Kłopoty sercowe (medyczne)
Kłopoty sercowe (medyczne)
Kiedy słyszymy podejrzany hałas, jakieś stukanie pod maską silnika samochodu, zaglądamy tam i najprawdopodobniej pojedziemy do garażu, mechanika – aby ustalić przyczynę i zlikwidować skutki jej działania.
Wielokrotnie już pisałem o chorobach serca i układu krążenia, niemniej ciągle i wciąż wiele aspektów tych schorzeń budzi wątpliwości, zarówno wśród ludzi już chorych, jak również tych co są jeszcze chwilowo zdrowi oraz tych którzy wszystko lekceważą, bo wiedzą o tym, że nigdy nie zachorują. Nie wierzycie Państwo, naprawdę są tacy, trudno mi powiedzieć, czy mają rację tak myśląc – bo jak rozróżnić optymizm od lekkomyślności ? Może właśnie na tym polega sztuka czasowego i tymczasowego unikania kłopotów i stresów ? jedno jest pewne, trzeba to robić rozsądnie.
Ale wróćmy do naszego samochodu, w instrukcji obsługi (troubleshooting) możemy znaleźć zalecenia, co należy robić gdy wystąpią określone zakłócenia pracy silnika, gdzie się udać po poradę; a jak przedstawia się sprawa, gdy nie silnik samochodowy – ale nasze serce daje o sobie znać, że jest coś nie tak, że wymaga ono konsultacji technicznej, ten najbardziej pracowity mięsień naszego ustroju zaczyna wadliwie pracować ?
Postaram się w sposób zwięzły podać PT Czytelnikom program postępowania w przypadkach, manifestujących się niektórymi objawami, które mogą wskazywać na serce lub układ krążenia jako ich przyczyny. Ujęte to jest w dwie grupy: pierwsza to objawy a druga zalecenie postępowania (oznaczone literami od A do D), a zatem otwieramy Heart Toubleshooting Guide.
Nagłe, niespodziewane uczucie ciśnienia, wypełnienia i ściskania, lub bólu pośrodku klatki piersiowej, trwającego dłużej niż kilka minut, lub o charakterze bólu powracającego – zalecenie A.
Ból promieniujący ze środka klatki piersiowej w kierunku ramion, szyi, lub rąk – zalecenie A .
Uczucie niepokoju z lekkim bólem głowy, omdlenia, pocenie się, nudności, krótki oddech – zalecenie A.
Ból w klatce piersiowej w wyniku wysiłku fizycznego lub silnego emocjonalnego wrażenia, który ustępuje po odpoczynku lub zrelaksowaniu emocjonalnym – zalecenie B. Bicie serca w szybkim lub nieregularnym rytmie – zalecenie C .
Gwałtowny i mocny ból głowy, bez wyraźnej przyczyny – zalecenie D.
Gwałtowny objaw niewyraźnego widzenia lub jego zanik, szczególnie gdy dotyczy tylko jednego oka – zalecenie D.
Nagłe uczucie osłabienia lub odrętwienia okolicy twarzy, ręki lub nogi jednej tylko połowy ciała – zalecenie D.
Zanik mowy lub wyraźne trudności mówienia lub zrozumienia – zalecenie D.
Bez powodu zaistniałe nagłe omdlenie, upadek, zawrót głowy, brak stabilnej postawy, szczególnie gdy w połączeniu z którymkolwiek z objawów wymienionych poprzednio – zalecenie D.
Wyjaśnienie w/w zaleceń:
A – należy otrzymać natychmiastową pomoc. Opisane objawy są wczesnymi sygnałami ostrzeżenia przed atakiem serca. Jeśli obserwujesz jeden lub więcej takich objawów – nie zwlekaj. Zadzwoń pod # 911 lub niech ktoś zawiezie cię do szpitala.
B – udaj się jak najszybciej do lekarza, szczególnie wtedy, gdy symptomy wystąpiły u ciebie po raz pierwszy. Specjalista będzie poszukiwał dalszych dowodów zaistnienia anginy pectoris, lub po prostu anginy. Jest to ból w klatce piersiowej w wyniku niedotlenienia mięśnia sercowego.
