Wycena nieruchomości w Polsce
Wycena nieruchomości w Polsce
Osoby, które wyjeżdżają za granicę często są zmuszone zostawić swoje nieruchomości w Polsce. Jeśli pobyt poza ojczyzną się przedłuża i zaczynamy tam budować nowe życie, możemy myśleć o ich sprzedaży.
Określenie wartości lokum jest niezbędne przy wielu czynnościach cywilnoprawnych, również przy transakcji sprzedaży. Profesjonalna wycena może nam się przydać również do określenia majątku w Polsce.
Wycena nieruchomości —co warto o niej wiedzieć?
Oczywiście można próbować samodzielnie ocenić wartość domu, mieszkania czy parceli. Wstępne określenie wartości jest możliwe bez wychodzenia z domu. Wystarczy sprawdzić ceny podobnych nieruchomości w okolicy na jednym z popularnych portali z ogłoszeniami nieruchomości. Jednak dokładna ocena lokalu przeprowadzona przez rzeczoznawcę to cały proces, który pozwala nam profesjonalnie określić wartość majątku. Sprawdźmy, jak wygląda i ile kosztuje wycena nieruchomości.
Na polskim rynku nieruchomości panuje ostatnio drożyzna, a ceny potrafią zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Sytuacja ta znacząco utrudnia samodzielną realną wycenę mieszkania czy domu. Oczywiście w sieci znajdziemy witryny, które umożliwiają określenie wartości lokum po wpisaniu kilku kluczowych cech. Tego typu narzędzia nadają się jednak tylko do wstępnej oceny i nie powinny ostatecznie
kształtować ceny transakcyjnej. Pomoc rzeczoznawcy majątkowego jest niezbędna do fachowej wyceny, którą możemy przedstawić na przykład bankowi, starając się o kredyt. Uwierzytelnione określenie wartości jest też niezbędne przy podziale spadku, darowizny czy majątku wspólnego. Z usług rzeczoznawcy możemy oczywiście skorzystać zdalnie, podpisując z nim umowę na konkretną usługę. Wiele osób przebywających na stałe za granicą ustanawia w Polsce swojego przedstawiciela prawnego. Osoba taka może być upoważniona do kontaktu z rzeczoznawcą oraz monitorowania procesu wyceny. Jeśli jej na to pozwolimy, odbierze też w naszym imieniu gotowy dokument.
Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami wycena to określenie jest wartości rynkowej lub odtworzeniowej. Na ostateczną wartość wpływają rodzaj nieruchomości, lokalizacja, jej metraż, stan techniczny czy prawny. Specjalista ma do dyspozycji kilka narzędzi, dzięki którym może dokonać wyceny porównawczej, dochodowej czy mieszkalnej. Ta ostatnia dotyczy najczęściej lokali mieszkalnych i domów wolnostojących. Wycena porównawcza to proces, dzięki któremu poznamy wartość naszego majątku na tle podobnych nieruchomości w regionie i w Polsce. Aby zlecić profesjonalną ocenę wartości, obojętnie czy robimy to w Polsce czy zdalnie, potrzebujemy konkretnych dokumentów. Będzie to między innymi wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego. Urzędnik może poprosić również o wypis z rejestru gruntów, zarys mapy ewidencyjnej lub rzut lokalu. Konkretne formalności uzależnione są od rodzaju majątku i najczęściej informuje nas o nich wynajęty przez nas rzeczoznawca. Co ważne może on pomóc nam skompletować niezbędne zaświadczenia i służyć wsparciem w czasie całego procesu.
Jak wybrać rzeczoznawcę?
Wycena nieruchomości jest ważnym procesem, który decyduje o cenie, a zatem o dużych pieniądzach. Rzeczoznawca majątkowy musi być doświadczonym specjalistą z odpowiednimi uprawnieniami. Jego wykształcenie musi obejmować studia podyplomowe z zakresu szacowania nieruchomościami. Niezbędna jest też praktyka zawodowa oraz pomyślnie zdany egzamin państwowy. Rzeczoznawca pozostaje stroną niezależną i wydaje urzędową opinię o wartości majątku.
Nic więc dziwnego, że musi to być osoba zaufana. Przy wyborze odpowiedniego urzędnika może nam pomóc nasz prawny reprezentant lub agencja obrotu nieruchomościami. W Polsce działa wiele firm, które zajmują się kompleksową obsługą klientów mieszkających na stałe za granicą, na przykład w Kanadzie. Współpracę z nimi można tak ułożyć, że wizyta w kraju nie będzie potrzebna.
Ile kosztuje wycena nieruchomości?
Jak wspominaliśmy, istnieją różne typy wyceny wartości domu czy mieszkania. Koszt takiej usługi zależy głównie od rodzaju nieruchomości, a co za tym idzie – nakładu pracy potrzebnego do dokonania fachowej wyceny. Średnia wycena mieszkania w bloku z rynku wtórnego to około 1000-1500 zł. Określenie wartości zamieszkanego domu wolnostojącego będzie nas kosztowało ponad 1500 zł. Rzeczoznawcy dokonują określenia wartości domów i mieszkań, ale również działek i gruntów rolnych. Wynajmuje się ich do wyceny dużych przedsiębiorstw, starych kamienic czy pustostanów. Na pytanie, czy warto zapłacić więcej za doświadczonego rzeczoznawcę, każdy właściciel musi odpowiedzieć sobie sam.
Doświadczeni fachowcy, którzy podejmują się skomplikowanych zleceń, z pewnością pracują za wyższe stawki niż młodzi rzeczoznawcy tuż po studiach. Jeśli stawiamy na sprawdzonych specjalistów, możemy liczyć na ich kompleksową pomoc. Rzeczoznawca może nam podpowiedzieć, jakiej wyceny potrzebujemy i o jakie formalności musimy zadbać. Podejście porównawcze wymaga znajomości cen transakcyjnych, a dochodowe rentowności lokalnego rynku. Specjalista mający za sobą dużo zleceń powinien umieć przeprowadzić wycenę każdego rodzaju.
Dzwoń na nr telefonu w Polsce:
+48 33 486 90 55
Odwiedź:
www.nieruchomosci-online.pl