Sprzedaż nieruchomości w Polsce bez ryzyka cz.2
Sprzedaż nieruchomości w Polsce bez ryzyka cz.2
z Warszawy pisze radca prawny Małgorzata Milewska – Kita
Kontynuujemy cykl publikacji o sprawach spadkowych i obrocie nieruchomościami w Polsce. Na szczególny czas epidemii COVID – 19 oferujemy wyjątkowe rozwiązanie dla Polonii kanadyjskiej – możecie Państwo uzyskać nieodpłatnie informacje o aktualnych przepisach polskich w tym zakresie, kierując zapytania na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości wymaga szczególnej formy – podpisania przed notary public w obecności dwóch świadków, a następnie uzyskania potwierdzenia uprawnień notariusza przez Official Documents Services, 222 Jarvis St, Toronto oraz legalizacji dokumentu pełnomocnictwa przez Konsula RP w Toronto.
W treści pełnomocnictwa, dla ochrony własnych interesów, należy wskazać minimalną kwotę i walutę sprzedaży, numer Państwa rachunku bankowego do bezpośredniej wpłaty pełnej ceny przez kupującego lub – w przypadku ustanowienia w umowie sprzedaży zabezpieczenia uzyskania ceny w postaci depozytu notarialnego – numeru Państwa konta do dokonania przez notariusza przelewu zdeponowanej przez kupującego na rachunku kancelarii notarialnej ceny sprzedaży.
Niezwykle istotne jest też wskazanie w pełnomocnictwie terminu zapłaty ceny sprzedaży. Aktualnie, do czasu przywrócenia pełnego zakresu połączeń lotniczych, efektywnym sposobem wysyłki dokumentów do Polski są usługi kurierskie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa transakcji warto w każdym przypadku rozważyć zlecenie kompleksowego przeprowadzenia, w Państwa imieniu, transakcji sprzedaży nieruchomości doświadczonemu adwokatowi lub radcy prawnemu w Polsce.
Zważywszy, że zgodnie z polskim prawem przeniesienie własności nieruchomości następuje bezwarunkowo już w chwili podpisania aktu notarialnego umowy sprzedaży, niezależnie od tego, czy cena została przez kupującego uregulowana czy nie, warto z pomocą adwokata lub radcy prawnego wynegocjować w umowie sprzedaży zapis o zabezpieczeniu otrzymania pełnej ceny w ten sposób, że kupujący, jeszcze przed datą podpisania umowy wpłaci do depozytu notarialnego pełną cenę, która po zawarciu umowy sprzedaży zostaje przelana przez notariusza na konto, wskazane przez sprzedającego.
Jest to optymalny i stosunkowo niedrogi sposób zabezpieczenia uzyskania ceny przy transakcjach finansowanych przez kupującego ze środków własnych (tzw. transakcje gotówkowe). Ponadto, przed sprzedażą dobrze jest sprawdzić skutki prawno – podatkowe planowanej transakcji i ustalić najdogodniejsze warunki sprzedaży w świetle podatku dochodowego i ewentualnie także podatku od spadków i darowizn.
W szczególności warto pamiętać, że sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym po upływie 5 pełnych lat od daty jej nabycia, w tym także – przy nieruchomościach spadkowych – po upływie 5 lat od daty jej nabycia przez spadkodawcę. Tym samym w roku 2022 można sprzedać bez podatku dochodowego nieruchomości, nabyte przez spadkodawcę w roku 2016 i latach wcześniejszych.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 518 77 78, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 12 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.