Jak odzyskać dług w Polsce cz.2
Jak odzyskać dług w Polsce cz.2
Kontynuujemy cykl publikacji o postępowaniach sądowych w kraju w czasie COVID-19. Na szczególny czas epidemii oferujemy wyjątkowe rozwiązanie dla Polonii kanadyjskiej – możecie Państwo uzyskać informacje o bieżących zmianach przepisów w sprawach spadkowych i nieruchomości, kierując zapytania na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Odzyskiwanie należności w Polsce zaczyna się już de facto od podpisania dobrze sporządzonej umowy. W przypadku sprzedaży optymalnym zabezpieczeniem jest zastrzeżenie, że przeniesienie własności towaru nastąpi pod warunkiem dokonania pełnej zapłaty. Przy umowach sprzedaży, dostawy, najmu i innych kontraktach warto pamiętać o takich zabezpieczeniach, jak weksel.
Odzyskiwanie należności w Polsce zaczyna się już de facto od podpisania dobrze sporządzonej umowy. W przypadku sprzedaży optymalnym zabezpieczeniem jest zastrzeżenie, że przeniesienie własności towaru nastąpi pod warunkiem dokonania pełnej zapłaty. Przy umowach sprzedaży, dostawy, najmu i innych kontraktach warto pamiętać o takich zabezpieczeniach, jak weksel in blanco czy notarialne poddanie się egzekucji które umożliwiają, w razie potrzeby, sprawne i optymalne kosztowo dochodzenie należności na drodze sądowej. Weksel stanowi podstawę do wszczęcia tańszego i szybszego postępowania sądowego, natomiast notarialne poddanie się egzekucji zastępuje wyrok sądowy.
W przypadku dobrowolnego poddania się egzekucji, wystraczające jest uzyskanie przez wierzyciela sądowej klauzuli wykonalności. Niestety, ze szkodą dla wierzycieli, zarówno weksel in blanco, jak i sporządzenie przez kontrahenta aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji są nadal rzadko spotykane. Znacznie częściej spotykanym zabezpieczeniem zapłaty przy transakcjach o znacznej wartości jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości, zastawu rejestrowego na ruchomościach lub też poręczenie osoby trzeciej. Mobilizujący dla kontrahenta będzie także zapis umowny o podwójnej wysokości odsetek ustawowych w razie opóźnienia w dokonywaniu płatności.
Natomiast przy umowach najmu najczęstszym zabezpieczeniem jest zawarcie przed notariuszem umowy o najem okazjonalny, w której najemca wskazuje adres, gdzie zamieszka w przypadku rozwiązania albo zakończenia umowy najmu. Pozwala to na sprawne usunięcie z lokalu najemcy, zalegającego z opłatami. Odnośnie zabezpieczenia świadczenia niepieniężnego, np. umowy dostawy, najczęstszym jest zapis o karze umownej, stanowiącej swego rodzaju odszkodowanie w wypadku niewykonania albo nienależytego wykonania umowy. Brak umowy czy pisemnego potwierdzenia długu przez dłużnika stawia pod znakiem zapytania sukces w postępowaniu zarówno przedsądowym, jak i sądowym.
Jak skutecznie działać dla odzyskania długu? Kluczowy jest tu czas reakcji na brak płatności. W przypadku opóźnienia we zapłacie należy niezwłocznie przesłać dłużnikowi wezwanie do zapłaty z podaniem kwoty, ostatecznego terminu zapłaty i numeru rachunku bankowego wierzyciela. Wezwanie do zapłaty należy przesłać e-mailem, ale także listem poleconym. W przypadku, gdy strony nie zawarły umowa pisemna nie została zawarta, a dłużnik jest zainteresowany zapłatą, w każdym przypadku warto uzyskać od dłużnika pisemne potwierdzenie długu czy to w postaci zobowiązania do dokonania płatności, pisemnego porozumienia o płatnościach ratalnych czy też o umorzeniu części/ całości odsetek w przypadku dokonania płatności. Dobrym rozwiązaniem jest także ustanowienie na tym etapie dodatkowego zabezpieczenia (zastaw, hipoteka, poręczenie). Ostateczny termin płatności, wskazany w wezwaniu, nie powinien przekraczać 30 dni.
Pozwoli to na ustalenie, czy dłużnik ma zamiar dokonać płatności, a także, na szybsze i tańsze uzyskanie sądowego nakazu zapłaty. W przypadku spraw spornych, gdzie dłużnik już od początku kwestionuje roszczenia wierzyciela, warto skorzystać z pomocy radcy prawnego albo adwokata. W przypadku braku reakcji dłużnika na wezwanie do zapłaty wyższych kwot, rozwiązaniem jest niezwłoczne skierowanie sprawy na drogę sądową. Niezwłoczne, albowiem upływ czasu oznacza zazwyczaj topnienie majątku dłużnika, w tym zbywanie majątku przez dłużnika w celu udaremnienia przyszłej egzekucji komorniczej. W przypadku wystąpienia na drogę sądową, nader zalecane jest złożenie wraz z pozwem, a nawet jeszcze przed wniesieniem pozwu, wniosku o zabezpieczenie należności poprzez zajęcie rachunków bankowych dłużnika, ustanowienia hipoteki, zakazu zbywania nieruchomości czy też ustanowienia zastawu rejestrowego na pojazdach.
Uzyskanie takiego zabezpieczenia sądowego istotnie zwiększa szanse na przeprowadzenie skutecznej egzekucji komorniczej po uzyskaniu korzystnego wyroku. Wpis sądowy w przypadku kwoty przekraczającej 20 000 zł wynosi 5% wartości należności. Po uzyskaniu i uprawomocnieniu się korzystnego wyroku sprawę należy skierować do komornika. W przypadku egzekucji z nieruchomości obowiązkowa jest rejonizacja komorników, natomiast w innych przypadkach wniosek egzekucyjny można skierować do dowolnego komornika. W razie problemów z odzyskaniem długu, warto rozważyć zlecenie dochodzenia należności, począwszy od kontaktu z dłużnikiem i wezwania do zapłaty, aż do procesu sądowego i egzekucji komorniczej doświadczonemu prawnikowi.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 518 77 78, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 12 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.