Zapalenie pęcherza moczowego
Zapalenie pęcherza moczowego
Zapalenie pęcherza moczowego może być pochodzenia zakaźnego lub toksycznego. Jego powstawaniu sprzyjają wszelkie stany powodujące niedostateczne opróżnianie się pęcherza oraz obecność w nim ciał obcych. Dlatego też zapalenie pęcherza towarzyszy często przerostowi gruczołu krokowego, zwężeniom cewki moczowej, niedowładowi pęcherza, jego kamicy i nowotworom.
Cewnikowanie pęcherza może wywołać stan zapalny wskutek wprowadzenia do niego bakterii w czasie zabiegu. U dziewczynek do zapalenia pęcherza dochodzi szczególnie łatwo wobec krótkości ich cewki moczowej oraz częstej obecności odpływu pęcherzowo-moczowodowego. Zapalenie pęcherza może wystąpić w każdym wieku; częściej dotyczy ono kobiet niż mężczyzn. Pod względem klinicznym odróżnia się postaci ostre i przewlekłe. W postaci ostrej chorzy uskarżają się na bóle w okolicy łonowej, parcie na mocz, częste oddawanie moczu. Ciężkie przypadki mogą przebiegać z gorączką i dreszczami, zwłaszcza gdy sprawa powikła się zapaleniem miedniczek. W nomenklaturze medycznej, amerykańskiej zapalenie pęcherza moczowego jest ogólnie określane jako UTI (urinary tract infection), i jest diagnozowane około osiem milionów razy w ciągu roku.
Głównymi wskazaniami prewencyjnymi w tej chorobie jest picie dużej ilości wody w ciągu dnia (3 lub więcej litrów ), dbanie o częste oddawanie moczu, szczególnie ważne po odbytym stosunku, ogólnie chodzi o to by mocz nie zalegał w pęcherzu zbyt długo. Płyny wypite umożliwiają lepsze płukanie pęcherza i usunięcie bakterii, które lubią się rozwijać w tym środowisku. Na wszelkie zapalenia pęcherza medycyna współczesna stosuje bardzo często kuracje antybiotykowe, które w krótkim czasie prowadzić mogą do mutacji bakterii i tworzenia szczepów opornych na ich działanie. Ogólnym podejściem od strony medycyny naturalnej jest wzmocnienie systemu immunologicznego, oraz w wypadku infekcji bakteryjnej zastosowanie możliwie najskuteczniejszych środków celem jej wczesnego opanowania.
Jedną z bardzo częstych przyczyn powodujących zapalenie pęcherza jest stres, obniżając aktywność systemu odpornościowego – sprzyja wzrostowi bakterii. Opinię naturopatyczną podziela jeden ze słynniejszych urologów Ameryki Dr. McClure, M.D. z Releigh, Północnej Karoliny. Uważa on, że stres to nie tylko zmęczenie i wyczerpanie mięśniowe, lub natężenie obciążeń psychicznych dnia codziennego, to także błędy żywieniowe, jak: brak włókna w diecie, nadmiar cukru, soli, kofeiny – to niektóre z czynników sprzyjających uogólnionym sytuacjom stresowym. Jego zaleceniem jest spożywanie dobrego jakościowo pożywienia, ewentualnie z dodatkiem zestawów wysoko aktywnych witamin, oraz uzupełnieniem dodatkowo witaminą C w dużej ilości po 500 mg co dwie godziny. Jakkolwiek jest to dawka przekraczająca dzienne zapotrzebowanie organizmu, to jednak w momencie zaistnienia infekcji, jest konieczną do stymulacji elementów systemów obronnych.
Innym czynnikiem, znanym, sprawdzonym i skutecznym w przypadkach infekcji typu UTI jest żurawina, znana na tym kontynencie jako Cranberry. Należy jednakże pamiętać, że naprawdę skuteczną jest ona bądź w postaci pełnowartościowych kapsułek (musi być produkowana przez dobrą firmę, ale jest wtedy dość kosztowna ) lub jako bezcukrowa mieszanina konfiturowa w połączeniu z jabłkiem. Wszelkie gotowe soki, koktajle i inne gotowe płyny nie mają żadnego działania terapeutycznego.
