Dodatkowe benefity
Dodatkowe benefity
Rząd ogłosił przedłużenie Employment Insurance (EI) benefitów o dodatkowe cztery tygodnie dla osób, które wykorzystały maksymalny limit pięćdziesięciu tygodni, jeżeli spełniają warunki CRB. Te cztery dodatkowe tygodnie będą płacić minimum $300/tydzień dla osób w okresie pomiędzy 26 września i 20 listopada, 2021.
Canada Recovery Benefit (CRB) będzie przedłużony również o cztery tygodnie, do 23 października 2021. Równocześnie przedłużono o cztery tygodnie maksymalną ilość z pięćdziesięciu do pięćdziesięciu czterech tygodni (54). Z kolei, Canada Recovery Caregiver Benefit (CRCB) oraz Canada Recovery Sickness Benefit (CRSB) będą również przedłużone do 23 października, 2021. Jednakże te dwa benefity nie będą będą miały zwiększonej ilości tygodni zasiłkowych.
Jak pisałem wcześniej, programy Canada Emergency Wage Subsidy (CEWS) oraz Canada Emergency Rent Benefit (CERS), też zostały przedłużone do 23 października, 2021. Formuły kalkulacji uległy zmianie oraz maksymalny tygodniowy benefit został obcięty następująco:
1. $677/tydzień w okresie 18/11 (lipiec 4 – 31, 2021),
2. $452/tydzień przez dwa następne dwa okresy – 19/12 (sierpień 1 – sierpień 28, 2021) oraz 20/13 (sierpień 29 – wrzesień 25, 2021);
3. $226/tydzień – ostatni okres 21/14 (wrzesień 26, 2021 – październik 23, 2021.
Porównując te benefity z oryginalnymi maksymalnymi subsydiami w wysokości $847/tydzień widzimy, że przysłowiowa “Bonanza” dla biznesów wkrótce się skończy. Niestety, nie wiemy co dalej, bo rząd nie ogłosił co będzie się działo po wygaśnięciu obecnych programów. Natomiast podjął decyzję o ogłoszeniu wyborów na dzień 20 września, 2021 (poniedziałek).
GIS – ratunek
Jak pisałem wcześniej, z uwagi na benefity CERB oraz CRB, które dodały się do dochodu podatników na podatkach za rok 2020 i spowodowały znaczne obniżenie lub wręcz wyeliminowanie Guaranteed Income Supplement (GIS). “Gwarantowany” dodatek został zamieniony w ten sposób na “niegwarantowany”.
Co można zrobić? Otóż skoro nastąpił spadek dochodów w roku 2021 i być może w roku 2022, wówczas możemy wystąpić do Service Canada z aplikacją, która potwierdza spadek dochodów w celu przywrócenia lub podniesienia kwoty GIS. Należy to zrobić na formularzu ISP-3041 – Statement of Estimated Income, który nie jest publicznie dostępny… Tylko rząd posiada ten druk, trzeba więc o niego grzecznie poprosić. W tym celu należy się udać do Service Canada lub zadzwonić na numer 1-800-277-9914 i poprosić (grzecznie) o ten formularz mówiąc, że nastąpiła zmiana (w dół) dochodów.
Z kolei osoby, które na nowo składają podanie o GIS, muszą to zrobić na formularzu ISP-3026 – Statement of Income for the Guaranteed Income Supplement, the Allowance or Allowance for the Survivor for Payment Period of July 2021 – June 2022.
Nie jest jasne czy w przypadku utracenia programu GIS należy złożyć tylko ISP 3026 czy również ISP-3041. Można zadzwonić na powyższy numer i upewnić się jakie są najnowsze zalecenia w tej kwestii.
Dla osób, które już opuściły Kanadę lub mają zamiar to zrobić i dostają GIS, zasiłek ten przysługuje tylko przez okres sześciu miesięcy po wyjeździe. Należy więc zawiadomić Service Canada o terminie wyjazdu z Kanady na okres ponad sześciu miesięcy, aby zatrzymano na czas wypłatę GIS.
