Ładowanie samochodu elektrycznego
Ładowanie samochodu elektrycznego
Samochody elektryczne to już 8 procent pojazdów indywidualnych na drogach Kanady. Aby można było nimi jeździć, trzeba je ładować. Jak to się robi i ile to kosztuje?
—Jak wzrośnie mój rachunek za prąd, jeśli będę ładował samochód co noc?
—Popatrzmy na rachunek za prąd udostępniony przez jednego z klientów który mieszka w Pickering i jest posiadaczem Tesla Model Y Dual Motor.
Koszt prądu za 1 kW/h w godzinach poza szczytem (dni tygodnia 7pm-7am, weekendy to piątek 7 pm – poniedziałek 7 am) wynosi 0.11$. Koszt jazdy tym modelem Tesli, ładując baterie w domu wynosi 1.87$ na 100 km. Zakładając, że miesięcznie przejedziemy 1000 km to nasz rachunek elektryczny wzrośnie o 18.70$.
Inne modele Tesli czy inne marki samochodów elektrycznych mogą się różnić pod względem zużycia prądu na 100 km.
—Nie wiem jeszcze którego elektryka zakupię. Może to być Tesla, może Polestar, może Hyundai. Czy jedna ładowarka będzie pasować do każdego modelu?
—Jak to często bywa, producenci samochodów elektrycznych na rynek północnoamerykański podzielili się na dwie grupy. Każda grupa używa ładowarek z inną wtyczką, czyli SAE J3400 oraz SAE J1772. Jeśli nie znamy marki elektryka jaki zamierzamy kupić w niedalekiej przyszłości, a z jakiegoś powodu (np. wykończenie piwnicy) decydujemy się na instalację wcześniej, proponuję dwa rozwiązania.
Pierwsze: Instalacja gniazda elektrycznego 240V NEMA 14-50 z użyciem przewodu o jeden rozmiar grubszego czyli Copper Wire 6AWG. To zapewnia, że każda ładowarka będzie mogła być bezpiecznie zainstalowana i użytkowana w przyszłości.
Drugie: Instalacja rurki PCV 1” pomiędzy panelem elektrycznym a miejscem przyszłej ładowarki, co pozwoli nam na instalację odpowiedniego przewodu do ładowarki.
—Na jaki wydatek powinienem się przygotować kupując ładowarkę wraz z jej profesjonalną instalacją?
—W zależności od tego jaki samochod elektryczny kupimy cena ładowarki się zmienia. Przedział cenowy to mniej więcej 500$ – 900$. Zdarza się, że kupując samochód elektryczny otrzymujemy ładowarkę w cenie auta, choć dilerzy coraz rzadziej oferują takie promocje.
Nie wszystkie samochody elektryczne potrzebują ładowarki ściennej. Bardzo popularną metodą ładowania samochodu jest używanie tzw. ładowarki mobilnej, która wyposażona jest przeważnie w trzy rodzaje wtyczek elektrycznych: Nema 5-15 (110V-15A), Nema 14-30 (240V-30A) i Nema 14-50 (240V – 40A). Najczęściej stosowana jest Nema 14-50 zapewniająca najszybsze ładowanie. Bez względu na którą metodę ładowania się zdecydujemy, musimy przygotować się na koszt instalacji ładowarki stacjonarnej lub mobilnej. W skład ceny za instalację wchodzą głównie: permit ESA i inspekcja, materiał m.in. przewód elektryczny, bezpieczniki, konektory itp, oraz koszt pracy. Przeciętny koszt robocizny instalacji nie wliczając ceny zakupu ładowarki to 550$ – 1,200$. Można skorzystać z naszej strony internetowej www.averselectric.com gdzie w menu jest “online estimate calculator”. Odpowiadając na kilka pytań otrzymamy przybliżoną cenę za instalację.
—Myślę o zakupie Tesli Model 3. Jaką ładowarkę potrzebuję?
