Sprzedaż nieruchomości w Polsce bez ryzyka cz.1
Sprzedaż nieruchomości w Polsce bez ryzyka cz.1
z Warszawy pisze radca prawny Małgorzata Milewska – Kita
Kontynuujemy cykl publikacji o sprawach spadkowych i obrocie nieruchomościami w Polsce.
Na szczególny czas epidemii COVID – 19 oferujemy wyjątkowe rozwiązanie dla Polonii kanadyjskiej – możecie Państwo uzyskać nieodpłatnie informacje o aktualnych przepisach polskich w tym zakresie, kierując zapytania na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Utrzymanie podsiadanych w kraju nieruchomości wymaga z roku na rok coraz większych nakładów, w związku z czym wiele osób, zamieszkałych za granicą, decyduje się na ich sprzedaż. Jak bez ryzyka przeprowadzić transakcję sprzedaży mieszkania lub domu w Polsce w tak trudnych jak obecne warunkach ? Mimo osłabienia złotego i skutków pandemii, formalności związane ze sprzedażą nieruchomości w kraju mogą być dokonywane bez przeszkód. Przy pozyskiwaniu potencjalnego nabywcy nieruchomości zalecane jest korzystanie z usług profesjonalnego agenta nieruchomości.
Ponieważ od 1 stycznia 2014 r. dotychczasowy wymóg posiadania licencji pośrednika nieruchomości został zniesiony, a usługi pośrednictwa może wykonywać każdy, kluczową kwestią przy wyborze agenta nieruchomości jest sprawdzenie, czy dana osoba figuruje w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Pozwoli to mieć pewność, że mamy do czynienia z pośrednikiem o
należytych kwalifikacjach, posiadającym ubezpieczenie zawodowe odpowiedzialności cywilnej na wypadek szkody wywołanej swoją działalnością. Centralny Rejestr Pośredników dostępny jest na stronie www. https://rejestr.pfrn.pl/posrednicy . Umowa pośrednictwa powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.
Pośrednik pobiera prowizję w wysokości ok. 2- 3% od wartości nieruchomości, przy czym praktyką jest płatność prowizji dopiero po sfinalizowaniu transakcji.
Ponadto, kompleksową obsługę prawną transakcji sprzedaży nieruchomości można zlecić adwokatowi lub radcy prawnemu, który oprócz negocjowania warunków umowy, pozyskać może komplet wymaganych dokumentów i zawrzeć w Państwa imieniu akt notarialny umowy sprzedaży.
W ostatnich miesiącach, w związku z ożywieniem gospodarki, korzystniejszymi warunkami kredytów hipotecznych i utrzymującym się od początku pandemii tak w Polsce, jak i w Kanadzie, trendem lokowania kapitału w nieruchomości, ceny nieruchomości w Polsce znacznie wzrosły, a średni czas sprzedaży nieruchomości uległ skróceniu i wynosi obecnie około 2 –4 miesięcy, a więc jest to nadal korzystny okres na zbywanie nieruchomości. Warto pamiętać, że do zakupu
nieruchomości ze środków własnych wystarczy zawarcie umowy sprzedaży, jednakże zakup dokonywany z kredytu bankowego wymaga zawarcia przez strony dwóch umów: umowy przedwstępnej sprzedaży, a dopiero po uzyskaniu przez kupującego kredytu – ostatecznej umowy sprzedaży. Dla sfinalizowania transakcji efektywnym rozwiązaniem jest udzielenie pełnomocnictwa do sprzedaży nieruchomości zaufanemu członkowi rodziny albo adwokatowi czy radcy prawnemu, posiadającemu odpowiednie referencje.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 518 77 78, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 12 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.