Konkurs „Polskie ślady w Kanadzie” rozstrzygnięty
Konkurs „Polskie ślady w Kanadzie” rozstrzygnięty
W sobotę, 18 listopada br. odbyła się uroczystość wręczenia nagród uczestnikom i laureatom Konkursu „Polskie ślady w Kanadzie” zorganizowanego przez Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie pod honorowym patronatem Funduszu Wieczystego Milenium Polski Chrześcijańskiej w Kanadzie, który był również fundatorem wszystkich nagród.
Prowadząca uroczystość, wiceprezes ZG ZNPwK Teresa Szramek powitała wszystkich bardzo serdecznie i przedstawiła honorowych gości: prezesa Funduszu, Marka Malickiego oraz redaktora, pisarza i dokumentalistę polskich śladów w Kanadzie, Stanisława Stolarczyka. Poproszona o zabranie prezes ZG ZNPwK, Iwona Malinowska zwróciła się w serdecznych słowach do uczniów, dziękując im za pięknie wykonane prace, wyrażając również wdzięczność rodzicom za pomoc i zachęcanie swoich dzieci do wzięcia udziału w konkursie.
Przypomnijmy, że zadaniem uczestników konkursu było odnalezienie, udokumentowanie i opisanie miejsc związanych z tematem polskich śladów w Kanadzie w formie albumu lub pamiętnika, w którym powinny się znaleźć zdjęcia, mapki, rysunki oraz własnoręczne opisy prezentowanych miejsc. Nadesłane na konkurs prace zostały zaprezentowane podczas uroczystości, wzbudzając duże zainteresowanie wszystkich obecnych. Wystawę prac z uwagą obejrzeli też goście: panowie Marek Malicki i Stanisław Stolarczyk.
Poproszony o zabranie głosu prezes Malicki pogratulował autorom prac, składając jednocześnie podziękowanie ZG ZNPwK za inicjatywę i zorganizowanie tego bardzo ciekawego konkursu. Z ogromnym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie redaktora i podróżnika Stanisława Stolarczyka, który Kanadę przemierzył „wzdłuż i wszerz” w poszukiwaniu polskich śladów, dokumentując odnalezione polskie nazwy małych osad, zaniedbane małe cmentarzyki z polskimi nagrobkami i opuszczone kościoły.
Wędrówki śladami Polaków w Kanadzie zostały opisane przez autora między innymi w książkach: „Gdzie stopy nasze”, „Przepustka do raju”, „Kaszuby: nasza polska kanadyjska”, „Gdy wspominam Kaszuby”, „Tułacze wolności” oraz ostatnio w pięknym dwujęzycznym albumie (polski, angielski) wydanym w Warszawie przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” – „Polacy w Kanadzie. Historia grobami pisana”.
Momentem kulminacyjnym było ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród. Prezes Iwona Malinowska przypomniała kryteria oceny prac, a więc zgodność z tematem, oryginalność pomysłu, walory edukacyjne i artystyczne, poprawność językowa i samodzielność wykonania. Wręczenia dyplomów i nagród finansowych dokonali: prezes Funduszu Wieczystego Milenium Marek Malicki, prezes ZG ZNPwK Iwona Malinowska i sekretarz finansowa Dorota Wilk.
Wyniki Grupie I (klasa 5-8) :
I miejsce: Nel Kielb – Polska Szkoła Grupy 2 ZPwK w Hamilton
II miejsce: Olivia Lopatowski – Polska Szkoła im. M. Konopnickiej w Oakville
II miejsce: Izabella Rzeczkowski – Polska Szkoła im. M. Kopernika w Mississauga (St. Pio)
III miejsce: Olivia Bielecki – Polska Szkoła Grupy 2 ZPwK w Hamilton
III miejsce: Adrianna Janczak – Polska Szkoła im M. Konopnickiej w Oakville
Wyróżnienia:
Hania B. – Polska Szkoła Grupy 2 ZPwK w Hamilton
Kamil Maleszyk – Polska Szkoła im. Gen. J. Hallera przy Konsulacie RP w Toronto
Wiktor Marczyński – Polska Szkoła im. Gen. J. Hallera przy Konsulacie RP w Toronto
Wyniki w Grupie II (klasa 9-12):
I miejsce: David Wilczewski – Polska Szkoła Średnia im C.K Norwida w Oshawie
Dyplomy oraz certyfikaty do Indigo wartości $50.00 za udział w konkursie otrzymali z rąk wiceprezes Ewy Iwanickiej:
Victoria Rzeczkowski – Polska Szkoła im. M. Kopernika w Mississauga (St. Pio)
Liv Iwuc – Polska Szkoła im. M. Konopnickiej w Oakville
Amelia Depowski – Polska Szkoła Grupy 2 ZPwK w Hamilton
Conrad Szczepański – Polska Szkoła im M. Konopnickiej w Oakville
Pola Brodka – Polska Szkoła Grupy 2 ZPwK
Jakub Kosla – Polska Szkoła im M. Konopnickiej w Oakville
Emilia Swiader – Polska Szkoła im M. Konopnickiej w Oakville
Patrick Olejek nie uczęszcza do polskiej szkoły
Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody pieniężne: $200.00 za I miejsca, $160.00 za II miejsca, $120.00 za III miejsca i $80.00 za wyróżnienia. Wszyscy otrzymali też rożki słodkich obfitości. Ta niezwykle udana uroczystość zakończyła się wspólnym zdjęciem i smacznym poczęstunkiem. Zarząd Główny ZNPwK składa serdeczne podziękowanie Funduszowi Wieczystemu Milenium Polski Chrześcijańskiej za całkowite sponsorowanie konkursu, wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratuluje zdobytych nagród, a rodzicom obecnym na uroczystości bardzo dziękuje za wyrażane słowa uznania pod adresem organizatorów tego ważnego wydarzenia.
Teresa Szramek