Nowe programy i zmiany do obecnych
Nowe programy i zmiany do obecnych
Budżet 2021 został zatwierdzony 29 czerwca 2021, a w nim, między innymi, CRHP, który miał trwać do 23 października 2021.
Rząd znalazł sposób na przedłużenie tego programu do soboty 7 maja 2022 wraz ze zwiększeniem subsydium do 50%. Również zostały wprowadzone nowe programy zapomóg dla biznesów i osób indywidualnych: Tourism and Hospitality Recovery Program (THRP) oraz Hardest-Hit Business Recovery Program (HHBRC). Programy Caregiver Benefit (CRCB) oraz Sickness Benefit (CRSB) będą również przedłużone do soboty 7 maja, 2022.
Ogłoszono również nowy program dla pracowników o nazwie Canada Worker Lockdown Benefit (CWLB), który będzie płacił $300/tydzień dla pracowników, którzy nie będą mogli pracować z powodu lockdowns zarządzonych przez rząd, począwszy od 24 października 2021 do soboty 7 maja, 2022. Nadto pracownik nie musi kwalifikować się na EI, a ci którzy się kwalifikują nie mogą brać obu benefitów w tym samym czasie. Innymi słowy wychodzenie z pandemii nie jest jeszcze oficjalnie zakończone, skoro wprowadzono w życie nowy zasiłek z tytułu lockdownów na ponad pól roku do przodu, począwszy od 24 października, 2021.
Niestety programy CEWS, CERS oraz CRB nie zostały przedłużone i zakończyły żywot 23 października 2021. Program CRB został zastąpiony programem CWLB. Pamiętajmy jednak, że można się starać o pieniądze w programach CEWS i CERS do 180 dni licząc od końcu subsydiowanego okresu.
THRP Program
Pomoc dla biznesów w kategorii turystyki i rozrywki być może będzie w stanie reanimować tę dziedzinę gospodarki. W tej kategorii mamy następujące rodzaje biznesów: hotele, restauracje, bary, festiwale, agencje turystyczne, operatorzy wycieczek, trade shows, konferencji, etc. Program ten będzie wspierał zarówno wynagrodzenia dla pracowników, jak i czynsze. Nie jest pewne czy w tej kategorii zmieszczą się takie biznesy jak siłownie, studia taneczne, kręglarnie, zakłady czyszczenia odzieży, które zaliczyły ogromne straty finansowe.
Kto może się kwalifikować? Firmy, które miały spadek przychodu co najmniej 40% w ciągu pierwszych 13 kwalifikujących okresów programu CEWS (12-miesięczny spadek oraz w bieżącym okresie również spadek co najmniej 40%. Maksymalne subsydium a konto zatrudnienia i czynszu może osiągnąć 75% od 24 paździenika 2021 do Marca 12, 2022 (okresy 22-26). Później będzie redukcja o 50% w dół.
HHBRP
Te biznesy, które nie będą kwalifikować się na program HHRC, a które bardzo ucierpiały z powodu pandemii, będą mogły ubiegać się o subsydia w kategorii płac i czynszu, jeżeli będą spełniały dwa następujące warunki:
1. Spadek przychodu o co najmniej 50% w okresie 12-miesięcznego spadku przychodu liczonego dla programu CEWS, oraz
2. Spadek przychodu w bieżącym okresie o co najmniej o 50%.
Kalkulacja 12-miesięcznego spadku przychodu ma być tak samo kalkulowana jak w programie HHRC.
Podobnie też jak w programie HHRC, 50% subsydium ma mieć miejsce od 24 października, 2021 do 12 marca, 2022 (okresy 22-26).
Subsydium będzie inaczej kalkulowane niż w programie HHRC. Spadek przychodu 75% lub powyżej będzie generował subsydium 50%, a w okresie 13 marzec – 7 maj 2022 – tylko połowę czyli 25%.
Natomiast do kalkulacji sybsydium przy spadku przychodu w przedziale 50-74% używamy formuły, która jest następująca = 10% plus (spadek przychodu – 50%) * 1.6. Na przykład: spadek przychodu wyniósł 60%, stąd nasza formuła prezentuje się następująco: 10% + (60% spadek – 50% ) *1.6 = 26%.
Public Health Lockdown
W przypadku powrotu pandemii, firmy podlegające zarządzeniom kwalifikujących się restrycji zdrowotnych będą kwalifikować się na subsydia według programu HHRP, bez względu na sektor gospodarki.Lockdowny muszą trwać co najmniej siedem dni w danym okresie płacenia subsydiów i które spowodują spadek przychodu co najmniej 25% w porównaniu do referencyjnego okresu. Firma nie będzie musiała wykazać się spadkiem w okresie 12 miesięcy, lecz jedynie spadkiem w bieżącym okresie.
Skoro wprowadzono taki program, to brakuje nam tylko lockdownów…
Wzrost miesięcznego limitu CERS
Na podstawie bieżących przepisów, limit wydatków jest $75,000/miesiąc/ lokalizację oraz $300,000 łącznie na wszystkie lokalizacje.
