Emerytalne opcje
Emerytalne opcje
Po wielu latach pracy w Kanadzie przysługują różne emerytury, o które należy się starać wypełniając właściwą dokumentację.
Rząd, niestety, nie wysyła życzeń urodzinowych na nasze 65. urodziny wraz z czekiem i listem zapowiadającym wysokość miesięcznej emerytury oraz informacje o dacie comiesięcznych jej przelewów na nasze konto. Wielu podatników korzysta z doradców finansowych, którzy inwestują nadwyżki finansowe na konto własnej emerytury, która będzie dodatkiem do emerytur otrzymywanych od państwa kanadyjskiego. Ja nie zajmuję się doradztwem inwestycyjnym, jedynie obliczam skutki podatkowe inwestycji. Zwykle inwestycyjne priorytety można podzielić na trzy grupy:
1. Redukcja efektów podatkowych poprzez
(i) przesuwanie opodatkowania w czasie (deferal of tax),
(ii) zróżnicowanie rodzajów inwestycji,
(iii) dzielenie się zyskiem z członkami rodziny (income splitting).
2. Planowanie miesięcznych przychodów z różnych źródeł, jak również płatności podatkowych;
3. Konserwacja kapitału.
Warto zaznajomić się ze stroną podatkową finansów emerytalnych Bowiem, to, co się liczy, to to, co pozostaje z przychodów po zapłaceniu podatków.
Planowanie dochodów emerytalnych jest zróżnicowane w zależności od wieku.
I. Wiek przed-emerytalny (poniżej 60. roku życia).
Niektóre plany emerytalne sponsorowane przez pracodawców (Registered Pension Plan – RPP) pozwalają na tzw. emeryturę „phase-in” w wieku 55 lat podczas kontynuowania benefitów emerytalnych pod warunkiem, że pracownik uzyskał prawo do nich ze względu na staż pracy.
II. Tradycyjna emerytura (wiek 60-70).
W tym okresie rozpoczęcie pobierania CPP, jak i OAS mogą zostać przesunięte w czasie. Za każdy rok opóźnienia ponad wiek 65. możemy powiększyć wypłatę. Z chwilą podjęcia decyzji pobierania OAS, należna kwota nie zwiększa się w miarę upływu dodatkowych lat życia w Kanadzie. Składając podanie o emeryturę należy się zdecydować od kiedy chcemy rozpocząć?
Czyli, na przykład, jeżeli zdecydujemy, że CPP chcemy zacząć pobierać już od 60. roku życia, to za każdy wcześniejszy rok przed ukończeniem 65. lat życia, rząd obcina wysokość emerytury o 7.2%/rok czyli przez pięć lat o 36%. Z kolei, gdy chcemy opóźnić moment rozpoczęcia pobierania emerytury, wówczas rząd dolicza 8.4% za każdy rok, maksymalnie o 42%, ponieważ w wieku 70, musimy zacząć pobierać. Nie ma dalszego opóźniania po osiągnięciu wieku 70.
Canada pension zależy od wysokości składek płaconych co roku przez podatnika i pracodawcę. Osoby samozatrudnione opłacają podwójnie, ponieważ są traktowane jako pracownik i pracodawca w jednej osobie. W roku 2021 maksymalne składki CPP wynoszą $3,166.45 od dochodu $61,600. Połowę płaci pracownik, a drugą połowę pracodawca. Czyli osoba samozatrudniająca się musi odprowadzić do Ottawy $6,166.45 czyli ponad $527 na miesiąc.
Aby dostać maksymalną emeryturę CPP należy odprowadzać maksymalne kwoty przez wiele lat. W roku 2021 maksymalna emerytura CPP wynosi $1,203.75/miesiąc dla nowych aplikantów czyli $14,445/rok. Wypłaty mają miejsce prawie najpóźniej jak tylko można, bo zwykle 26-28 każdego miesiąca. Jeśli opóźnimy pobieranie do 70. roku, wówczas miesięczna maksymalna emerytura wzrasta do $1,709.33, a w skali rocznej do $20,075. Jeżeli osoba opłacała tylko np. 50% maksymalnych składek lub/i przez mniej niż 40 lat, to praktycznie nie można samemu obliczyć wysokość emerytury, bo nie mamy wszystkich danych od roku 1995 oraz formuły do kalkulacji są skomplikowane.
Najwcześniej można ubiegać się o emeryturę CPP po miesiącu od chwili ukończenia 59. roku życia.
Trzeba zadeklarować się na start rozpoczęcia pobierania emerytury w przeciągu 12 miesięcy oraz należy mieć co najmniej jedną opłaconą składkę CPP.
Z kolei OAS możemy dostawać dopiero od 65 roku życia, jeżeli spełniamy warunki. Możemy opóźnić rozpoczęcie OAS do 70 roku życia.
Kiedy pracujemy lub mamy biznes w wieku emerytalnym i posiadamy limit na inwestycje w RRSP, wówczas jedną ze strategii podatkowych może być rozpoczęcie wcześniejszego pobierania CPP i/lub OAS i wpłacanie pobranych emerytur na konto RRSP, aby wyeliminować płacenie podatków w danym roku i mieć kontrolę nad inwestycją RRSP.
III. Wiek późnej emerytury (ponad 70). W roku, w którym kończymy 71 lat, mamy obowiązek wyjęcia pieniędzy z Registeted Retirement Savings Plan i albo opodatkowania się od wyciągniętej kwoty, albo przełożenia na tzw. Registered Retirement Income Fund (RRIF) lub na tzw. annuity.
