Testament, umowa dożywocia czy darowizna
Testament, umowa dożywocia czy darowizna
z Warszawy pisze radca prawny Małgorzata Milewska – Kita
Kontynuujemy cykl publikacji o sprawach spadkowych i obrocie nieruchomościami w Polsce. Na szczególny czas epidemii COVID – 19 oferujemy wyjątkowe rozwiązanie dla Polonii kanadyjskiej – możecie Państwo uzyskać nieodpłatnie informacje o aktualnych przepisach polskich w tym zakresie, kierując zapytania na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Istnieje kilka sposobów na przekazanie majątku bliskim osobom – umowa dożywocia, testament albo darowizna. Na tę pierwszą opcję decyduje się jednak niewiele osób, albowiem umowa taka dotyczy wyłącznie nieruchomości i wiąże się z obowiązkiem dożywotniego utrzymania zbywcy przez obdarowanego.
Przedmiot umowy dożywocia nie wchodzi do spadku, co eliminuje na przyszłość kwestie zachowku na rzecz członków rodziny zbywcy. Umowy dożywocia i darowizny wywierają skutki w momencie ich zawarcia, natomiast testament – po śmierci spadkodawcy. Odwołanie testamentu może nastąpić w każdym czasie, natomiast możliwości odwołania dożywocia i darowizny są bardzo ograniczone tak terminem, jak i przyczyną.
Odwołanie wykonanej darowizny może nastąpić jedynie ze względu na rażącą niewdzięczność obdarowanego. Umowa darowizny, mimo nieodpłatnego charakteru, czasem pociąga jednak za sobą konkretne obowiązki; jeżeli darczyńca popadnie w niedostatek, na obdarowanym ciąży obowiązek alimentacyjny do wysokości wzbogacenia. Z obowiązku tego obdarowany może się zwolnić, zwracając darowiznę lub jej równowartość. Darowiznę zalicza się na schedę spadkową, jednak darczyńca może zastrzec w umowie inaczej. Zarówno spadek jak i darowizna podlegają zgłoszeniu do urzędu skarbowego; możliwe jest uzyskanie zwolnienia z podatku przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej. Artykuł nie stanowi porady prawnej.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 518 77 78, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 12 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.