Żurawina (Cranberry) jest szczególnie pomocna w przypadkach zapalenia pęcherza u kobiet. Powoduje ona zakwaszenie moczu, co czyni to środowisko mniej podatnym na rozwój bakterii.
Medyczne badania naukowe przeprowadzone w stanie Utah, potwierdziły tezy profilaktyczno-terapeutycznego działania Cranberry bardzo spektakularnie. Składniki zawarte w Cranberry uniemożliwiają bakteriom „przyczepianie” się do ścianek śluzówki układu moczowego, prowadząc do szybkiego ich „wymywania”, usuwania na zewnątrz. Zatem wskazówka dla kobiet z częstymi zapaleniami pęcherza bardzo cenna, należy profilaktycznie stosować w naturalnej, lub skoncentrowanej (Cranberry extract) kapsułkowanej formie żurawinę, w ilości przynajmniej 400 mg standaryzowanego ekstraktu dwa razy dziennie. Koniecznym jest jednakże zasięgnnięcie choćby wstępnej indywidualizowanej opinii lekarza naturopaty.
Innym ziołem bardzo użytecznym, gdy zaleconym przez specjalistę jest Uva-Ursi, uznawana przez fachowców jako jeden z najważniejszych i najbardziej skutecznych środków używanych w leczeniu infekcji pęcherza moczowego. Może być stosowany jako herbata, lub lepiej w formie sproszkowanej „instant” w ilości 500 do 1000 mg, trzy razy dziennie – wg. profesora T.Hudsona, profesora National College of Naturopathic Medicine w Portland, stan Oregon. W przypadku standaryzowanego produktu, zawierającego 20% arbutin, wystarczy zmniejszyć tą dawkę czterokrotnie. Uva ursi może być stosowane jedynie pod kontrolą specjalisty, nie może być zażywana razem z Cranberry, jest niewskazana dla kobiet w ciąży i nie należy jej zbyt długo, bez potrzeby używać. Bolesność przy oddawaniu moczu to jeden z najbardziej dokuczliwych objawów tego schorzenia. Trudne do określenia bóle trwają często długo jeszcze po oddaniu moczu. W takiej sytuacji jest często zalecany korzeń rośliny Kava (brak podobieństwa do kawy jako napoju) mający działanie lekko uspokajające (obecność kavalactonów) oraz najprawdopodobniej dodatkowo antyseptyczne i przeciwzapalne. W takim wielokierunkowym działaniu Kava-kava jest bardzo pomocna w schorzeniach UTI. Nie należy jednak przedłużać stosowania tego zioła, gdyż po dłuższym czasie może powodować zawroty głowy lub inne objawy przedawkowania.
Kava-kava należy używać pod kontrolą kwalifikowanego naturopaty, gdyż preparat ten może kolidować z innymi lekami, stąd nie należy samodzielnie podejmować decyzji terapeutycznych.
Powyższe stwierdzenie odnosi się do olbrzymiej większości ziół leczniczych zalecanych w profilaktyce lub leczeniu wielu chorób. Medycyna naturalna jest najbardziej bezpieczną i wywołującą najmniej skutków ubocznych metodą leczniczą, ale niemniej wymaga olbrzymiej wiedzy, doświadczenia oraz znajomości fizjologii i patologii ze strony osoby ją stosującą, dlatego należy zawsze wcześniej zasięgnąć opinii specjalisty lekarza naturopaty.
Osoby zainteresowane powyższą tematyką zapraszam do konsultacji. Tel. 416 804-3934 w Mississauga.
Dr. T. Szczesny Andrews, Ph.D. studiował nauki medyczne w Polsce. Specjalizuje się od ponad 30 lat w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie, której tajniki zgłębiał w czasie kolejnych lat pracy w Afryce, Chinach i Korei. Stosuje również sprawdzone i naukowo udokumentowane metody Dietetycznej Korekty Żywienia, pracował naukowo na Uniwersytetach w Warszawie i Montrealu. Jest autorem wielu prac naukowych.