Kanada inwestuje miliardy dolarów w przemysł pojazdów elektrycznych
Kanada inwestuje miliardy dolarów w przemysł pojazdów elektrycznych
“Albo pozostaniemy konkurencyjni w wyścigu do elektryfikacji, albo zostaniemy w tyle” – mówi analityk polityczny
Stojąc na tłe sloganu, który deklarował zaangażowanie Quebecu w czystą gospodarkę, premier Justin Trudeau i premier François Legault przedstawili szczegóły tego, co obaj określili jako “historyczny” projekt. Liczby są oszałamiające. Nowy zakład produkcyjny, który ma zostać zbudowany przez szwedzkiego giganta akumulatorowego Northvolt, zajmie 170 hektarów – obszar wielkości ponad 300 boisk piłkarskich. Powstanie na południowych obrzeżach Montrealu, na działce obejmującej dwa duże osiedla.
Przewiduje się, że roczna zdolność produkcyjna ogniw akumulatorowych wyniesie do 60 gigawatogodzin (GWh), co wystarczy do zasilania około miliona pojazdów elektrycznych rocznie. Pierwsza faza, która ma zostać ukończona do końca 2026 r., obejmie również obiekty do produkcji aktywnych materiałów katodowych (składnik akumulatorów stosowanych w pojazdach elektrycznych) i recyklingu akumulatorów.
Rząd twierdzi, że projekt stworzy nawet 3000 miejsc pracy. Wiąże się to z wysokimi kosztami: Rząd federalny i rządy prowincji przeznaczają na ten projekt łącznie 2,7 miliarda dolarów z pieniędzy podatników. Istnieją również rządowe zachęty produkcyjne o łącznej wartości do 4,6 mld CAD – z czego jedna trzecia będzie pochodzić z Quebecu – o ile podobne zachęty będą obowiązywać w USA.
Umowa ta jest najnowszą z serii zapowiedzi wspierających rozwijający się przemysł pojazdów elektrycznych w Kanadzie. Takie projekty budzą wątpliwości, biorąc pod uwagę kwotę zaangażowanych środków publicznych, ale eksperci twierdzą, że finansowanie publiczne ma kluczowe znaczenie dla konkurowania z zaciekłą międzynarodową konkurencją.
W zeszłym miesiącu Ottawa i Quebec ogłosiły inwestycję w wysokości ponad 640 milionów dolarów w nową fabrykę Forda EV w Bécancour w Quebecu. Rząd federalny przeznaczył również miliardy w Ontario na fabrykę akumulatorów do pojazdów elektrycznych Stellantis-LG w Windsor i dotowanie fabryki akumulatorów Volkswagena w St. Thomas.
Parlamentarny urzędnik ds. budżetu doszedł do wniosku, że rząd federalny i rząd Ontario będą potrzebowały 20 lat, aby zwróciła się dotacja 28 miliardów dolarów na produkcję w tych dwóch zakładach.
“Przemysł samochodowy ma długą historię otrzymywania wsparcia od rządu” – powiedział Greig Mordue, przewodniczący zaawansowanej polityki produkcyjnej w szkole inżynierii Uniwersytetu McMaster i były dyrektor wykonawczy Toyoty. “Zobaczymy, jak to się potoczy, ale zapłaciliśmy dużą cenę” – powiedział Mordue. “Nasza polityka przemysłowa składa się teraz z jednego narzędzia, którym jest książeczka czekowa, i w tym miejscu jesteśmy dzisiaj”.
Trudeau i Legault odparli tą krytykę. Podczas czwartkowej konferencji prasowej Legault porównał inwestycję do miliardów wydanych na tamy hydroelektryczne w północnym Quebecu 50 lat temu za premiera Roberta Bourrassy.
“Ludzie nazywali też Bourrassę szaleńcem” – powiedział. “Przez następne 50 lat ważna będzie zielona gospodarka” – dodał Legault. “Opieramy się więc na tym, co Bourassa i spółka zrobili w Quebecu”.
Paolo Cerruti, dyrektor generalny i współzałożyciel Northvolt, powiedział, że firmę przyciągnęła tania, czysta energia wodna i surowce, które wkrótce mogą być dostępne. Kopalnia litu zwiększa produkcję w La Corne, Que, 550 kilometrów na północ od Montrealu. Dużą rolę odegrały również zachęty finansowe.
“Kanada postawiła się na równi z tym, co robią Stany Zjednoczone” – powiedział. Ustawa o redukcji inflacji, postrzegana jako najbardziej ambitna ustawa klimatyczna w historii Stanów Zjednoczonych, była również międzynarodowym “przełomem”, pobudzającym konkurencję między krajami, aby stać się częścią rosnącej zielonej gospodarki, powiedziała Meena Bibra, starszy analityk polityczny w Clean Energy Canada, think tanku z siedzibą na Simon Fraser University.
“Jesteśmy w punkcie, w którym albo pozostaniemy konkurencyjni w wyścigu do elektryfikacji, albo zostaniemy w tyle” – powiedziała. “Reszta świata, UE i USA oraz inne gospodarki, takie jak Chiny, idą naprzód z silną polityką przemysłową dotyczącą pojazdów elektrycznych”.
W raporcie Clean Energy Canada z 2022 r. oszacowano, że Kanada ma potencjał do zbudowania krajowego łańcucha dostaw akumulatorów do pojazdów elektrycznych, który mógłby wspierać do 250,000 miejsc pracy do 2030 r. i dodawać do gospodarki 48 miliardów dolarów rocznie.
Globalny wzrost popytu na pojazdy elektryczne już trwa. Od 2021 r. odnotowano 240-procentowy wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych na całym świecie, zgodnie z raportem Międzynarodowej Agencji Energii z tego tygodnia, w którym podkreślono gwałtowny wzrost popracia dla czystej energii.
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2022 r. 14 procent wszystkich nowych samochodów sprzedanych w 2022 r. stanowiły samochody elektryczne, w porównaniu z około dziewięcioma procentami w 2021 r. i mniej niż pięcioma procentami w 2020 r.
W Stanach Zjednoczonych planowane są już dziesiątki fabryk akumulatorów. Przewiduje się, że do 2030 r. moce produkcyjne Ameryki Północnej w zakresie akumulatorów do pojazdów elektrycznych będą 20 razy większe niż dekadę wcześniej. “To największa transformacja od 100 lat” – powiedziała Maria Kelleher, konsultantka z Toronto specjalizująca się w projektach związanych z czystą energią. “Znajdujemy się w bardzo kluczowym momencie w historii i historii sektora motoryzacyjnego i trzeba po prostu włożyć rękę głęboko do kieszeni i wyjąć dużą ilość gotówki, aby ruszyć z miejsca”.