—Tesla jest liderem w USA i Kanadzie w sprzedaży samochodów BEV (Battery Electric Vehicle). Tesla wprowadziła swój pierwszy model na rynek już w 2008 roku. Zdecydowanie firma ta ma największe doświadczenie w produkcji samochodów elektrycznych, co przekłada się na rekordowe zapotrzebowanie na tą markę. Jednym z najbardziej popularnych jest Model 3 ze względu na stosunkowo niską cenę, która zaczyna się od $54,990 plus tax. Gdybym miał doradzić kupującemu Tesla Model 3 jaką ładowarkę kupić, zdecydowanie poleciłbym Tesla Wall Connector (48A) czyli najszybszą ładowarkę domową dla wszystkich modeli Tesla. Niemniej jednak jest jeden Model 3 Tesli Rear Wheel Drive dla którego rekomendowałbym Tesla Mobile Connector (32A) ponieważ maksymalny pobór prądu podczas ładowania dla Tesla Model 3 Rear Wheel Drive jest 32A. Oczywiście można używać Tesla Wall Connector (48A) dla tego modelu. Cena Tesla wall connector: $650, Tesla Mobile Connector: $315.
—Mieszkam w budynku apartamentowym, w którym jeszcze nikt nie ma samochodu elektrycznego. Co muszę zrobić aby posiadać ładowarkę na moim miejscu parkingowym?
—Niestety instalacja ładowarki w budynkach apartamentowych nie jest tak prosta jak w przypadku instalacji w prywatnym domu. Ważne jest, aby zanim zakupimy elektryczny samochód, sprawdzić czy obiekt posiada wyszczególnione miejsca parkingowe z dostępem do ładowania samochodów elektrycznych. Jesli okaże się, że nasz budynek nie posiada takich miejsc parkingowych pozostaje nam zwrócić się z zapytaniem do zarządu budynku czy otrzymamy pozwolenie na instalację urządzenia ładującego na własną rękę, zatrudniając licencjonowanego elektryka.
—Czy każdy dom ma dostatecznie dużo mocy aby naładować prawie całkowicie wyczerpany samochód elektryczny przez noc?
W ontaryjskich domach najczęściej spotyka się panele elektryczne 100A i 200A. W większości domów z panelem 200A nie powinno być problemu z zainstalowaniem ładowarki która spokojnie naładuje baterie naszego auta do 100% przez noc.
W przypadku domu z panelem elektrycznym 100A sytuacja trochę się komplikuje, ale nie znaczy to że nie można zainstalowac ładowarki. Wiele osób myśli że jedynym rozwiązaniem jest zrobić upgrade panela z 100A na 200A, ale jest to extra wydatek rzędu $2,700 -$4,500. Dobra wiadomość jest taka, że są jeszcze dwie inne możliwości, które należy zbadać zanim zdecydujemy się na upgrade do 200A. Pierwsza z nich ($0 kosztów) to kalkulacja wykonana przez naszego elektryka na dodatkowe obciążenie (EV charger) panela 100A na podstawie danych o zużyciu prądu z ostatnich 12 miesięcy. Dane te należy uzyskać od naszego dostawcy prądu (to nie są dane z rachunku za prąd). Jeśli wynik kalkulacji jest niższy niż ustalone limity przez ESA (Electrical Safety Authority) można śmiało zainstalować ładowarkę i spać spokojnie nie martwiąc się, że kiedy będziemy ładować samochód zgaśnie nam światło w domu. Szczegółowe wyniki kalkulacji są wymagane przez inspektora ESA podczas inspekcji, w przeciwnym razie inspektor nie odbierze takiej instalacji.
Drugą metodę stosujemy, kiedy wyniki kalkulacji nie są zadowalające – nasz dom nie ma wystarczającej mocy. W tym przypadku możemy zakupić specjalne urządzenie zwane EVEMS (Electrical Vehicle Management System) kosztujące ok. 900$, które elektryk instaluje do naszego panela 100A. Najprościej mówiąc, urządzenie to kontroluje, ile prądu w danym momencie jest zużywane przez cały dom, oraz ile prądu pobiera ładowarka samochodu. Jeśli zapotrzebowanie na prąd w domu wzrasta – urządzenie EVEMS automatycznie limituje ilość prądu dla ładowarki. Zakładając, że będziemy ładować nasz samochód w nocy, kiedy prąd jest najtańszy, prawdopodobieństwo że kiedykolwiek zasilanie naszej ładowarki będzie limitowane, jest minimalne. Instalacja tego urządzenia jest akceptowana przez ESA i instalacja taka otrzymuje certyfikat.
z Certyfikowanym Elektrykiem Tesla Lic. ECRA/ESA #7011940
Zbyszkiem Janiszewskim z firmy Avers Electric Tel. 647-986-5793
rozmawiał
Maksymilian Buś