamy do rozliczenia podatkowego. Kiedyś, być może, sprzedamy naszą nieruchomość, przepiszemy na członka rodziny, lub, gdy przyjdzie nam zejść z tego świata, zarządca masy spadkowej będzie potrzebował wartość nieruchomości do rozliczeń z agencją CRA. W Kanadzie zgłaszamy dochody z całego świata, na podstawie para. 3 Income Tax Act (ITA), zarówno za życia, jak i po śmierci.
Jeżeli zdecydujemy sprzedać nieruchomość po jakimś czasie od chwili przyjazdu do Kanady, wówczas będziemy potrzebować wartość nieruchomości w dniu wyjazdu do Kanady. Jeżeli wystawiliśmy nieruchomość na sprzedaż i w międzyczasie wyjechaliśmy do Kanady, to najczęściej nie będzie problemu z podatkiem w Kanadzie, jeżeli sprzedaż nastąpi w przeciągu kilku miesięcy od wyjazdu.
Samochody
Przywiezienie samochodów na przykład ze Stanów do Kanady zwykle pociąga za sobą GST/HST oraz potencjalnie opłaty celne. Detale dotyczące importu samochodów można znaleźć na stronie riv.ca. Warto przywieźć ze sobą list z firmy ubezpieczeniowej, najlepiej potwierdzający bezwypadkową historię ubezpieczeń.
Powrót ze Stanów do Kanady
Osoby powracające ze Stanów do Kanady powinny zrobić solidne rozeznanie zasad i przepisów. Oto kilka punktów do rozważenia:
1. Finansowe inwestycje. Musisz podjąć decyzję czy chcesz je zatrzymać w Stanach czy przeniesiesz je do Kanady, ponieważ nie możesz mieć konta self-managed u brokera;
2. Jeżeli będziesz miał dochód z tytułu emerytur (Social Security), mogą powstać komplikacje zwiazane z tzw. withholding tax;
3. Jeżeli posiadasz nieruchomość w Stanach, wówczas moment sprzedaży i przesunięcia kapitału do Kanady może mieć kluczowe znaczenie. Aby uniknąć potencjalnych problemów i negatywnych implikacji podatkowych, warto rozważyć sprzedaż nieruchomości, zwłaszcza Principal Residence, zanim nastąpi przeniesienie do Kanady. Jeżeli postanowisz zatrzymać nieruchomość po przeniesieniu do Kanady, z pewnością wycena przyda się później, jak również warto zatrudnić księgowego, który dobrze zna się na sprawach podatkowych w obu krajach.
4. Jeżeli posiadasz biznes, to z pewnością posiadasz księgowego. Dobrze mieć takiego, który zna się na przepisach w obu krajach.
5. Uwaga: Jeżeli jesteś obywatelem Kanady, ale nie posiadasz podwójnego obywatelstwa Stany-Kanada i posiadasz assets w Stanach o wartości ponad U$2,000,000 i płaciłeś wysokie podatki w przeciągu ostatnich co najmniej pięciu lat i mieszkałeś w Stanach więcej niż siedem lat („seven year rule”), powinieneś zaplanować powrót do Kanady super dobrze. IRS liczy na na tzw. „exit tax” . Do klasy tzw. „assets” liczą się, między innymi: nieruchomości, inwestycje, oszczędności, i być może również niektóre rzeczy osobiste. Stany mogą cię mocno skaleczyć finansowo na „do widzenia”, jeżeli się nie przygotujesz!
Bankowość
Nie zaleca się używanie kanadyjskich kart kredytowych mieszkając poza Kanadą, ponieważ jest to potencjalnie więź z Kanadą, która może wskazywać na to, że jesteśmy mieszkańcami Kanady.
Nie mówiąc o tym, że narażamy się na nielegalne transakcje na kartach, które będzie nam trudno odkręcić z zagranicy.
Konto bankowe w Kanadzie
Kilka banków kanadyjskich pozwala na otwarcie kont depozytowych spoza Kanady, np. Bank HSBC lub Royal Bank (RBC). Dla przykładu, w przypadku RBC, należy dotrzeć do strony internetowej RBC i znaleźć „open a new bank account”, wybrać w wyszukiwarce banku „not a resident”, wpisać dane osobiste, adres mailowy, numer telefonu, przewidywaną datę wjazdu do prowincji kanadyjskiej. W ciągu kilku dni bank prześle mailem aplikację na otwarcie konta, na której należy wpisać kanadyjski Social Insurance Number (SIN)”. Potem masz 90 dni na wjazd do Kanady. Odwiedź oddział i podpisz dokumentację. Czyli nie otwieraj konta za wcześnie. Konto będzie pozwalało na robienie depozytów w dowolnej wysokości, ale wybieranie pieniędzy rozpocznie się dopiero po podpisaniu dokumentacji w oddziale banku.
Bank HSBC jest znany jako bank międzynarodowy. Zwykle otwieranie konta trwa około miesiąca, więc trzeba planować odpowiednio.
Można też otworzyć konto bankowe podczas wizyty w Kanadzie. Na przykład bank TD nie robi żadnego problemu dla osób posiadających zagraniczny adres. A kanadyjczycy mieszkający w Stanach mogą otworzyć konto w TD z zagranicy.
Konta bankowe poza Kanadą
Można posiadać konta bankowe w innych krajach poza Kanadą, np. w Stanach lub Polsce. Inne kraje mogą nie pozwalać na posiadanie kont, gdy przenosimy się na stałe do Kanady. Należy potwierdzić przepisy w danym kraju, z którego przenosimy się do Kanady.