C– udaj się jak najszybciej do lekarza. Jeżeli serce twoje gwałtownie przyspieszyło rytm pracy, bije bardzo szybko i rytm ten utrzymuje się dłużej bez żadnego powodu – powiedz o tym koniecznie lekarzowi. Jeżeli odczuwasz trzepotanie serca, lub masz odczucie „flip-flop” serca, powtarzające się wielokrotnie w krótkim czasie, powiedz o tym lekarzowi, szczególnie gdy towarzyszą temu zawroty głowy, mdłości lub ból w klatce piersiowej. Masz prawdopodobnie arytmię, migotanie lub trzepotanie przedsionków.
D – udaj się po natychmiastową poradę do lekarza. Objawy twoje są ostrzeżeniem przed udarem mózgu (stroke), nie lekceważ ich, nawet jeżeli trwają tylko krótki czas (może to być tylko minuta). Może to być sytuacja zaistniałego łagodnego udaru mózgu (TIA), który jest bardzo realnym zwiastunem poważnego, uszkadzającego udaru mózgu.
Każdy gospodarz własnego serca powinien być świadomy okoliczności zagrażających jego sercu oraz układowi krążenia.
Silent Ischemia – ma miejsce gdy następuje ograniczony dopływ krwi do serca, mózgu lub innego witalnego organu na skutek skurczu lub zablokowania naczyń krwionośnych. W przypadku serca, taka sytuacja wiąże się gwałtownym bólem (angina).
Może wystąpić bez żadnych wcześniejszych zwiastujących ją objawów, dlatego też nosi nazwę cichego niedokrwienia. Ludzie cierpiący na silent ischemia mogą doznać ataku serca bez żadnych wcześniejszych zwiastunów. Problem może być zdiagnozowany w czasie Stress Testu lub 24-godzinnego EKG monitorowania serca.
Stroke – występuje gdy naczynie krwionośne doprowadzające tlen i produkty odżywcze do mózgu pęka lub jest zablokowane w wyniku atherosklerozy lub zatoru naczyniowego. W każdej z tych sytuacji, część mózgu odżywiana uszkodzonym naczyniem – pozbawiona jest tlenu i tkanka nerwowa pozbawiona życiodajnego tlenu obumiera w kilka minut. Gdy komórki nerwowe nie mogą funkcjonować i obumierają, konsekwentnie obszary i części ciała kontrolowane przez te nerwy – nie mogą funkcjonować także, dochodzi do wypadnięcia tych czynności. W wyniku udaru mózgu (stroke) można utracić zdolność chodzenia, mówienia, widzenia, pamięć, lub nawet zdolność myślenia. Te tragiczne, niszczące podstawowe często funkcje organizmu efekty udaru są zazwyczaj nieodwracalne, ponieważ martwa tkanka mózgowa nie może być najczęściej zregenerowana.
Transient Ischemic Attacks – małe udary poprzedzają w 10% pełne, dokonane udary mózgu. Mniej więcej 36% ludzi, którzy mieli jeden lub więcej TIA mają w późniejszym czasie pełną definicję patologiczną stroku. Połowa z nich zachoruje na udar mózgu w przeciągu roku, zatem wystąpienie TIA jest groźnym ostrzeżeniem i zwiastunem nadchodzącego kryzysu. TIA dokonuje się gdy zator naczyniowy blokuje czasowo (przejściowo) arterię mózgową i fragment mózgu nie otrzymuje odpowiedniej do zapotrzebowania ilości krwi. Objawy TIA trwają krótko, czasami do 5 minut i dlatego są często lekceważone. A może to być śmiertelna omyłka. Pamietajmy o tym.
Osoby zainteresowane powyższą tematyką zapraszam do konsultacji. Tel. 416 804-3934 w Mississauga.
Dr. T. Szczesny Andrews, Ph.D. studiował nauki medyczne w Polsce. Specjalizuje się od ponad 30 lat w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie, której tajniki zgłębiał w czasie kolejnych lat pracy w Afryce, Chinach i Korei. Stosuje również sprawdzone i naukowo udokumentowane metody Dietetycznej Korekty Żywienia, pracował naukowo na Uniwersytetach w Warszawie i Montrealu. Jest autorem wielu prac naukowych.