Pogrzeb Bolesława Fujarczuka
Pogrzeb Bolesława Fujarczuka
6 czerwca 2023 w wieku 99 lat w Mississauga, zmarł, Bolesław Fujarczuk. Jego pogrzeb odbył się w poniedziałek 19 czerwca w parafii Św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga. Trumna złożona została do ziemi na cmentarzu Assumption Catholic Cemetery w Mississauga.
Wielu ludzi przybyło pożegnać Bolesława Fujarczuka. Przez lata udzielał się on w życiu Polskiej społeczności w Kanadzie. Był znaczącym darczyńcą Fundacji Trillium Health Partners, gorącym zwolennikiem innych inicjatyw charytatywnych, odegrał ważną rolę w powstaniu Rezydencji Seniorów Wawel Villa, Kościoła św. Maksymiliana Kolbe, Centrum Kultury Polskiej im. Jana Pawła II i Kościóła św. Eugeniusza de Mazenod. Mszę pogrzebową odprawił ojciec Marcin Serwin O.M.I, który wygłosił również wzruszającą homilię. W kościele przemawiała Konsul Generalna Magdalena Pszczółkowska oraz kapitan Krzysztof Książek attache ambasady polskiej w Ottawie. Za wieloletnie wsparcie dziękował również ojciec Adam Filas O.M.I
Bolesław urodził się 28 sierpnia 1924 r. w Romanówce w Polsce jako jeden z pięciu synów Józefa i Heleny z domu Litowińskich. On i jego rodzina zostali zabrani z domu przez żołnierzy rosyjskich w lutym 1940 r. i zesłani do syberyjskiego obozu w pobliżu koła podbiegunowego w obwodzie archangielskim. Młodszy brat Bolesława, Bronisław, zginął w obozie. W 1941 r. ocalałym członkom rodziny udało się przedostać do Uzbekistanu. Bolesław został oddzielony od rodziny, wstąpił do Wojska Polskiego i podróżował przez tereny obecnego Turkmenistanu nad Morze Kaspijskie, a następnie do Teheranu, gdzie służył po raz pierwszy. Przeszedł następnie do Polskich Sił Powietrznych i przedostał się drogą morską do Durbanu i Kapsztadu w RPA, a wreszcie, po długiej podróży morskiej, do Liverpoolu w Anglii.
W 1943 Bolesław służył w Dywizjonie 303 “Kościuszko”. Po demobilizacji Bolesław popłynął do Kanady. Przybył do Halifax 5 lutego 1949 r. i ostatecznie dołączył do swojej rodziny następnego dnia w Toronto. Jego służba w lotnictwie była elementem definiującym życie Bolesława. Przez lata pozostawał w bliskich stosunkach z kolegami i był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych, 430 Skrzydła Warszawskiego oraz Towarzystwa Kombatantów Polskich (SPK) z siedzibą w Mississauga.
Bolesław wraz z braćmi, Stanisławem i Karolem, zbudował odnoszący sukcesy biznes budowlany.
Bolesław Fujarczuk opowiedział o swoim życiu w wywiadzie którego udzielił 2 lata temu. “Aby polska historia została przekazana kolejnym pokoleniom” – rozmowa z Bolesławem Fujarczukiem