Naczelny dowódca twierdzi, że kanadyjska armia jest na granicy wydolności
Naczelny dowódca twierdzi, że kanadyjska armia jest na granicy wydolności
Naczelny dowódca kanadyjskiego wojska twierdzi, że zdolność armii do dalszego finansowania „stałej obecności” okrętów wojennych na zachodnim Pacyfiku stoi pod znakiem zapytania – jeżeli budżet na obronę narodową się nie zmieni.
W sobotę generał Wayne Eyre przemawiał podczas Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w Halifax podczas dyskusji panelowej, która skupiła się wokół tematu Chin, które stały się wojskową superpotęgą.
Szef sztabu obrony powiedział, że Kanada ma obecnie trzy fregaty działające w regionie w ramach wspólnych działań morskich z Japonią i Stanami Zjednoczonymi.
Wskazał jednak, że 30-letni okres życia tych statków dobiega końca.
Eyre powiedział, że choć Kanada jest zaangażowana w utrzymanie statków w tym rejonie, utrzymanie fregat „będzie wyzwaniem… ponieważ będziemy równoważyć zasoby na całym świecie”.
Dodał, że fregaty klasy Halifax pilnie potrzebują konserwacji.
– Jeśli przyjrzymy się trajektorii naszego finansowania konserwacji w ciągu najbliższych kilku lat, będziemy mieli bardzo, bardzo trudne chwile, biorąc pod uwagę obecną sytuację – powiedział Eyre.
Generał wyraził także obawy, czy krajowe samoloty patrolowe będą mogły latać, bowiem ich „zdatność do użytku” jest poniżej 50 procent i pilnie wymagają wymiany.
Wypowiedź generała Eyre to wyraz wielkich obaw jakie budzą w wojsku nadchodzące ograniczenia budżetowe w Ministerstwie Obrony Narodowej. Wiceminister Bill Matthews powiedział we wrześniu parlamentarzystom z komisji obrony Izby Gmin, że departament identyfikuje „propozycje redukcji wydatków” na łączną kwotę ponad 900 milionów dolarów w ciągu czterech lat, starając się jednocześnie zminimalizować wpływ na gotowość wojskową.
Minister obrony Bill Blair zdawał się w piątek potwierdzać obawy generałów, kiedy pojawił się przed forum podczas otwierającej go dyskusji panelowej na temat wojny na Ukrainie.
Powiedział około 300 delegatom obecnym na forum, że Kanadzie trudno jest zapewnić Ukrainie długoterminowe zobowiązania w zakresie amunicji, gdy jej własne zapasy są tak niskie.
– Kanadyjskie Siły Zbrojne desperacko potrzebują odbudowy zasobów i sprzętu. Jesteśmy zaangażowani w to (pomoc Ukrainie) i bardzo często proszę o poświęcenia i oddanie części własnych rezerw i zapasów, aby podzielić się z Ukrainą – powiedział.
Zewnętrzni eksperci twierdzą, że znalezienie oszczędności o wartości prawie 1 miliarda dolarów wpłynie na możliwości sił zbrojnych, chociaż Blair upiera się, że wydatki jego departamentu nie zostaną obcięte.
Najnowszy budżet federalny przewidywał 39,7 miliarda dolarów dla wojska na lata 2026–27, w porównaniu z 26,5 miliarda dolarów w bieżącym roku budżetowym. Większość budżetu na najbliższe kilka lat jest związana z długoterminowymi zobowiązaniami finansowymi, takimi jak zakup 88 myśliwców F-35.
W ramach tego samego budżetu rząd ogłosił plany znalezienia ponad 15 miliardów dolarów oszczędności w ciągu pięciu lat poprzez ograniczenie doradztwa, usług profesjonalnych i podróży o 15 procent oraz wydatków ministerstw o 3 procent.
Budżet obronny stanowi około 1,3 procent PKB Kanady. Rząd liberalny nigdy nie przedstawił planu osiągnięcia poziomu dwóch procent pomimo nacisków ze strony NATO i wcześniejszych zobowiązań dotyczących osiągnięcia tego celu.
W sobotę Blair powiedział reporterom w Halifax, że jego wydział szuka „dodatkowych funduszy”, dodając, że ministerstwo musi również popracować nad wydaniem już posiadanych pieniędzy.
– Jesteśmy w trakcie bardzo ważnych rozmów fiskalnych z Departamentem Finansów – powiedział.
Na podst. Canadian Press