Nerwice wegetatywne
Nerwice wegetatywne
Dzisiejszy felieton w kolumnie Medycyny Naturalnej będzie w pewnym sensie odpowiedzią na telefoniczne pytania czytelników lub zadawane często w czasie konsultacji w Klinice.
Otóż zdarza się dosyć często, że ludzie z którymi rozmawiam są dosyć sceptyczne nastawieni do użycia ziół, preparatów witaminowo-mineralnych lub zastosowania takiej lub innej zmiany w codziennej diecie. Przyczyną takiego nastawienia jest zazwyczaj dotychczasowe złe doświadczenie wynikające z poprzedniego stosowania tych preparatów, a zaleconego i zazwyczaj jednocześnie sprzedanego przez człowieka absolutnie niewykwalifikowanego.
Ani wykształcenie, wiedza lub inne czynniki nie określiły tej osoby jako kompetentnej w stawianiu diagnozy lub stosowaniu zaleceń terapeutycznych. Brak wiedzy dotyczącej farmakodynamiki używanych preparatów, w osobie sprzedawcy, prowadzi do bezmyślnego i często szkodliwego wręcz ich użycia przez niewinnych klientów, ofiar owych „naturalnego leczenia specjalistów”. Jakkolwiek jest prawdą, że preparaty naturalne nie wywołują szkodliwych skutków ubocznych w swoim, właściwie ustawionym sposobie i dawce stosowania – to jednocześnie należy pamiętać, że witaminy, minerały, zioła oraz preparaty homeopatyczne muszą być zastosowane wtedy gdy organizm ich potrzebuje oraz w dawce, która nie przekracza ustalonych norm. I tutaj z pełną odpowiedzialnością, chcę zapewnić Czytelników, że przedawkowanie zarówno witamin, minerałów i ziół jest często bardzo szkodliwe z punktu widzenia zdrowotnego, jak również nieuzasadnione nabywanie tych produktów w ilościach i dawkach MEGA prowadzi do niczym nieuzasadnionych, zbędnych wydatków.
Spotkałem się z przypadkiem, gdy taki właśnie domokrążny MLMowski sprzedawca zalecił przygodnemu klientowi zażywanie witaminy E w dawce 30-krotnie większej od zazwyczaj używanej i bezpiecznej do stosowania przez okres wielu miesięcy, nie bacząc, że mógł doprowadzić do poważnych zaburzeń gospodarki mineralnej (żelazo.!..i inne) oraz poważnego schorzenia przewodu pokarmowego, układu krążenia, serca i zaburzeń hormonalnych u niewinnej ofiary jego „praktyk zdrowotnych”. Niewinna to ofiara ale niemniej bardzo lekkomyślna i naiwna. Stosowana Medycyna Naturalna jest nauką, nie zaś jedynie umiejętnością handlowania, i o tym winni pamiętać klienci, dokonując rozsądnego wyboru komu powierzyć opiekę nad swoim bezcennym skarbem – własnym zdrowiem.
Aby pomóc Państwu zrozumieć teorię, filozofię leczenia i zapobiegania tym chorobom, przedstawię dzisiaj krótki zarys regulacji procesów fizjologicznych jaki ma miejsce w naszym organizmie.
Otóż układ nerwowy, wraz z układem hormonalnym, koordynuje wszystkie czynności organizmu. Specyfika i niezwykła złożoność budowy i czynności tych układów uwidacznia się także w interpretowaniu przyczyn i rozwoju chorób. Patologia dzieli układ nerwowy na układ – animalny – regulujący działania dowolne i biorący udział we współdziałaniu ze środowiskiem zewnętrznym oraz autonomiczny (wegetatywny) – regulujący czynności mimowolne, koordynujący czynności poszczególnych narządów niezależnie od środowiska zewnętrznego.
