Jak uniknąć zasiedzenia nieruchomości w Polsce
Jak uniknąć zasiedzenia nieruchomości w Polsce
z Warszawy pisze radca prawny Małgorzata Milewska – Kita
Kontynuujemy cykl publikacji o sprawach spadkowych i obrocie nieruchomościami w Polsce.
Na szczególny czas epidemii COVID – 19 oferujemy wyjątkowe rozwiązanie dla Polonii kanadyjskiej – możecie Państwo uzyskać nieodpłatnie informacje o aktualnych przepisach polskich w tym zakresie, kierując zapytania na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Prawo własności nieruchomości, odziedziczonych lub pozostawionych w kraju, z upływem lat zagrożone jest coraz większym ryzykiem utraty wskutek zasiedzenia. Zgodnie z polskim prawem zasiedzenie następuje automatycznie, po upływie 20 lub 30 lat od daty objęcia nieruchomości w posiadanie samoistne przez osobę trzecią. Jak uniknąć zasiedzenia? Do nabycia prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie wystarczy nieprzerwane władanie cudzą nieruchomością jak właściciel przez 20 lub 30 lat.
W przypadku dobrej wiary, polskie prawo dla zasiedzenia wymaga upływu 20 lat, w przypadku złej wiary – 30 lat nieprzerwanego posiadania. Po tym okresie dotychczasowy właściciel automatycznie traci prawo własności nieruchomości na rzecz posiadacza samoistnego. Sąd potwierdza nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie na wniosek posiadacza.
Często właściciel nie jest świadomy, że osoby użytkujące jego dom czy ziemię w ten sposób zmierzają do przejęcia własności nieruchomości. Zazwyczaj zasiedzenie jest wynikiem braku pisemnej umowy, dotyczącej korzystania przez członków rodziny czy sąsiadów z nieruchomości, należących do osób zamieszkałych za granicą. Może być także skutkiem nieuregulowanych spraw spadkowych. I tak osoba, która gospodaruje na ojcowiźnie, po upływie 20 albo 30 lat może zyskać prawo własności do całej nieruchomości spadkowej kosztem pozostałych spadkobierców. Aby uniknąć zasiedzenia, należy pamiętać o corocznym opłacaniu podatku od nieruchomości.
Ponadto, jeśli właściciel umożliwia członkom rodziny albo sąsiadom korzystanie z całości lub części nieruchomości, wcześniejsze ustalenia, które są zazwyczaj ustne, należy koniecznie potwierdzić pisemną umową o nieodpłatne korzystanie, a w przypadku odpłatności, umową najmu, użytkowania lub też dzierżawy nieruchomości. Natomiast w przypadku odmowy podpisania umowy przez drugą posiadacza, właściciel może przerwać bieg zasiedzenia występując do sądu z pozwem o wydanie nieruchomości, ustalenie prawa własności, zaprzestanie naruszeń lub z wnioskiem o dział spadku. Rozwiązaniem godnym polecenia ze względu na koszty i szybkość postępowania jest przerwanie biegu zasiedzenia poprzez zawezwanie posiadacza nieruchomości do zawarcia ugody sądowej. Warto podjąć powyższe działania dla przerwania biegu zasiedzenia nieruchomości, pozostawionej w Polsce, aby nie utracić prawa własności.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 518 77 78, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 12 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.