Spadek w Polsce – jak to zrobić na odległość cz. 1
Spadek w Polsce – jak to zrobić na odległość cz. 1
z Warszawy pisze radca prawny Małgorzata Milewska – Kita
Kontynuujemy cykl publikacji o sprawach spadkowych i obrocie nieruchomościami w Polsce.
Na szczególny czas epidemii COVID – 19 oferujemy wyjątkowe rozwiązanie dla Polonii kanadyjskiej – możecie Państwo uzyskać nieodpłatnie informacje o aktualnych przepisach polskich w tym zakresie, kierując zapytania na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Do rozporządzania majątkiem spadkowym, położonym w Polsce wymagane jest uzyskanie, odmiennie niż w Kanadzie, postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo notarialne poświadczenia dziedziczenia. Kluczowe jest ustalenie składników majątku, wchodzących do spadku, w szczególności przez sprawdzenie w księgach wieczystych czy nieruchomości, które za życia spadkodawców stanowiły ich własność, wchodzą do spadku czy też zostały zbyte przed ich śmiercią na rzecz jednego ze spadkobierców albo osób trzecich. Jeżeli składniki majątku zostały przez Spadkodawcę, za jego życia, zbyte tytułem darowizny, pominiętym spadkobiercom przysługuje zachowek.
Prawo do zachowku przysługuje najbliższym także w przypadku pominięcia ich w testamencie. Bez znaczenia dla prawa do zachowku pozostaje, czy nieruchomość spadkowa została zbyta po śmierci spadkodawcy. Następnie, w przypadku kilku spadkobierców, należy dokonać umownego albo sądowego działu spadku.
Dział spadku w drodze umowy wymaga zachowania aktu notarialnego. W przypadku nabycia prawa do spadku albo do udziału w spadku, ze względu na trudności z administrowaniem z Kanady nieruchomościami spadkowymi w Polsce, optymalnym sposobem działu spadku jest uzyskanie spłaty pieniężnej udziału spadkowego od pozostałych spadkobierców, a w przypadku odziedziczenia całej nieruchomości, jej sprzedaż.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 518 77 78, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 12 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.