Premier Morawiecki w Kanadzie – LGBTQ+, elektrownie jądrowe, NATO i pierogi w restauracji Polonez
Premier Morawiecki w Kanadzie – LGBTQ+, elektrownie jądrowe, NATO i pierogi w restauracji Polonez
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z premierem Justinem Trudeau.
Na konferencji po spotkaniu padały pytania m.in. o „strefy wolne od LGBTQ+ w Polsce”. Premier Trudeau pytany był, „dlaczego kanadyjski rząd nie skrytykował tego”.
Kwestie praw środowisk LGBTQ+
– My zawsze zgłaszamy zastrzeżenia do możliwego zagrożenia praw człowieka. I jako przyjaciele Polska i Kanada zawsze będą otwarcie i szczerze rozmawiać o kwestiach, które spędzają nam sen z powiek – odpowiedział Trudeau – Tak, otrzymaliśmy raporty z Polski na temat zagrożenia praw społeczności LGBTQ+. I rozmawialiśmy o tym szczerze i otwarcie, tak jak na różne inne, być może trudne tematy. I te rozmowy będą trwały – zaznaczył Trudeau – Zgłosiłem wyrazy niepokoju na temat tych stref wolnych od LGBTQ+ i będziemy zgłaszać te zastrzeżenia w trakcie szczerych, otwartych trwających dalej rozmów i zawsze tak jak sprzymierzeńcy i przyjaciele będziemy rozmawiać – dodał Trudeau.
– Prawa człowieka, w tym prawa społeczności LGBTQ+, nie są zagrożone wcale w Polsce – powiedział szef polskiego rządu – W dużym stopniu popieramy rozwój rodzin i życia rodzinnego i czasami jest to źle rozumiane, jako wyraz dyskryminacji w stosunku do innych ludzi, a to nie ma miejsca – zapewnił.
– Najlepszym dowodem na to jest fakt, że nie ma żadnych konfliktów z Komisją Europejską na ten temat – przekonywał szef polskiego rządu.
W opinii Mateusza Morawieckiego gdyby jakiekolwiek zagrożenie praw tej grupy miałoby miejsce w Polsce, to naszemu krajowi nie byłyby przyznane żadne fundusze unijne.
– Więc mogę zapewnić, że ta społeczność nie ma problemów ze strony rządu – powiedział Morawiecki.
Premier wskazywał również, że „jest wiele nieporozumień i błędnych interpretacji”.
– Mogę to kiedyś wyjaśnić bardziej szczegółowo, ale to nie stanowi kwestii w Polsce – dodał.
W kanadyjskich mediach przy okazji wizyty polskiego premiera dominował obraz Polski prześladującej środowiska seksualnych mniejszości.
Sprawy gospodarcze
Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska i Kanada stoją dzisiaj w obliczu potężnych wyzwań energetycznych, gospodarczych i jednocześnie wyzwań w zakresie bezpieczeństwa.
– Pokazujemy, będąc tutaj, rozmawiając z przedsiębiorcami, z liderami światowych technologii SMR (małe, modułowe elektrownie jądrowe), że wspólne przedsięwzięcia w zakresie najnowszych technologii, najnowocześniejszych innowacji w zakresie energetyki nie tylko są możliwe, ale dzieją się na naszych oczach. Stabilne źródła energii, bezpieczne i jednocześnie tanie oraz dostępne, takie, które zapewnią, że i ciepło i energia elektryczna dla mieszkańców będą po dostępnej cenie i będą ze stabilnych źródeł, a jednocześnie dla przedsiębiorców zapewnią konkurencyjność – powiedział polski premier.
Morawiecki podczas wizyty w Kanadzie odwiedził firmę, w której powstanie pierwszy na świecie reaktor SMR (Small Modular Reactor), czyli mały reaktor modułowy o mocy 300 MWh. Przekazał, że ze strony kierownictwa firmy usłyszał, iż Polska jest bardzo dobrym partnerem i wskazywał, że w Kanadzie wkrótce będą powstawały najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, jądrowe i będzie z nich korzystać też Polska.
– Dla mnie to bardzo ważne, ponieważ jest to milowy krok na drodze do zapewnienia stabilnego źródła dostaw energetycznych do Polski, a one są z kolei podstawą długofalowego, zdrowego, dobrego, szybkiego rozwoju gospodarczego dla naszego państwa – podsumował premier.
Bezpieczeństwo, NATO, Ukraina
Innym wątkiem wizyty premiera Morawieckiego i spotkania z premierem Trudeau były kwestie bezpieczeństwa.
Podczas konferencji prasowej Morawiecki podziękował Trudeau za “miłe przyjęcie i gościnność”. – Chciałbym przekazać pozdrowienia wszystkim naszym kanadyjskim przyjaciołom. Nasza przyjaźń opiera się przeciwnościom, które życie przed nami stawia, ale opieramy się im z powodzeniem – powiedział.
Szef polskiego rządu odniósł się do kwestii wsparcia dla walczącej z Rosją Ukrainy. – NATO poddane jest ciężkiej próbie w obliczu brutalnej inwazji na Ukrainę. W ciągu ostatniego 1,5 roku świat uległ jeszcze większej polaryzacji przez działania Rosji. Polska przede wszystkim wspiera Ukrainę na froncie wojskowym, zapewniając sprzęt i przewozy sprzętu z innych krajów, poprzez węzeł w Rzeszowie. Mamy także w Polsce ponad 2 mln Ukraińców i chcemy, żeby czuli się jak najlepiej. Wprowadzamy również sankcje, aby Rosja nie mogła ich ominąć. Cała architektura bezpieczeństwa na świecie i w Europie ulega przemeblowaniu – oznajmił premier.
– Polska jest rzecznikiem stosunkowo szybkiego przyjęcia Ukrainy do NATO, ale rozumiemy, że nie wszystkie kraje członkowskie się z tym zgadzają. Dlatego chcielibyśmy mieć możliwość przedyskutowania, jak przedstawić ścieżkę Ukrainy do NATO, ścieżkę, która będzie miała sens, która będzie instrumentem do przekonywania nieprzekonanych. Zanim to się stanie, Ukraina będzie musiała udowodnić pewne instrumenty zapewniające bezpieczeństwo. Ona obecnie broni nie tylko swojej integralności terytorialnej, ale też integralności i stabilności Europy – stwierdził Mateusz Morawiecki.
– Czy wyobrażacie sobie państwo możliwość, że państwo silniejsze militarnie zawsze będzie miało prawo najazdu i przesuwania granic? To by było naprawdę straszne – zauważył polityk.
Polacy w Kanadzie i polskie pierogi
Wizyta polskiego premiera miała też wątki mniej oficjalne.
Mateusz Morawiecki spotkał się z Polonią w Toronto. Szef polskiego rządu złożył kwiaty pod pomnikiem Katyńskim, Tablicą Smoleńską, Tablicą Sybiraków i pod pomnikiem św. Jana Pawła II, a także spacerował po ulicach miasta z Justinem Trudeau. Politycy odwiedzili również polską restaurację Cafe Polonez, gdzie wspólnie lepili pierogi.
Wizyta w polskiej restauracji przypadła do gustu kanadyjskiemu premierowi. “To jedno z najlepszych polskich miejsc w Toronto. Dziękuję za ciepłe przyjęcie i za lekcję robienia pierogów” – napisał na Twiterze Trudeau.
Na podst. CTV News, Canadian Press, PAP, Polsat News, Interia