Aby pomóc biznesom, które najbardziej ucierpiały, rząd zaproponował zwiększenie łącznej kwoty na wszystkie lokalizacje z $300,000 na $1MLN, począwszy od 24 października, 2021. Nowy limit będzie dla wszystkich biznesów, które będą się kwalifikować w pragramie THRC i HHBRP.
CRHP
Program ten miał się zakończyć 20 listopada 2021. Dzięki zmianom, program ten podwyższy subsydium w okresie 24 październik – 20- listopad 2021 do 50%, a ponadto będzie przedłużony do 7 maja 2022 wraz z opcją dalszego przedłużenia do 2 lipca 2022. Proponowana zmiana przedłużenia programu, który ma tzw. baseline marzec 14 – kwiecień 10, 2021, będzie używał tych informacji do kalkulowania wzrostu wynagrodzenia. Istniejące obecnie warunki kwalifikowania się będą nadal stosowane włącznie ze spadkiem przychodu większego niż 10%.
Nie można starać się o CEWS i CRHP równocześnie. Trzeba wybrać. Jeżeli oba programy dają identyczny wynik finansowy, to wówczas można ubiegać się jedynie o CEWS. Nomiast można zmieniać programy w następnych okresach, jeżeli jest to korzystniejsze.
Różnice między CEWS i CRHP
Jakie są największe różnice pomiędzy programami CEWS i CRHP? CEWS jest kalkulowany podstawie kwalifikujących się płac kwalikfikujących się pracowników w danyn okresie, podczas gdy CRHP jest kalkulowany na wzroście wynagrodzenia dla kwalifikujących się pracowników. Wzrost wynagrodzenia oznacza wzrost wynagrodzenia liczony dla kwalifikujących się pracowników w relacji do tzw. base period (całkowite płace w okresie „base period” czyli w okresie marzec 14, 2021 – kwiecień 10, 2021 czyli okres 14 dla CEWS). W obu okresach – bieżący okres oraz bazowy okres, kwalifikujący się pracownik ma górny limit $1,129/tydzień. Ponadto dla osób non-arm’s nie może przekroczyć właściwej płacy zarówno w okresie bazowym, jak i bieżącym.
Można ubiegać się o CRHP dla wcześniejszych pracowników, jak i nowych. Do kalkulacji bieżemy pod uwagę wzrost płac dla wcześńiejszych pracowników, płac nowych pracowników lub wcześniejszych pracownikó, którzy powrócili do pracy w okresie 17 lub późniejszym.
Aby kwalifikować się na CRHP, firmy muszą spełniać dodatkowo następujące warunki:
1. Fima musi być Canadian Controlled Private Corporation, która kwalifikuje się na small business deduction;
2. Spółka, aby się kwalifikować musi spełniać warunki odnośnie kto i jakie ma w niej udziały.
Pracodawcy nie kwalifikujący się na program CEWS również nie kwalifikują się na program CRHP.
Kwalifikujący się pracownik musi spełniać te same warunki kwalifikacyjne, jak pracownik w programie CEWS, począwszy od okresu numer 5. Pracodawca można starać się o grant na płacach dla pracowników, którzy byli aktywni a danym okresie. Czyli program ten nie dotyczy pracowników, którzy nie pracowali w danym okresie.
Wynagrodzenie, które się kwalifikuje stanowi ogólnie płaca, niektóre benefity, które podlegają opodatkowaniu, prowizje i inne rodzaje wynagrodzenia. Ogólnie są to płatności, które podlegają kalkulacji potrąceń podatkowych. Są one te same co w programie CEWS. Nie liczy się tzw. retiring allowance lub severance pay, stock options benefits lub osobiste użytkowanie firmowego samochodu.
Aby kwalifikować się na CRHP, firma powinna wykazać się spadkiem przychodu 0% w okresie 17, 10% w okresach 18-22 lipiec 4, 2021 – listopad 20, 2021. Gdy spadek przychodu jest mniejszy od 10% – firma nie kwalifikuje się. Kalkulacje grantów nie są, niestety, proste z uwagi na tzw deeming rules.
GIS
Rząd również przygotował emerytom niespodziankę w ramach programu BBB czyli Build Back Better ( Great Reset). Gdy nie wiadomo o co chodzi w tym programie, to pewnie chodzi o pieniądze. Niektórzy emeryci, którzy dostali CERB w roku 2020, kiedy „wszyscy brali” bez żadnej kwalifikacyjnej kontroli, teraz dostali listy nakazujące zwrot tego co dostali, a ponadto, ponieważ ich dochód był powiększony na podatku za rok 2020 o CERB, obcięto im GIS. Czyli teraz dostali podwójną karę. Skąd emeryt miał wiedzieć, że się nie kwalifikował, gdy agencja tego nie wiedziała? Jak widać na tym przykładzie, program BBB działa jako ratunek dla rządu, który najpierw skopał sprawę, a teraz rabuje emerytów poprzez zabranie im pieniędzy niezbędnych na przeżycie. Jak zwykle nikt nie odpowiada za tę sytuację.
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
905 821-1888
647 648-6363