Dziedziczenie na mocy testamentu w Polsce
Dziedziczenie na mocy testamentu w Polsce
z Warszawy pisze radca prawny Małgorzata Milewska – Kita
Kontynuujemy cykl publikacji o sprawach spadkowych i obrocie nieruchomościami w Polsce.
Na szczególny czas epidemii COVID – 19 oferujemy wyjątkowe rozwiązanie dla Polonii kanadyjskiej – możecie Państwo uzyskać nieodpłatnie informacje o aktualnych przepisach polskich w tym zakresie, kierując zapytania na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Testament pozwala na dowolne wyznaczenie kręgu spadkobierców. Jak stwierdzić czy testament jest ważny? Według prawa polskiego testament może być sporządzony w trzech formach zwykłych i trzech szczególnych. Najmniej formalności wiąże się z testamentem własnoręcznym, wymagającym odręcznego spisania w całości przez testatora.
Testament pozwala na dowolne wyznaczenie kręgu spadkobierców. Jak stwierdzić czy testament jest ważny? Według prawa polskiego testament może być sporządzony w trzech formach zwykłych i trzech szczególnych. Najmniej formalności wiąże się z testamentem własnoręcznym, wymagającym odręcznego spisania w całości przez testatora; nie można użyć do tego celu komputera, nie może też być spisany przez inną osobę w imieniu spadkodawcy. Testament musi być podpisany i zawierać datę jego sporządzenia. Testament własnoręczny nie wymaga świadków.
Kolejną formą zwykłą jest testament sporządzony u notariusza w formie aktu notarialnego. W przypadku sporządzenia testamentu przed notary public w Prowincji Ontario, dla celów przyszłego postępowania spadkowego w Polsce, testament ten wymaga legalizacji przez Official Documents Services, a następnie przez Konsula RP w Toronto. Testament może być zmieniony w każdym czasie, przy czym skuteczny jest ten, który został opatrzony późniejszą datą. Zwykłą formą testamentu jest też testament allograficzny, spisywany w formie protokołu przed wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta, starostą lub kierownikiem urzędu stanu cywilnego w obecności dwóch świadków.
Testamentami szczególnymi są testament ustny, ogłoszony w obecności trzech świadków, dopuszczalny gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy; testamentu podróżny na polskim statku morskim lub powietrznym oraz testament wojskowy. Polskie prawo przewiduje nieważność testamentu, jeżeli nie odpowiada on wymogom dotyczącym formy, jeżeli sporządziła go osoba, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba będąca w stanie wyłączającym świadome lub swobodne wyrażenie woli (choroba, przymus) albo też gdy testament zostal sporządzony pod wpływem błędu czy podstępu.
Ponadto, testament allograficzny albo szczególny jest nieważny, jeżeli jego świadkiem była osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych, niewidoma, głucha lub niema, niemogąca czytać i pisać, niewładająca językiem, w którym spadkodawca sporządził testament oraz osoba skazana prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania. Co do zasady, nie może też być świadkiem przy sporządzaniu testamentu osoba, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść. Istotną kwestią jest także forma testamentu, w jakiej spadkodawca może skutecznie zapisać komuś konkretny przedmiot. Tylko w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego może zostać zapisane, że po śmierci spadkodawcy konkretna osoba otrzyma określony przedmiot np. mieszkanie, dom itp. (zapis windykacyjny). W przypadku stwierdzenia nieważności testamentu, zastosowanie znajdują zasady dziedziczenia ustawowego.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 518 77 78, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 12 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.