OAS
Emerytura Old Age Security (OAS) przysługuje większości osobom, które ukończyły 65. rok życia. Wystarczy mieszkać w Kanadzie minimum 10 lat od chwili osiągnięcia pełnoletności i posiadać prawny status w momencie, gdy podanie o emeryturę jest zatwierdzane (obywatel lub rezydent). Nie ma obowiązku podjęcia jakiejkolwiek pracy, aby się kwalifikować, stąd korzyść ze ściągania rodziców do Kanady. Po dziesięciu latach prawnego pobytu mają nie tylko OAS, ale dodatkowo GIS.
Ci, co mieszkają poza Kanadą, którzy osiągnęli 65. rok życia i mieszkali w Kanadzie przez wymagany okres co najmniej 20. lat od chwili ukończenia 18. roku życia muszą mieć również powyższy status prawny zanim opuścili Kanadę. Non-residents, którzy otrzymują OAS powinni składać Old Age Return of Income (T1136), aby rząd mógł ustalić tzw. OAS clawback.
Emerytura OAS stanowi dodatkowy, bardzo zyskowny dochód, bo nie wymaga płacenia na nią składek. Maksymalna emerytura OAS wynosi około $615/miesiąc przy maksymalnym wymaganym okresie pobytu w Kanadzie 40 lat. Gdy podatnik wyjechał z Kanady po 20 latach, to dostanie połowę. Gdy oboje małżonkowie mieszkali w Kanadzie 40 lat, oznacza to dochód około $14,760 na rok, a zakładając, że będą żyć do 90 roku życia czyli przez następne 25 lat, dostaną z Kanady ponad $177,000, jeżeli nie będzie inflacji. Ale gdy będzie, to dobra wiadomość – emerytury wzrastają minimalnie co roku. Dla przykładu: Rządowy Consumer Price index wzrósł w obecnym kwartale (od lipca do września, 2021, o 1.3%, stąd benefity też wzrosną o 1.3%. Co prawda kwartał się jeszcze nie skończył, ale nasz rząd potrafił wyliczyć CPI indeks za cały kwartał nawet w jego środku…
Nie zapominajmy o ważnej zasadzie podatkowej. Emerytura OAS nazywana jest w terminologii podatkowej „Social Benefit”. Dla osób o dużych dochodach emerytalnych nie ma „social benefit”, całe OAS zamienia się w podatek pod nazwą „Social Benefit repayment. Ma to miejsce, gdy całkowity dochód emeryta przekracza $129,000, a redukcja OAS zaczyna się od dochodu powyżej $80,000. Ale to nie koniec konfiskaty emerytur. Dodatkowo, w sposób wyjątkowo wyrafinowany, odbierany jest kredyt z tytułu wieku emerytalnego 65., począwszy od dochodu około $39,000 (kwota ta nieznacznie rośnie co roku). Kredyt ten wynosi $7,713 (federalny) i $5,312 (prowincjonalny). Dlaczego wyrafinowany? Bo nie pojawia się nigdzie na formularzu przeznaczonym do komputerowej kalkulacji należnych kredytów podatkowych. W języku podatkowym nazywa się ten zabieg „Age Credit Clawback”, który redukuje lub niweluje kredyt podatkowy z tytułu wieku, który miał służyć do redukcji podatków.
Stąd nasuwa się pomysł na optymalne planowanie dochodów w wieku emerytalnym, aby jak najmniej stracić. Być może opłaca się opóźnienie pobierania emerytur. Być może warto rozważyć założenie korporacji, ponieważ dochody korporacji nie dodają się do kalkulacji dochodu i redukcji kredytów właścicielowi na podatku indywidualnym.
Oprócz CPP i OAS mamy jeszcze inne benefity, a mianowicie:
1. Guaranteed Income Supplement
2. The Allowance
3. The Allowance for the Survivor.
Powyższe benefity uzależnione są od wieku, statusu matrymonialnego oraz dochodu. One są wolne od podatku. Skoro coś dają wolne od podatku, warto sprawdzić, czy przypadkiem nic mi się nie należy?
Powyższe benefity są kalkulowane co roku w lipcu w oparciu o net income roku ubiegłego. W związku z tym płatności mogą ulegać zmianie co roku, gdy zmianie ulega dochód. Dodatkowo, w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku następuje przeliczenie na nowo wysokości zasiłków ze względu na wzrost kosztów utrzymania według CPI. Jeżeli nastąpił wzrost kosztów – nastąpi również wzrost benefitów. Gdy CPI się obniży, nie ma zmiany wysokości benefitów. Czyli innymi słowy benefity mogą jedynie wzrastać lub pozostawać bez zmian.
System emerytur jest tak pomyślany, aby przysłowiowy pies z kulawą nogą nie był w stanie się połapać w kalkulacji wysokości benefitów. Bo w lipcu zmienia się kalkulacja oparta o dochody net roku ubiegłego oraz o zmianę CPI. W obecnym kwartale maksymalny OAS benefit wzrósł i wynosi $626.49. Maksymalny benefit GIS dla samotnej osoby z dochodem poniżej $18,984 wynosi $935.7 czyli $11,220 w skali rocznej.
Na koniec wiadomość dla osób, które dożyją 75. lat. Począwszy od lipca 2022 otrzymają powiększony o 10% benefit OAS.
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
905 821-1888
647 648-6363