Kanada wprowadza całkowity zakaz importu i eksportu kości słoniowej i rogów nosorożca
Kanada wprowadza całkowity zakaz importu i eksportu kości słoniowej i rogów nosorożca
Chcąc pomóc chronić słonie i nosorożce przed kłusownikami, w obliczu gwałtownego spadku różnorodności biologicznej na całym świecie, Kanada zakazała importu i eksportu trofeów myśliwskich zawierających kły słoni lub rogi nosorożca.
Ta restrykcja stanowi część zmiany procesu wydawania zezwoleń na transport towarów z kości słoniowej pochodzącej od słoni lub nosorożców, którą ogłosił w poniedziałek rząd federalny i która zawęża wydawanie zezwoleń do bardzo konkretnych sytuacji.
„W obliczu szybkiego spadku populacji słoni afrykańskich i zagrożeń dla populacji nosorożców ze względu na kłusownictwo Kanada zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dalsze ograniczanie handlu kością słoniową i rogami nosorożców z Kanadą” – oznajmił w komunikacie prasowym Minister Środowiska i Zmian Klimatu Steven Guilbeault -„Ogłoszone dzisiaj bardziej rygorystyczne zmiany regulacyjne sprawią, że Kanada będzie nadal robić, co w jej mocy, aby chronić te kultowe gatunki dla przyszłych pokoleń”.
Przywóz lub wywóz surowego kła słonia i surowego rogu nosorożca bez zezwolenia był wcześniej zakazany i nadal taki będzie.
Jednakże zezwolenia będą obecnie wydawane wyłącznie w przypadku transportu danego kła lub rogu w celu wykorzystania w muzeum, ogrodzie zoologicznym, do badań naukowych lub w celu wsparcia dochodzenia prowadzonego przez organy ścigania.
Oznacza to, że łowcy grubego zwierza nie będą już mogli uzyskać zezwolenia na transport do Kanady trofeum myśliwskiego zawierającego kły słonia lub róg nosorożca.
Ekolodzy, którzy przez lata wzywali do zakazania przywożenia trofeów myśliwskich do Kanady pochwalili to posunięcie.
„Populacje słoni i nosorożców zostały zdziesiątkowane w wyniku światowego handlu ich częściami, a kłusownictwo powoduje znaczne cierpienia tych niesamowitych zwierząt” – stwierdziła w poniedziałkowym oświadczeniu upamiętniającym to ogłoszenie Kelly Butler, kierownik kampanii Humane Society International (HSI) – „Zakazując handlu kością słoniową i rogiem nosorożca, rząd Kanady wykazał się znaczącym przywództwem i odzwierciedlał wolę Kanadyjczyków oraz ogromnej większości krajów afrykańskich zamieszkujących przez populacje słoni. Nareszcie Kanadyjczycy mogą być pewni, że nasz kraj robi, co do niego należy, aby zapewnić tym majestatycznym zwierzętom przyszłość.”
Według HSI populacja słoni afrykańskich w ciągu ostatniego stulecia spadła o 96 procent, a kłusownicy w Afryce zabijają co roku aż 25 tysięcy słoni i 1300 nosorożców. Eksperci twierdzą, że kłusownictwo jest największym zagrożeniem dla tych gatunków.
Muzyk Bryan Adams, który odegrał znaczącą rolę w lobbyingu na rzecz wprowadzenia zakazu importu kości słoniowej do Kanady, powiedział, że jest „podekscytowany tym, że rząd Kanady wysłuchał przytłaczającej liczby Kanadyjczyków, którzy domagali się podjęcia działań w celu położenia kresu bezsensownemu zabijaniu słoni i nosorożców”.
Rząd ogłosił także zmiany w procesie wydawania pozwoleń na przedmioty wykonane z obrobionego kła słonia i rogu nosorożca, czyli kości słoniowej, która została wyrzeźbiona, ukształtowana lub w jakiś sposób przetworzona. Może to obejmować biżuterię, intarsje meblowe, elementy do gier, a nawet fortepiany wyprodukowane, zanim większość producentów wymieniła klawisze z kości słoniowej na plastikowe w latach 70. ze względów etycznych.
Wszystkie przedmioty zawierające przetworzone kły słonia lub róg nosorożca będą teraz wymagały pozwolenia na wjazd lub wyjazd z Kanady, nawet przedmioty osobiste lub domowe.
Rząd wyjaśnił, że ma to nadal zastosowanie do produktów wyprodukowanych przed lipcem 1975 roku, kiedy Kanada po raz pierwszy ratyfikowała Konwencję o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).
Z komunikatu prasowego wynika, że w latach 2015–2021 co roku do Kanady importowano około 14 kłów słoni i dwa rogi nosorożca. Od lat zwolennicy tej inicjatywy wzywają do wprowadzenia zakazu handlu kością słoniową w Kanadzie, a petycja złożona w 2020 roku zawierała ponad 700 tysięcy podpisów.
Bardziej rygorystyczne podejście do transportu towarów z kości słoniowej pochodzącej od słoni lub nosorożców zacznie obowiązywać 8 stycznia 2024 roku.
Każdy, kto rozpocznie proces importu lub eksportu towarów po 22 listopada 2023 roku będzie zobowiązany do uzyskania niezbędnych zezwoleń.
Jeśli dana osoba może udowodnić, że rozpoczęła proces importu lub eksportu przed 22 listopada, nowe wymogi nie będą miały zastosowania, „nawet jeśli dotrze do granicy po dacie wejścia w życie” – można dowiedzieć się na stronie internetowej rządu.
Na podst. Canadian Press