Płatności do non-resident (NR)
Kiedy mieszkaniec Kanady (resident) płaci honorarium, prowizję lub inną formę zapłaty za usługi wykonane w Kanadzie przez osobę non-resident (NR), wówczas płatnika obowiązuje zatrzymanie 15% (withholding tax) od kwoty zapłaty i odprowadzenie jej do agencji CRA (do 15-tego następnego miesiąca po wypłacie).
Oto przykład interpretacji takiej sytuacji podany przez agencję CRA (Technical Interpretations (2019-082364117)): Kanadyjska firma (Canco) zawarła umowę o usługę z firmą non-resident (NRco). Usługa miała polegać na zainstalowaniu grzejników wody w Kanadzie. Agencja podała, że płatności za usługę w Kanadzie do firmy NRco będzie podlegać 15% withholding tax. Nadto agencja zaleciła firmie Canco przelanie funduszy związanych z zapłatą dla non-residents (NR) do osobnego konta w banku, z którego firma będzie wypłacać pieniądze bezpośrednio do podwykonawców (NR) pracujących dla NRco oraz 15% withholding tax do Ottawy. Takie zalecenie agencji miało na celu zapewnienie zapłaty dla podwykonawców NR oraz odprowadzenia 15% podatków do Ottawy, na wypadek, gdyby firma NRco wpadła w kłopoty finansowe.
Firma Canco z kolei uważała, że płacąc bezpośrednio do firmy NRco za usługi podwykonawców NR po prostu pokrywa koszty i nie musi płacić 15% withholding tax do Ottawy. Agencja jednak stała na stanowisku, że należy się jej 15% withholding tax, ponieważ płatność była za usługi wykonane w Kanadzie. Jeżeli NRco zatrudnia podwykonawców NR, zamiast wykonywać usługi bezpośrednio, to nie zmienia faktu, że Canco musi zapłacić za usługi wykonane w Kanadzie. Charakter płatności nie ma cech zwrotu kosztów za usługę, lecz podlega 15% withholding tax, ponieważ usługę wykonali podwykonawcy NR.
Jeżeli podatnik – mieszkaniec Kanady, nie odciągnie 15% withholding tax płacąc za usługę w powyższej sytuacji, to nie tylko musi zapłacić 15% z własnej kieszeni, ale ponadto dostanie karę 10% od należnej kwoty plus odsetki. Ale na tym kary się nie kończą. Przy powtórnym pominięciu odprowadzenia 15% withholding tax, kara wzrasta do 20% plus odsetki lub na podstawie sekcji 227(8) może zamienić się na karę gross negligence.
Kary – przykłady
Firma inżynieryjna
Właściciel firmy, Mr. Ralston MacDonnell, z Halifax, Nova Scotia oraz jego trzy korporacje były ukarane karami w łącznej kwocie około $603,000, a ponadto pan właściciel dostał trzy lata więzienia. Nie jest więc prawdą, że za podatki nie idzie się do więzienia w Kanadzie. Sąd uznał, że MacDonnell popełnił siedem wykroczeń w kategorii oszustw podatkowych oraz cztery wykroczenia w kategorii unikania podatków. Ale to nie koniec. Sąd również zasądził spłatę podatków, kar i odsetek. Czyli praktycznie podatnik przez swoje machlojki podatkowe może zostać bankrutem po wyjściu z więzienia.
Pan MacDonnell prowadził firmę inżynieryjną, którą przekształcił w trzy firmy: MacDonnell Security Risk Management Ltd., Mac Donnell Group of Canada oraz 3182552 Nova Scotia Limited.