Przybliżę Państwu wiedzę bardzo skondensowaną i ogólną na temat zaburzeń układu autonomicznego. Układ ten dzieli się na część przywspółczulną (układ parasympatyczny) i współczulną (układ sympatyczny). Układ ten zawiaduje czynnościami niezależnymi od woli, takimi jak ruchy perystaltyczne i czynność wydzielnicza żołądka i jelit, wydzielanie gruczołów dokrewnych, czynności serca, napięcie mięśniówki naczyń krwionośnych, funkcje oddechowe i wydalnicze itp. Każda z takich czynności ma swój odpowiedni ośrodek w międzymózgowiu. Część współczulna i przywspółczulna układu wegetatywnego działają antagonistycznie, pozwalając na utrzymanie określonych czynności w równowadze homeostatycznej.
Przyczyną nerwic wegetatywnych jest niejako „konflikt” między procesami pobudzenia i hamowania nerwowego.
Zjawiska prowadzące do takiego stanu są spowodowane działaniem zbyt silnych lub nadmiernie złożonych bodźców. Długotrwałe działanie takich bodźców doprowadza do rozkojarzenia czynności układu nerwowego, a w konsekwencji do nerwic i psychonerwic. W nerwicach wegetatywnych występują specyficzne zaburzenia dynamiczne w układzie nerwowym, prowadzące do zaburzenia czynności narządów. Jest to typowy przykład zaburzeń o charakterze czynnościowym, bez określonych zmian morfologicznych. Objawy nerwic wegetatywnych mogą być różne, zależnie od „zaangażowania” układów lub dróg nerwowych, zaopatrujących dany narząd. Charakterystyczne są zaburzenia pracy serca, polegające na przyśpieszeniu lub zwolnieniu jego czynności, powstawaniu skurczów dodatkowych, a nawet niemiarowości zupełnej.
Odczuwane są one jako kołatanie, silne uderzenia, bóle serca, uczucie zagrożenia. Dochodzi często do rozszerzenia naczyń (spadek ciśnienia) lub ich zwężenia (wzrost ciśnienia krwi). W wyniku zakłóceń regulacji wegetatywnej naczyń krwionośnych może dojść do rozwoju tzw. nerwic naczyniowych. Należą tutaj: choroba Raynauda, polegająca na okresowych stanach skurczowych drobnych tętniczek, choroba Burgera, erytromelalgia, czyli napadowe rozszerzanie tętnic z silnymi bólami zwłaszcza stóp, oraz scleroderma czyli twardzina skóry, tj. wygładzenie i zesztywnienie powłok obejmujące też mięśnie i niektóre narządy wewnętrzne.
Zaburzenia wegetatywne objawiają się także zmianami w obrazie morfologicznym krwi krążącej i w jej chemizmie oraz zaburzeniami oddychania (np. skurczami oskrzeli), czynnościami przewodu pokarmowego (np. skurczami przełyku, niestrawnościami, kolką jelitową) i czynnościami nerek (nagłe zwiększenie wydalania moczu lub bezmocz wskutek silnych bodźców psychicznych).
Dane uzyskane z badań naukowych wskazują, że odpowiednio zmodyfikowana dieta oraz zabiegi tzw. Electro-Medicine są w stanie usunąć przyczyny oraz skutki nerwic wegetatywnych na zawsze lub na długi okres. Muszą być jednakże poprzedzone szczegółowym badaniem klinicznym, odpowiednią i indywidualnie dobraną metodyką terapeutyczną oraz zabiegami wykonanymi pod kontrolą specjalisty. Osiągnięcia w tej dziedzinie medycyny naturalnej należą do jednych z najbardziej skutecznych w ostatniej dekadzie. Są również doniesienia o bardzo pomyślnych wynikach w leczeniu tymi metodami takich chorób jak AIDS oraz nowotwory złośliwe.
Osoby zainteresowane powyższą tematyką zapraszam do konsultacji. Tel. 416 804-3934 w Mississauga.
Dr. T. Szczesny Andrews, Ph.D. studiował nauki medyczne w Polsce. Specjalizuje się od ponad 30 lat w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie, której tajniki zgłębiał w czasie kolejnych lat pracy w Afryce, Chinach i Korei. Stosuje również sprawdzone i naukowo udokumentowane metody Dietetycznej Korekty Żywienia, pracował naukowo na Uniwersytetach w Warszawie i Montrealu. Jest autorem wielu prac naukowych.