Nowy trend – Kanadyjczycy kupują domy na spółkę
Nowy trend – Kanadyjczycy kupują domy na spółkę
Jak wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Royal LePage, ceny mieszkań w całym kraju nadal są nieosiągalne dla wielu potencjalnych nabywców domów, a coraz większa liczba Kanadyjczyków decyduje się na zakup nieruchomości wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi.
Badanie przeprowadzone przez Leger wykazało, że sześć procent wszystkich kanadyjskich właścicieli domów jest współwłaścicielami nieruchomości z inną osobą niż ich małżonek lub partner, a 76 procent z tej grupy twierdzi, że przystępność cenowa była głównym czynnikiem motywującym ich decyzję o współwłasności.
Liczba ta wzrasta do 83 procent w przypadku współwłaścicieli w wieku od 25 do 34 lat, a badanie wykazało również, że prawie jedna trzecia respondentów, którzy zdecydowali się na współwłasność ze względu na przystępność cenową, zrobiła to po tym, jak Bank Kanady zaczął podnosić stopy procentowe w marcu 2022 roku.
Spośród sześciu procent kanadyjskich właścicieli domów, którzy są współwłaścicielami nieruchomości, zdecydowana większość – 89 procent – jest współwłaścicielami z członkami rodziny, a 7 procent z przyjaciółmi.
“Różne pokolenia rodzin mieszkające pod jednym dachem nie są nowym zjawiskiem, ale w ostatnich latach jego popularność rośnie. Dane spisu powszechnego pokazują, że wielopokoleniowe gospodarstwa domowe są obecnie najszybciej rozwijającym się typem gospodarstw domowych w Kanadzie” – powiedziała Karen Yolevski, dyrektor operacyjny Royal LePage, w komunikacie prasowym.
“Gospodarstwa domowe łączą się z wielu powodów, w tym wspólnej opieki nad starszymi rodzicami, pomocy w wychowywaniu dzieci, preferencji kulturowych lub po prostu bycia razem. Jednak decyzja o wspólnym zamieszkaniu, w tym współwłasności domu, jest coraz częściej podejmowana ze względów finansowych”.
Jeśli chodzi o logistykę dzielenia domu z inną osobą, badanie wykazało, że 44% współwłaścicieli mieszka ze współwłaścicielem, a 28% nie. Sześć procent respondentów stwierdziło, że ani oni, ani ich współwłaściciele nie używają domu jako głównego miejsca zamieszkania, ale raczej jako inwestycję lub nieruchomość sezonową lub rekreacyjną, taką jak domek letniskowy.
“Pandemia COVID-19 zmusiła niektórych Kanadyjczyków do ponownego przemyślenia swojej sytuacji życiowej, a wielu z nich zdecydowało się dzielić przestrzeń życiową z przyjaciółmi lub rodziną w czasie izolacji” – czytamy w komunikacie. “Teraz, w erze, w której ograniczenia dystansu społecznego ustały, wielu Kanadyjczyków nadal wybiera współistnienie, aby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe”.
Inne niedawne badanie Royal LePage wykazało, że ponad jedna czwarta specjalistów ds. nieruchomości ankietowanych w całym kraju twierdzi, że zaobserwowała wzrost liczby nabywców domów, którzy chcą kupić nieruchomość z inną osobą w porównaniu do czasów sprzed pandemii. To samo badanie wykazało, że jedna trzecia kanadyjskich specjalistów ds. nieruchomości zaobserwowała zwiększone zainteresowanie współwłasnością, odkąd stopy procentowe kredytów zaczęły rosnąć wiosną ubiegłego roku.
“Na rynku nękanym zmniejszoną podażą domów, rosnącymi cenami, zaostrzonymi wymogami kwalifikacyjnymi dotyczącymi kredytów hipotecznych i najwyższymi stopami oprocentowania kredytów od ponad dwóch dekad, wielu nabywców ma trudności z zabezpieczeniem pożądanej nieruchomości. Niektórzy Kanadyjczycy wykorzystują współwłasność jako sposób na zwiększenie zdolności kredytowej lub obniżenie miesięcznych kosztów kredytu hipotecznego, co pomaga im osiągnąć cel, jakim jest posiadanie domu” – czytamy w komunikacie.
Spośród wszystkich współwłaścicieli ankietowanych przez Royal LePage, 65% twierdzi, że są współwłaścicielami jednorodzinnego domu wolnostojącego, 19% twierdzi, że dzielą łączony dom, taki jak kamienica lub bliźniak, a 13% twierdzi, że dzielą kondominium/mieszkanie.