Mac Donnell i jego trzy firmy pobierały GST/HST oraz payroll source deductions, które nie były odprowadzane systematycznie do agencji CRA. Ponadto MacDonnell używał celowo czeków bez pokrycia płacąc do agencji należne podatki oraz przelewał pieniądze z korporacji na swoje prywatne konta, na pokrycie spłat trzech hipotek, wynajem samochodu oraz inne osobiste wydatki. W okresie styczeń 2009 – grudzień 2014, MacDonnell i jego trzy firmy przekręciły rząd na $961,700 nie odprowadzając pieniędzy w kategorii GST/HST i payroll deductions. Za to w trakcie kontroli MacDonnell serwował fałszywe, mylące i niekompletne informacje. Stąd surowy wyrok w porównaniu do innej sprawy, o której poniżej.
Dentysta
Dentysta z Ottawy, Kin Tung Fong, zgłosił dochód z praktyki dentystycznej w latach 2008-2012 w wysokości $2,045,572 i przez strategię podatkową zwaną „tax protest”, odpisał od dochodu brutto jako koszt cały dochód brutto. W wyniku tej strategii oszukał rząd na $538,061 podatku federalnego. Fong użył swojego współmałżonka, aby przetransferować zyski z niezapłaconych podatków do Kostaryki na zakup ziemi, której właścicielem była korporacja z nim powiązana.
Ten sposób unikania podatków zwany „tax protest” był promowany przez organizację Paradigm Education Group. Fong uczestniczył w seminariach tej organizacji w latach 2003 i 2004. Na bazie podatków z zerowymi dochodami biznesowymi, Fong i jego żona wyrwali z Ottawy $34,432 z programów GST/HST oraz Child tax benefits, na które się nie kwalifikowali.
Fong przyznał się do wszystkiego i spłacił całe podatki i kary do Ottawy, stąd sąd ogłosił warunkowy wyrok dwóch lat więzienia bez jednego dnia, w tym 12 miesięcy domowego aresztu oraz godzinę policyjną w pozostałej części wyroku.
Jest to pierwszy przypadek w Kanadzie, w którym ukaranie prania pieniędzy do Kostaryki na podstawie Criminal Code zostało użyte przez agencję CRA na skazanie podatnika w kategorii „tax evasion” na podstawie Income Tax Act. Czyli Fong został pierwszym podatnikiem, który wpadł w dwa akty prawne do tej pory nie stosowane razem.
Podatnicy powinni być uczuleni na firmy promujące „protesty podatkowe”, które polegają na niepłaceniu podatków od zarobków. Niestety, agencja CRA naliczy należny podatek, doda karę i odsetki. Sąd dodatkowo może nałożyć karę w wysokości 50% – 200% od należnych podatków oraz karę więzienia do pięciu lat więzienia. W latach 2013-2018 sąd skazał 307 podatników oskarżonych o tax evasion na kwotę $134MLN podatków oraz $37MLN kar i odsetek (średnio $557,000 na podatnika) oraz 246 lat więzienia (blisko 3000 miesięcy). Tax evasion ma miejsce, gdy nie zgłaszamy dochodów lub/i odpisujemy wydatki niekwalifikujące się na odpisy lub/i gdy są zawyżone.
Agencja nie spieszyła się z wyłapaniem strategii dentysty, który przez szereg lat nie wykazywał żadnych dochodów na czysto przy dochodzie brutto ponad $2MLN.
Brak szybkiej reakcji z agencji CRA nie powinien zachęcać do kontynuowania składania lewych podatków, bo można wyprostować „błędy, niedokładności lub brak wiedzy” poprzez procedurę Voluntary Disclosure zanim agencja rozpocznie akcję. Warto przy tym wziąć pod uwagę, że nie ma limitu czasowego dla agencji na cofnięcie się wstecz z kontrolą do lat ubiegłych, gdy agencja podejrzewa lub wie o tax evasion lub/i tax avoidance (przyjaciele, rodzina, partnerzy, bogaty styl życia w stosunku do dochodów, etc.).
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
905 821-1888
647 648-6363